ویروس کرونا در کشور پرتقال

بیمارستان‌های پرتغال در وضعیت بحرانی قرار دارند؛ مرزهای پرتغال بسته شد

موج سوم شیوع ویروس کرونا در اروپا، کشور پرتغال را در معرض آمار فزاینده مبتلایان و جانباختگان ناشی از شیوع این ویروس قرار داده است. علاوه بر بیمارستان‌ها که با افزایش مبتلایان روبرو هستند، گورستان‌های این کشور در مواجهه با شمار فزاینده جان‌باختگان از نفس افتاده است. تاکنون بیش از ۷۱۱ هزار نفر از جمعیت ده میلیون نفری کشور پرتغال به کووید ۱۹ مبتلا شدند. بیش از ۱۲ هزار نفر جان خود را از دست دادند. دولت پرتغال به منظور مهار شیوع ویروس کرونا وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرده است.

همزمان با شیوع موج جدید ویروس کرونا در کشور پرتغال، بیمارستان‌های این کشور با افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ مواجه شدند. 

بر اساس آمار دستگاه‌های بهداشتی پرتغال، طی ۲۴ ساعت گذشته، بیش از ۲۹۰ نفر بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند.

به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، مرزهای این کشور بر روی تمامی مسافران، از روز یک‌شنبه ۳۱ ژانویه، بسته شده است. بنا بر اعلام دولت پرتغال، شهروندان پرتغالی نیز تنها برای سفرهای ضروری اجازه عبور از مرزها را خواهند داشت.

نظام سلامت و بیمارستان‌ها در پرتغال که اکنون با شمار فزاینده مبتلایان به ویروس کرونا مواجه شده‌اند، طی سال‌های اخیر بدلیل سیاست‌های ریاضت اقتصادی با وضعیت بسیار شکننده‌ای روبرو بودند.

منابع خبری از پرتغال از وضعیت بسیار ناگوار و بحرانی در بیمارستان‌های شهر لیسیون، مرکز پرتغال، گزارش داده‌اند. آمبولانس‌هایی که ساعت‌ها در برابر بیمارستان منتظر ماندند تا پس از خالی شدن یک تخت در بیمارستان، بتوانند بیمار خود را به داخل بخش منتقل نمایند. 

رییس بخش اورژانس بزرگترین بیمارستان لیسیون، وضعیت را غیرقابل قبول توصیف کرده و گفته است: در بخش اورژانس ناچار به گزینش بیماران هستیم و ناچاریم از پذیرش بیمارانی که در وضعیت غیراورژانس هستند، خودداری کنیم.

بر اساس گزارش روز ۲۸ ژانویه مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، آمار ابتلا به ویروس کرونا در پرتغال به ازاء هر یکصد هزار نفر، ۱۴۲۹ مورد مبتلا بوده و آمار مرگ و میر در ازاء هر یک میلیون شهروند، ۲۴۷ نفر اعلام شده است. 

پرتغال در ماه‌های نخست شیوع ویروس کرونا به نمونه‌ای موفق در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مقایسه با کشورهای همسایه اروپایی تبدیل شده بود. این کشور کوچک اروپایی با حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت، همزمان با موج جدید شیوع ویروس کرونا در اروپا، با وضعیت نگران‌کننده‌ای مواجه شده است. حدود ۸۰۶ نفر در وضعیت وخیم بیماری و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. 

شمار فزاینده مرگ و میر در پرتغال، گورستان‌های این کشور را نیز با دشواری در انجام مراسم خاکسپاری روبرو کرده است. 

Share: