وزیر کار جدید نگران متضرر شدن کارفرمایان است نه کارگران

حجت‌الله عبدالملکی وزیر کار جدید، در شروع کار خود نشان داد که قبل از کارگران حامی کارفرمایان است. وی برای اولین بار پس از تأییدش در مجلس، در روز ۹ شهریور ۱۴۰۰ در یک گفتگوی تلویزیونی شرکت کرد و مواضعش را بیان نمود. وی در این گفتگو از قول کارگران گفت که کارگران، نگران متضرر شدن کارفرمایان هستند. به همین دلیل از ما خواسته‌‌اند که از کارفرمایان حمایت کنیم.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار، نسبت به اظهارات وزیر کار واکنش شدیدی نشان داد و سخنان عبدالملکی را زیر سوال برد.  علی خدایی گفت: «من به عنوان یکی از نمایندگان کارگری به صراحت اعلام می‌کنم که  نمایندگان کارگران تاکنون هیچ جلسه‌ای با وزیر کار نداشته‌اند. اگر وزیر مدعی است کارگران گفته‌اند نمی‌خواهند کارفرمایان متضرر شوند، اینها چه کسانی بودند؟ چه کسانی با وزیر ملاقات کرده‌اند که گفته‌‌اند نگران کارفرمایان هستند؟ این افراد به چه حسابی خودشان را نماینده قانونی کارگران معرفی کرده‌اند؟»

خدایی در ادامه صحبت‌های خود تأکید کرد در ترکیب اعضای اصلی و مشاور شورای عالی کار، نمایندگانی از سطوح عالی هر سه تشکل سراسری کارگری حضور دارند. اما هیچکدام از این نمایندگان قانونی کارگران تا امروز، هیچ دیداری با وزیر کار یا معاونان او نداشته‌اند و جلسه‌ای با آنها برگزار نکرده‌اند.

وزیر کـار با نمایندگان قانونی کارگران جلسه بگذارد

 علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار می‌گوید که مشکل اصلی کارفرمایان دستمزد کارگران نیست. آنها نگران سود و زیان خود هستند. در چند سال اخیر هزینه‌های تولید بطور سرسام‌آوری بالا رفته است. هزینه‌های حمل و نقل و قیمت مواد اولیه و ماشین‌آلات افزایش یافته است. با اینحال دستمزد کارگران افزایش محسوسی نداشته است. امروزه کارگران دستمزدی را دریافت می‌کنند که کفاف هزینه زندگی یک هفته آنان را نمی‌دهد. کارگران نگران معیشت خانواده‌هایشان هستند و نه نگران کمتر سود بردن کارفرمایان. به همین دلایل، اگر وزیر کار قصد دارد گرهی از مشکل کارگران باز کند، باید با نمایندگان قانونی کارگران جلسه بگذارد.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *