وقوع زمین لرزه شدید در شهرستان اندیکا در استان خوزستان

به گزارش رسانه‌ها صبح امروز شنبه ۱۷ مهرماه ۱۴۰۰، زمین‌لرزه نسبتا شدیدی در استان خوزستان بوقوع پیوست. این زمین لرزه در ساعت ۲و ۴۶ دقیقه صبح بوقوع پیوست. قدرت این زمین لرزه که در عمق ۱۷ کیلومتری زمین صورت گرفت، نزدیک به ۵ ریشتر بود. این زمین لرزه در شهرهای ایذه، اندیکا، مسجد سلیمان و امیدیه احساس شد.

زمین لرزه امروز در مناطق روستایی و کوهستانی شهرستان اندیکا ، مسجد سلیمان، اندیمشک، باغملک، دزفول، لالی و اهواز احساس شد. هنوز از میزان خسارات اطلاع دقیقی در دست نیست. صعب‌العبور بودن تعدادی از روستاها باعث شده که کمک‌رسانی به این روستاها با مشکل مواجه شود.

به گفته مدیرعامل هلال احمر خوزستان، نزدیک به ۱۰ روستا در اثر این زمین لرزه خسارات جدی دیده‌اند. چند روستای خسارت دیده عبارتند از: صالح ابراهیم، شاهزاده عبدالله، سرتگ‌ آبزر، آرام و روپی.

 زمین لرزه‌های متوالی از ۱۲ مهرماه تاکنون چندین بار شهر قلعه خواجه و بخش چلو در شهرستان اندیکا را لرزانده است. این زمین لرزه‌ها موجب تخریب صد درصدی منازل برخی از روستائیان و شهروندان این منطقه شده است.

ساخت وساز خانه‌های تخریب شده توسط مردم

ساخت و ساز خانه‌های تخریب شده بر اثر زلزله بایستی توسط مردم انجام شود. سران حکومت در قبال این موضوع اقدامی انجام نمی‌دهند. برخی از مردم زلزله زده سرپل ذهاب هنوز در کانکس زندگی ‌می‌کنند. یک نمونه دیگر آن، وضعیت زلزله زدگان درشهرستان سی‌سخت کهگیلویه و بویراحمد است. با گذشت بیش از ۸ ماه هنوز دغدغه اصلی زلزله‌زدگان، ساخت و تعمیر منازل خسارت دیده می‌باشد. با توجه به وضعیت جوی این منطقه و سرمای منفی ۲۰ درجه وضعیت اسکان این خانواده‌ها در ابهام قرار دارد. ناکافی بودن و آزادسازی قطره چکانی تسهیلات باعث کندی شدید در تعمیر منازل زلزله‌زدگان شده است.

به گفته یکی از زلزله‌زدگان، پرداخت ۱۰۰میلیون تومان برای ساخت هر واحد مسکونی ناچیز است. او ادامه می‌دهد: «کسانی که ادعا می‌کنند با این تسهیلات و در این شرایط اقتصادی و گرانی می‌توانند با این میزان خانه بسازند، بیایند و خانه ما را بسازند.»

سران حکومت در قبال ساخت منازل آسیب دیده هیچگاه خود را مسئول ندانستند. در بسیاری از موارد مردم به صورت خودجوش به کمک هموطنان‌شان می‌آیند. اما در بسیاری از موارد زندگی زلزله‌زدگان تاثیر منفی از زلزله گرفته و سرنوشت آنها را تغییر می‌دهد.

Share: