کمبود آنتی‌ بیوتیک و داروهای سرماخوردگی کودکان و سهمیه بندی سرم در داروخانه ها

نایب رییس انجمن داروسازان ایران، از نایاب شدن برخی داروهای ساده در داروخانه‌ها به ویژه در حوزه کودکان خبر داد 

علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، روز جمعه ۱۳ آبان، درباره وضعیت بحرانی کمبود دارویی در کشور، گفت: «در حال حاضر عمدتاً در داروهایی که به صورت شربت هستند و بیشتر برای مصرف کودکان می باشند، کمبود داریم که این داروها اصلاً وارد نشده است».

وی افزود: «همچنین در حال حاضر، در زمینه شربت سرماخوردگی کمبود داریم؛ کمبود شربت دیفن‌هیدرامین نیز وجود دارد؛ برای تب بچه‌ها نه شربت استامینوفن و نه بروفن به اندازه کافی پیدا نمی‌شود».

علی فاطمی ادامه داد: «شیاف استامینوفن برای کودکانی که خیلی کوچک هستند و باید استامینوفن را به صورت شیافت استفاده کنند نیز در داروخانه‌ها جزو اقلام خیلی کمیاب به حساب می‌آید؛ همچنین برای سرفه کودکان هم کمبود دارویی وجود دارد».

کمبود آنتی بیوتیک و سهمیه بندی سرم در داروخانه ها

رئیس انجمن داروسازان ایران تصریح کرد: «علاوه بر کمبودی که در حوزه آنتی‌بیوتیک‌ها وجود دارد، کمبودهایی در سایر اقلام هم داریم و حتی داروهای خیلی ساده مانند قطره نمکی شست‌وشوی بینی که برای کودکان هم استفاده می‌شد نیز در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود».

وی درباره وضعیت کمبود سرم در داروخانه های ایران نیز گفت: «سرم همچنان جزو اقلامی است که کمبود دارد و همچنان به صورت سهمیه‌ای و جیره‌بندی به داروخانه‌ها ارائه می‌شود».

به گفتۀ نایب رییس انجمن داروسازان ایران، با وجودِ توزیع روزانۀ آنتی‌بیوتیک در استان‌ها، موجودیِ این دارو به اندازۀ نیازِ داروخانه‌ها نیست. وی اظهار داشت که «در حال حاضر کمبود آنتی‌بیوتیک عمدتاً از طریق تولید داخلی جبران می‌شود، اما در مقاطعی موجودی داروخانه‌ها جوابِگوی درخواستِ بیماران نیست».

علی فاطمی افزود: «در داروخانه‌های ما وفور شربت‌های تقویتی و نیروزا و انواع قرص‌ها و کپسول‌های مکمل وجود دارد که ضروری نیستند، اما از آنجایی که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است، همه آن‌ها را تولید می‌کنند؛ ای کاش برنامه‌ریزی و مدیریت درستی وجود داشت که اجازه نمی‌داد بحران کمبود دارو در کشور ایجاد شود».

ضرورت ایجاد ذخایر استراتژیک برای داروهای اساسی در کشور

نایب رییس انجمن داروسازان ایران، دربارۀ علت آسیب‌پذیر بودن بازار دارو و کمبود شدید اقلام دارویی در کشور، گفت: «علت مهم این است که به اندازه کافی در ایران ذخیره استراتژیک دارو ایجاد نمی‌کنیم. دارو جزو اقلام استراتژیک و حتی حیاتی محسوب می‌شود و به همین دلیل همه کشورها ذخایر استراتژیک دارو ایجاد می‌کنند. متولی و مطالبه‌گر این موضوع هم باید سازمان پدافند غیرعامل باشد».

فاطمی افزود: «باید هر کشوری دو تا سه ماه ذخیره دارویی داشته باشد و اگر به هر دلیلی تولیدکنندگانی بر سر قیمت با سازمان غذا و دارو مشکل داشتند و تولید نکردند، باید بتوانیم از طریق ذخایر دارویی داروی کشور را تامین کنیم اما عملاً در ایران ذخایر استراتژیک دارو تعریف نشده است».

وی تأکید کرد: «رئیس جدید سازمان غذا و دارو باید اولین اولویتش ایجاد ذخایر استراتژیک باشد البته این ذخایر هم شامل داروهای اساسی که شامل ۴۰۰ تا ۵۰۰ قلم دارو هستند مانند آنتی‌بیوتیک، ‌ سرم و…است».

این در حالی است که به نظر می‌رسد کمبود دارو در ایران ناشی از اجرای «طرح دارویار» و قیمت دستوری برای دارو باشد.

علی فاطمی پیش از این درباره ایرادات این طرح و کمبود دارو گفته بود: «افزایش قیمتی که سازمان غذا و دارو برای آنتی‌بیوتیک‌ها داده، مورد رضایت تولیدکنندگان نبوده و باعث شده که تولیدشان را کاهش دهند.»

وی پیش از این و در اواخر شهریور ماه نیز از سهمیه‌بندی سرم در داروخانه‌ها خبر داده و گفته بود ذخایر استراتژیک داروها در ایران به صفر رسیده است.

او همچنین در اوایل مهر ماه سال جاری به کمبود آنتی‌بیوتیک ها در آستانۀ فصل سرد و وضعیت بازار دارو بعد از اجرای طرح «دارویار» و کمبودهای دارویی، اشاره کرده بود.