ولایتی حاضر به پس دادن خانه مصادره‌ای خود نیست

pastedGraphic.png

سردبیر تلویزیون اینترنتی آوانت که از سکونت مسئولان رده بالای حکومت در خانه‌های مصادره‌ای اشراف و ثروتمندان پیش از انقلاب پرده برداشته بود، در توییتر خود نوشت، به دلیل فیلم‌برداری از دیوار خانه علی‌اکبر ولایتی مشاور بین‌الملل علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، به شش ماه حبس محکوم شده است.

ماجرا از زمانی شروع شد که برخی نسبت به سکونت افراد منسوب به رهبر و منصوبان نظامی وی در خانه‌های اشرافی و مصادره‌ای اعتراض کردند. میلاد گودرزی نیز در همین راستا سعی به جمع‌آوری اطلاعات در این مورد کرد. اما اقدام این گروه در افشای اطلاعات فوق، با مقاومت شدید مواجه شد. قوه قضائیه نیز به‌جای آنکه با این فساد گسترده مقابله کند، در حمایت از غاصبان املاک دیگران، به برخورد با افشاگران روی آورد.

خانه علی‌اکبر ولایتی

علی‌اکبر ولایتی از سال ۶۰ و به مدت ۱۶ سال به‌عنوان وزیر امور خارجه در جمهوری اسلامی فعالیت کرده است. او در سال ۷۶ با حکم آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به سمت مشاور بین‌الملل او انتخاب شد و تا امروز نیز این سمت را همچنان در اختیار دارد.

ولایتی مدعی شده که در محسن دعاگو، امام‌جمعه فعلی شمیرانات و رئیس کمیته در سال ۶۱، به وی گفته است که خانه شما امنیت ندارد و بهتر است بیایید و در خانه‌ای متعلق به بنیاد شهید مستقر شوید. این خانه ۱۰۰۰ متری که در کنار کاخ سعدآباد قرار دارد، پیش‌تر متعلق به سادات تهرانی، مالک کارخانه استارلایت بوده است.

مشاور رهبر جمهوری اسلامی در این باره می‌گوید: «خانه را ارزیابی کردند ۳۶ میلیون تومان و خانه بنیاد شهید را ارزیابی کردند ۵۱ میلیون تومان. البته این ارزیابی در سال ۷۰-۷۱ انجام شده است. ۱۵ میلیون تومان ما باید سر میدادیم. مدت طولانی باید ماهی ۷۰۰ هزار تومان میدادیم. خانهای که گرفتیم ۱۰۰۰متر بود. ۲۲۴ متر از این خانه را حسینیه کردیم. اخیراً که دیدم این حسینیه احتیاج به توسعه دارد، ۲۰۰ متر دیگرش را هم وقف کردیم. پس، از ۱۰۰۰ متر ۶۰۰ متر برای ما مانده است.»

اگرچه آقای ولایتی در مورد امکان شرعی وقف ملک مصادره‌ای توضیحی نداد.

در آن زمان مهدی کروبی، رئیس بنیاد شهید بود. سحام نیوز به نقل از کروبی می‌نویسد که آقای ولایتی ملک خود را به بنیاد شهید داد و به‌جای آن ملکی در سعدآباد را خواست. قرار شد مابه‌التفاوت قیمت آن را پرداخت کند. اما پس از معامله گفت من پول کافی ندارم و قرار شد که به‌صورت اقساط این پول را پرداخت کنند. تا اینکه پس از درگذشت آیت‌الله خمینی و رهبری علی خامنه‌ای، علی‌اکبر ولایتی «یک روز آمدند و به من گفتند که من بقیه آن پول را با رهبری حساب می‌کنم لذا آقای ولایتی باقی پول را به ما ندادند و اظهار کردند که خودم می‌روم قضیه را با رهبری حل می‌کنم.»

نخستین‌بار، آیت‌الله خمینی در ۸ اسفند سال ۵۷ دستور دادند که کلیه اموال به‌جامانده از خانواده پهلوی، به بیت‌المال بازگردانده شود.

Share: