پارلمان عراق به خروج همه نیروهای خارجی رأی داد

حمله آمریکا به قاسم سلیمانی در نزدیکی بغداد پیامدهایی برای سیاست در عراق دارد. پارلمان عراق از دولت این کشور خواست به حضور نیروهای خارجی پایان دهد. نخست وزیر عراق پیش از این خواستار خروج نیروهای نظامی خارجی شده بود.

پارلمان عراق با صدور قطعنامه‌ای رای به خروج نیروهای خارجی از این کشور داد. این قطعنامه در درجه نخست متوجه پنج‌هزار سرباز آمریکایی مستقر در عراق است. طبق این قطعنامه، ماموریت ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا باید پایان پذیرد. این تصمیم به این معناست که دولت عراق بایست درخواست پیشین خود از جامعه بین‌المللی به منظور همکاری در مبارزه علیه داعش را پس بگیرد.

قطعنامه مزبور با حمایت بیشتر نمایندگان شیعی پارلمان عراق به تصویب رسید که اکثریت کرسی‌های انتخاباتی را در اختیار دارند. بسیاری از نمایندگان سنی و کرد در جلسه امروز پارلمان شرکت نداشتند، ظاهرا به این علت که مخالف لغو توافقنامه‌ای هستند که در زمینه حضور نیروهای نظامی خارجی در عراق برای مبارزه با داعش وجود دارد.

اکثریت پارلمان عراق بدین ترتیب از موضع عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی این کشور، حمایت می‌کند. او در نخستین نشست پارلمان پس از حمله آمریکا به قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، و ابومهدی المهندس، از رهبران شبه نظامیان شیعی حشد الشعبی، که به مرگ آنان منجر شد، خواستار برداشتن این گام شد. عبدالمهدی گفت: «ما دو امکان داریم: به حضور خارجیان فورا پایان دهیم یا زمانی را برای خروج آنان تعیین کنیم.»

اما برای مقتدی صدر، روحانی شیعی پوپولیست، این قطعنامه کفایت نمی‌کند. او خواهان تشکیل “هنگ‌هایی از مقاومت بین‌المللی” شده است. روشن نیست منظور او چیست. صدر در پیامی به پارلمان عراق گروه‌های مقاومت در داخل و خارج این کشور را به نشستی فوری برای تشکیل این هنگ‌ها دعوت کرده است. او در پیامش همچنین خواستار بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد شده است. به گفته او، “نیروهای آمریکایی باید در وضعیتی خفت‌بار از عراق اخراج شوند”.

بنا به قطعنامه پارلمان عراق، نیروهای آمریکایی و دیگر کشورها در ائتلاف بین‌المللی مجبور به ترک عراق هستند. این قطعنامه استفاده نیروهای خارجی از حریم زمینی، هوایی و دریایی عراق را به هر دلیل ممنوع کرده است. استفاده از سلاح نیز تنها در اختیار دولت خواهد بود. نمایندگان عراق به خروج فوری نیروهای بین‌المللی رای دادند. 

گرچه این قطعنامه در پارلمان عراق به تصویب رسیده است، اما اجرای آن برای دولت عراق الزامی نیست. عادل عبدالمهدی در پارلمان گفت که در حال حاضر مصلحت اینست که فعالیت نیروهای آمریکایی در عراق به پایان برسد. 

توقف عملیات ائتلاف نظامی

ائتلاف نظامی بین‌المللی به رهبری آمریکا با نظر به تنش‌های اخیر حمایت از مبارزه با داعش را متوقف و دلیل ان را حمله‌های موشکی پی در پی به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف در عراق عنوان کرده است. این ائتلاف اعلام کرده که همچنان از عراقی‌ها پشتیبانی خواهد کرد و آماده است در آینده بار دیگر به مبارزه با داعش ادامه دهد.

در بیانیه این ائتلاف آمده است: «مهم‌ترین اولویت ما حفاظت از پرسنل است که هدفش پیروزی بر داعش است.» وظیفه نیروهای ائتلاف در حال حاضر حفاظت از پایگاه‌هایی است که پرسنل آن در آن به سر می‌برند. به گفته مقامات آمریکایی، از پایان سال گذشته چندین حمله موشکی از سوی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران علیه پایگاه‌های یاد شده صورت گرفته است.

Share: