ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان تماس تلفنی روز یکشنبه به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت: «ما به اهدافمان در اوکراین می‌رسیم. خواه با مذاکره و خواه با جنگ.» الیزه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان این مکالمه تلفنی که یک ساعت و ۴۵ دقیقه به طول انجامید رئیس جمهوری روسیه هدف قرار دادن غیر نظامیان از سوی ارتش روسیه را تکذیب کرد. براساس همین بیانیه، رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید به نظر می‌آید پوتین در دستیابی به اهدافش بسیار قاطع است. ماکرون اهداف ولادیمیر پوتین را «نازی زدایی» (از میان بردن نازی‌ها)، تبدیل اوکراین به یک کشور بی‌طرف و به رسمیت شناختن استقلال دونباس و لوهانسک توصیف کرد و گفت: «پذیرفتن این مطالبات از سوی اوکراینی‌ها غیرممکن است.» ولادیمیر پوتین دست‌کم بخشی از هیات حاکمه ملی‌گرای اوکراین را به داشتن عقاید نازی متهم می‌کند. ماکرون به خبرنگاران گفت در جریان این مکالمه تلفنی بحث نگرانی گسترده از حمله به تاسیسات اتمی اوکراین را با ولادیمیر پوتین در میان گذاشته است. رئیس جمهوری روسیه گفته هیچ قصدی برای حمله به این نیروگاه‌ها نداشته و روسیه آماده است مطابق با قواعد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه‌های هسته‌ای در جریان نبردها محافظت کند.
اظهار نگرانی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین
رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از گزارش‌ها درباره نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین “بشدت اظهار نگرانی کرد.” گروسی گفت مقام‌های اوکراینی نمی‌توانند با کارکنان نیروگاه زاپوریژا، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اوکراین تماس بگیرند.بنا بر گزارش‌ها هر تصمیم فنی در این نیروگاه اکنون منوط به تایید فرمانده روس است. وضعیت مشابهی هم در دو نیروگاه دیگر، چرنوبیل و ماریوپول برقرار است. ارتش روسیه تلفن و اینترنت را قطع کرده و دسترسی به اخبار موثق از راه‌های معمول میسر نیست. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تلفن، اینترنت و فکس کار نمی‌کند و فقط فعلا ارتباط موبایلی “ضعیفی” برقرار است. گروسی گفت: “برای اینکه نیروگاه در شرایط امن و ایمن فعالیت کند مدیران و کارکنان باید اجازه داشته باشند وظایفشان را در وضعیتی ثابت و بدون فشار یا دخالت بیرونی انجام دهند.”به گفته کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه یکشنبه در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون به رئیس‌جمهور فرانسه از “امنیت فیزیکی و هسته‌ای” نیروگاه زاپوریژا اطمینان خاطر داده بود.
لهستان با پیشنهاد آمریکا مبنی بر تحویل جنگنده به اوکراین مخالفت کرد
لهستان با پیشنهاد آمریکا برای تحویل جنگند‌ه‌های خود به اوکراین در برابر دریافت اف۱۶ از آمریکا موافق نیست. دفتر نخست وزیری لهستان روز یکشنبه در واکنش به گزارش رسانه‌ها در این زمینه، در توییتر نوشت: «لهستان جنگنده‌های خود را به اوکراین نخواهد فرستاد و اجازه استفاده از فرودگاه‌های خود را نخواهد داد. ما در بسیاری از زمینه‌های دیگر کمک‌های قابل توجهی ارائه می‌کنیم.» کی‌یف از غرب می‌خواهد برای دفاع در برابر تهاجم روسیه کمک‌های نظامی از جمله هواپیما ارائه کند. زلنسکی به ویژه از کشورهای اروپای شرقی خواسته است تا هواپیماهای ساخت شوروی سابق را در اختیار او قرار دهند زیرا خلبانان اوکراینی می‌دانند چگونه با آنها پرواز کنند.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه در جریان بازدید از مولداوی گفته بود کشورش «فعالانه» روی توافقی با لهستان با موضوع ارسال جت‌های جنگنده به اوکراین برای مقابله با تهاجم روسیه کار می‌کند. پیش از این رسانه‌های آمریکا گزارش داده بودند که لهستان طبق این توافقنامه می‌تواند جت‌های جنگنده خود از نوع میگ ۲۹ ساخت شوروی سابق را که خلبانان اوکراینی با آنها آشنا هستند به اوکراین تحویل دهد و در برابر، از ایالات متحده جنگنده‌های اف۱۶ بگیرد.اکنون وزیر امور خارجه آمریکا گفته که این احتمال در حال بررسی است. بلینکن به خبرنگاران گفت: «نمی‌توان در مورد جدول زمانی صحبت کرد، اما فقط می‌توانم بگویم که ما بسیار بسیار فعالانه به آن نگاه می‌کنیم.» وی افزود: «ما اکنون به طور فعال در حال بررسی موضوع هواپیماهایی هستیم که لهستان می‌تواند به اوکراین بدهد و این که اگر لهستان تصمیم به دادن هواپیماهایش بگیرد، ما چگونه می‌توانیم جبران کنیم.»
زلنسکی همچنان خواهان جنگ ناتو با روسیه است
ولودیمیر زلونسکی، رئیس جمهور اوکرا ین در ویدئویی بار دیگر خواسته خود را از رهبران جهان برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در آسمان اوکراین تکرار کرد. او در این ویدئو که در شبکه های اجتماعی منتشر شد گفت: “ما مردم هستیم و وظیفه انسان دوستانه شما این است که از ما محافظت کنید، از مردم محافظت کنید. شما می‌توانید این کار را انجام دهید.” او افزود: “اگر این کار را نکنید یا حداقل به ما هواپیما ندهید تا بتوانیم از خودمان محافظت کنیم از این مساله فقط می‌توان نتیجه گرفت که شما هم می‌خواهید که ما را آرام آرام بکشند.” ناتو تا به حال طرح ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین را رد کرده است. ناتو می‌گوید که این مساله به این معنا خواهد بود که با هر هواپیمای روسی که در آسمان اوکراین مشاهده می‌شود درگیر شوند و حتی به آن شلیک کنند. کشورهای ناتو می‌گویند که این باعث شدت گرفتن درگیری و گسترش آن می‌شود.
آمریکا برای جایگزینی نفت روسیه با ونزوئلا گفت و گو می کند
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داد که مقامات آمریکایی در سفر به ونزوئلا در مورد جایگزینی صادرات نفت روسیه گفت و گو می کنند. به گزارش روز یکشنبه وال استریت ژورنال، منابع آگاه گفتند که دولت جو بایدن به دنبال کاهش تحریم های نفتی علیه ونزوئلا به عنوان بخشی از استراتژی گسترده ایالات متحده برای کاهش قیمت نفت است که به دلیل جنگ روسیه در اوکراین بشدت بالا رفت. به گفته این منابع، مقامات ایالات متحده در روزهای شنبه و یکشنبه با مقامات ونزوئلا در کاراکاس دیدارهای رودرویی را آغاز کردند تا به نفت خام ونزوئلا اجازه بازگشت به بازار آزاد بین‌المللی داده شود. کاخ سفید می‌خواهد روسیه را از ونزوئلا به عنوان مهم‌ترین متحد خود در آمریکای جنوبی، که تامین‌کننده ضروری نفت خام ایالات متحده است، دور کند. پیشنهادهایی که در پایتخت ونزوئلا مورد بحث قرار می‌گیرد، تحریم‌ها را برای مدتی محدود به خاطر امنیت ملی آمریکا کاهش می‌دهد. از زمانی که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۷ تحریم های اقتصادی را علیه ونزوئلا آغاز و سپس تحریم های بخش نفت را در سال ۲۰۱۹ اعمال کرد. کاراکاس برای سرپا نگه داشتن بخش نفت خود به چین، روسیه و ایران تکیه کرده است. از سال ۲۰۲۰، پترولئوس د ونزوئلا شرکت نفت دولتی این کشور، حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز تولید می کرد. به گفته افراد مطلع از سیاست دولت در این زمینه، با کاهش تحریم‌ها اکنون ایالات متحده صادرات نفت ونزوئلا را به خارج از شبکه صادرات غیرشفاف به چین و به پالایشگاه‌های خلیج فارس که نفت خام سنگین تولید ونزوئلا را پردازش می‌کنند، هدایت می نماید.