پاسخ خامنه ای به انتظارها

علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی در دیدار با سران سه قوه که بعد از ماه ها انجام شد، به خوشبینی هایی که در ایران نسبت به انتخاب جوبایدن به وجود آمده است، واکنش نشان داد و تاکید کرد که چند سال مذاکره کرده ایم و به نتیجه نرسیده است. او در سخنان خود همچنین راه حل «رفع تحریم» ها را مردود شمرد و گفت تحریم ها باید «خنثی» شوند. علی خامنه ای به عوامل حکومت خود تاکید کرد که گشایشی از خارج روی نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی، رهبر حکومت اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دیدار رؤسای سه قوه و دیگر اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی با اشاره به چهار محور لازم برای اقتصاد کشور یعنی حل مشکل کسری بودجه، افزایش سرمایه‌گذاری، جهش تولید و حمایت از قشرهای ضعیف خاطرنشان کرد: باید با همت جدی و تلاش پیگیر مسئولان، تأثیر اجرای راهکارهای عملی در زندگی مردم مشخص شود.

وی اقتصاد را موضوع اصلی کشور خواند و گفت و ضمن اشاره به این موضوع که معیشت مردم حقاً دچار تنگی شده و در ماه‌های اخیر نیز کرونا، مشکلات را بیشتر کرده است، هدف از برگزاری این جلسه را بیان راهکارهای عملی که در کوتاه‌مدت نتیجه دهد و تأثیر آن در زندگی مردم مشخص شود خواند.

وی مدعی شد مشکل اقتصادی کشور نداشتم راه کار نیست، راه کار وجود دارد، اما همیت شجاعت و اهتمام جدی و پیگیری به اندازه ی کافی نیست.

خامنه ای در مورد موضوع تحریم ها گفت موضوع تحریم‌ها به عنوان یک واقعیت تلخ و جنایت آمریکا و شرکای اروپایی بر ضد ملت ایران است و این جنایت سال‌ها است که بر ضد ملت ایران انجام می‌شود اما در سه سال اخیر شدت یافته است.

خامنه‌ای با تأکید بر اینکه برای علاج تحریم‌ها دو مسیر «خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها» و «رفع تحریم» وجود دارد، افزود: البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه‌ای نرسید.

رهبر حکومت با اشاره به مسیر غلبه بر تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آنها گفت: این مسیر ممکن است در ابتدای کار، سختی‌ها و مشکلاتی داشته باشد اما خوش‌عاقبت است. اگر با تلاش و ابتکار و با سینه سپر کردن در مقابل مشکلات بتوانیم بر تحریمها غلبه کنیم و طرف مقابل بی‌اثر شدن تحریم‌ها را ببیند، به‌تدریج دست از تحریم برخواهد داشت.بنابراین ما ظرفیت‌ها و توانایی‌های فراوانی برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها داریم، به شرط آنکه بخواهیم و همت کنیم و به دل مشکلات برویم.

خامنه‌ای با تأکید بر اینکه باید بنا را بر این بگذاریم که گشایشی از خارج انجام نخواهد شد، افزود: کسانی که برخی چشم امید به آنها دارند با ما دشمنی می‌کنند، ضمن آنکه شرایط داخلی آنها به هیچ‌وجه روشن نیست و گرفتاری‌های اخیر، امکان صحبت و موضع‌گیری در مسائل بین المللی را به آنها نمی‌دهد و نمی‌توان روی حرف آنها حساب و برنامه‌ریزی کرد.

وی «به یاوه‌گویی‌های اخیر سه کشور اروپایی» اشاره کرد و گفت: وضع آمریکا که مشخص نیست و اروپایی‌ها هم دائماً در حال موضع گیری بر ضد ایران هستند. آنها در حالی‌که خودشان بیشترین دخالت های نادرست را در مسائل منطقه دارند، به ما می‌گویند در منطقه دخالت نکنید و در حالی‌که انگلیس و فرانسه دارای موشک‌های مخرب اتمی هستند و آلمان نیز در این مسیر قرار دارد، به ما می‌گویند موشک نداشته باشید.  به شما چه ربطی دارد، شما اول خودتان را اصلاح کنید و بعد اظهار نظر کنید.

خامنه‌ای با تاکید بر اینکه به بیگانگان نمی‌توان اطمینان کرد و به امید گشایش آنها بود، خاطرنشان کردند: اگر حرکت و عمل در دستور کار قرار گیرد و کارهایی که میتواند به نفع مردم باشد، انجام شود، یقیناً دولت دوازدهم پایان خوبی خواهد داشت.

Share: