وضعیت فاجعه‌آمیز ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی و زیان کلان کارگران و بازنشستگان

دولت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از دستمزد کارگران و مزدبگیران کشور کم می‌کند و در صندوق‌های اجتماعی ذخیره کرده است. در این میان کارگران و بازنشستگان از خدمات این صندوق‌ها که با حقوق‌ آنها سرپاست و قرار است بخش‌هایی از نیروی کار را پوشش بدهند، برخوردار نیستند.

این صندوق‌ها هم اینک با خطر ورشکستگی مواجه هستند. صندوق تامین اجتمای در زمره مهمترین این صندوق‌هاست. این صندوق ۸۰درصد بازنشستگان و مزدبگیران، یعنی حدود ۴۴ میلیون نفر از خانواده‌های شهروندان ایران را پوشش می‌دهد.

۱۷ در صد از بیمه‌شدگان یا بازنشستگان کشور هم تحت پوشش صندوق بیمه‌ کشاورزان، بیمه‌ عشایر و بیمه بازنشستگی کشوری قرار دارند.

رانت‌خواری مدیران این صندوق‌ها، گردش کار آنها را مختل کرده و زیان‌های زیادی را متوجه اعضای آن که از ناهمسانی حقوق خود رنج می‌برند، کرده است.

تصویب انواع و اقسام قانون‌های بی‌پشتوانه در مجلس و دولت گوشه‌ای از بذل و بخشش‌ و امتیازدهی به گروه‌های ویژه به حساب می‌آید. این گروه‌های ویژه، جانبازان، بسیجیان، آزادگان و خانواده‌های جان‌باختگان را در برمی‌گیرد. دولت اینچنین با پول بیمه‌ شهروندان کشور تسهیلات ویژه‌ای را برای بازنشستگی زودهنگام وابستگان به حکومت فراهم می‌کند.

این در حالی‌ست که دولت ۲۵۰ هزار میلیارد تومان فقط به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است. بنابراین سازمان تامین اجتماعی برای تامین هزینه‌های جاری ناچار به استقراض از نظام بانکی، به صورت خاص از بانک رفاه کارگران، شده است. این کار بانک رفاه را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

  • نامه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به وضع فلاکت‌بار بازنشستگان

دولت با طرح افزایش بازنشستگان به نسبت نیروی شاغل، مشکل موجود در سازمان تامین اجتماعی را به این پارامتر ربط می‌دهند؛ اما راه کار دولت در چارچوب طرح «اصلاحات پارامتریک تامین اجتماعی» بالا بردن سن بازنشستگی و کم کردن حقوق دوره بازنشستگی بوده است.

این طرح همراه با حراج اموال این صندوق‌ها برای تامین بدهی‌های خود، در تمامیتش به زیان کارگران و مزدبگیران کشور و بازنشستگان تمام می‌شود.

صندوق‌های بازنشستگی، بزرگترین طلب‌کاران دولت

یادآوری می‌شود که صندوق‌های بازنشستگی جزء بزرگ‌ترین طلب‌کاران دولت به شمار می‌روند. میزان بدهی دولتی به صندوق تأمین اجتماعی چیزی حدود دویست هزار میلیارد تومان تخمین می‌زنند. این بدین معناست که دویست هزار میلیارد تومان از دسترنج کارگران و مزدبگیران کشور در این صندوق‌ها ریخته شده است.

بی‌تدبیری دولت در حل و فصل مشکلات صندوق‌ها موجب می‌شود تا بازنشستگان برای همیشه در فقر مطلق به سر ببرند.

دولت برای حل مشکل خواب تازه‌ای دیده است؛ خوابی که دودش به چشم کارگران خواهد رفت و نفعش را سرمایه‌داران و مدیران گماشته در هلدینگ‌های وابسته به صندوق‌ها و سازمان‌های بیمه‌گر می‌برند.

راه حل دولت برای این معضل بازهم به زیان کارگران و بازنشتگان است؛ دولت تصمیم دارد قوانین تامین اجتماعی و بازنشستگی را بازنگری کند. این بازنگری به ضرر کارگران و بازنشستگان خواهد بود. بر این اساس در حالیکه دولت بدهی خود را به صندوق‌ها به تاخیر می‌اندازد، اموال سازمان‌های بیمه‌گر و صندوق‌های بازنشستگی برای جبران کسری بودجه، حراج می‌شود.

این وضعیت در آینده‌ای نزدیک، نتیجه‌ای فاجعه‌آمیز خواهد داشت. در این راستا مقامات حکومتی هم از این وضعیت در وحشت هستند. ترس آنها از اعتراضات غیر قابل کنترل بازنشستگان است.

Share: