وضعیت سخت معیشتی کارگران ساختمانی و کارگران منطقه ویژه عسلویه و شهرستان بوشهر

روز پنجشنبه ۲۷ شهریورماه به نقل از اسعد صالحی که او را «یک فعال صنفی کارگران ساختمانی» معرفی کرده، نوشته است که در ماه‌های اخیر هیچ کمک معیشتی به کارگران ساختمانی نشده و معافیت بیمه‌ای شامل حال آنها نشده است.

وی به خبرنگار ایلنا گفته است که «به دنبال شیوع کرونا کارگران ساختمانی با مشکلات ویژه‌ای مواجه شدند و بیش از گذشته ضعف‌های بیمه کارگران ساحتمانی مشخص شد.»

صالحی در ادامه می‌گوید:

«الزام به ۳۵ سال بیمه‌پردازی و همچنین نبود این امکان که کارگران ساختمانی بتوانند حق بیمه بیکاری و سختی کار را بپردازند، از عمده مشکلات این بیمه است.»

او در تشریح مشکلات بیمه‌ای کارگران ساختمانی در دوران شیوع کرونا، با بیان اینکه کـارگران ساختمانی دست به نقدترین بیمه‌پردازان سازمان تامین اجتماعی هستند، گفته است: «به دنبال شیوع کرونا که منجر به بیکاری یا کم‌کاری کـارگران ساختمانی شد، هیچ کمکی به این قشر نشد. فقط خیران کمک‌هایی کردند. ما انتظار کمک‌هایی مثل وام یا بسته معیشتی هم نداریم، لااقل می‌شد کارگران را مشمول معافیت بیمه‌ای کنند و بگویند برای یک سال حق بیمه را نپردازند.»

از سوی دیگر عباس قاسمی رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان بوشهر، در همان روز به ایلنا گفته است که به دنبال شیوع کرونا اخراج کارگران، تعطیلی موقت برخی بنگاه‌ها و کارگاه‌های کوچک رواج یافته و کارگران مزدهای عقب‌افتاده بیشتری دارند.

او در مصاحبه خود به کارگران شرکت‌های پیمانکاری منطقه ویژه عسلویه و شهرستان بوشهر اشاره می‌کند که مزد کارگران را به موقع پرداخت نمی‌کنند و دستمزد کارگران را مطابق مصوبه دولت افزایش نمی‌دهند.

لازم به ذکر است که قانون کار در این مناطق شامل کارگران نمی‌شود و آنها در معرض فشار و استثمار بیشتری نسبت به سایر کارگران در واحده‌های دیگر تولیدی و در دیگر شهرها قرار دارند.

Share: