پاسخ دندان‌شکن کارگران هفت تپه نسبت به توطئه درخواست شکستن اعتصاب برای شروع کار

روابط عمومی هفت ‌تپه ، طی اطلاعیه‌ای که یک نسخه از آن را ایلنا منتشر کرده، از کارگران خواسته است که روز شنبه اول شهریور ماه ۹۹ سر کار حاضر شوند؛ اما کارگران هفت تپه نسبت به آن واکنش شدیدی نشان داده و اعلام کرده‌اند که تا برآورده شدن همه خواسته‌ها، به اعتصاب و تجمع خود ادامه خواهند داد.

ایلنا نوشته است: «در روزهای گذشته دو ماه از معوقات مزدی کارگران هفت‌تپه پرداخت شد. به دنبال آن، روابط عمومی این شرکت از کارگران خواست که همگی در دور جدید کشت و برداشت شرکت کنند.»

اما لازم است پیش از پرداختن به واکنش شدید کارگران هفت‌تپه، در جریان متن اطلاعیه که به نام روابط عمومی هفت ‌تپه صادر شده و ایلنا منتشر کرده است، قرار بگیریم.

در متن این اطلاعیه آمده است:

«ضمن پوزش از تاخیر به وجود آمده، دو حقوق معوقه اردیبهشت و خرداد ماه همکاران محترم (طبق عرف سنواتی شرکت) در مورخ ۲۷/۵/۹۹ پرداخت گردید؛ انتظار است کلیه همکاران محترم از روز شنبه مورخ ۱/۶/۹۹ در سر کارهای خود حاضر و وظایف اجرائی و ستادی خود را انجام دهند.

 همچنین چون شروع عملیات کشت، و نیز تعمیرات سالیانه کارخانه شکر با تاخیر مواجه گردیده، امید است با همدلی و همیاری بیشتر همکاران، تاخیرات پیش آمده جبران گردند.

ضمنا به امید خداوند متعال و همت کلیه همکاران محترم، عملیات کشت از مورخ ۱۰/۶/۹۹ و عملیات اورهال کارخانه شکر از تاریخ ۱/۶/۹۹ شروع خواهد شد. طبعا تلاش خواهد شد نهاده‌ها و ملزومات بخش کشت و کار و نیز لوازم و مواد مصرفی مورد نیاز تعمیرات کارخانه شکر، علی‌رغم تمام محدویت‌های مالی ـ بانکی، تدارک و تامین گردند.

در خاتمه به اطلاع می‌رساند، از تاریخ ۱/۶/۹۹ حضور و غیاب همکاران بر اساس اطلاعات ثبت شده سیستم پانچ کارت، ارزیابی و اقدام لازم معمول خواهد گردید.»

کارگران هفت ‌تپه در شصت و هشتمین روز اعتصاب و اعتراض خود، به این اطلاعیه واکنش نشان داده و آن را به عنوان «سندی از جنایت داعشی‌های خصوصی»، نام برده‌اند.

آنها در اطلاعیه خود نوشته‌اند: «از طرف اسدبیگی، داعش اشغالگر و فاسد، اطلاعیه‌ای منتشر شده که نشان می‌دهد وی هنوز خودش را معتبر می‌داند و البته وضع مملکت آن قدر خراب است که با فساد یک و نیم میلیارد دلاری، اسدبیگی هنوز نزد دزدان باید معتبر باشد.»

کارگران ادامه می‌دهند: «اما اینها هنوز اراده کارگران را نشناخته‌اند، اینها فکر می‌کنند که با پرداخت دو ماه دستمزد اردیبهشت و خرداد می‌توانند ما را به خانه برگردانند و اعتصاب را بشکنند؛ ولی اشتباه فکر کرده‌اند، کسی که باید برود گم بشود، کسی که باید به خانه‌اش برگردد، اسدبیگی است و نه ما کارگران.»

کارگران اظهار داشتند: «داعش بیگی‌ها که پشتوانه حکومتی دارند و کل شرکت و زندگی هزاران نفر را نابود کرده‌اند، سندی منتشر کرده‌اند که خیلی جالب و نشان از این دارد که اینها چرا جانی هستند و بایستی خلع شوند.»

کارگران ادامه می‌دهند: «در اطلاعیه احمقانه شماره ۳۶ که برای تهدید بازگشت به کار و شکستن اعتصاب کارگران منتشر شده است نوشته‌اند، ضمن پوزش از تاخیر به وجود آمده دو حقوق معوقه اردیبهشت و خرداد ماه همکاران محترم (طبق عرف سنواتی شرکت)…. یعنی دو ماه تاخیر در حقوق، از نظر این کثافت‌ها عرف محسوب می شود؛ یعنی بعد از این همه سال تازه اینها به ما می‌گویند که تاخیر در پرداخت حقوق عرف شرکت است! می‌خواهید بخواهید، نمی‌خواهید هم نخواهید!»

آنها افزودند:

«اسدبیگی، این اشغالگر متجاوز و جنایت‌کار، پرروتر از این حرف‌هاست؛ نه فقط دو ماه از چهار ماه مزد عقب‌افتاده را هنوز پرداخت نکرده، نه فقط ما برای همین دو ماه مزد، نزدیک به هفتاد روز است در گرمای خرماپز شوش در خیابان هستیم، نه فقط فشار جانی و مالی به ما و خانواده‌هایمان وارد کرده، بلکه در اطلاعیه نوشته است که برگردیم به کار و کشت و کارخانه و جبران عقب‌ماندگی کنیم؛ عجب! اینها تمام تخریب و عقب‌ماندگی را به عمد دامن زدند تا شرکت و صنعت نیشکر را به سمت دلخواه خود برده و گام بعد اخراج ما و بعد غارتگری و اختلاس کنند، حالا عقب‌ماندن را به گردن ما می‌اندازند.»

کارگران ادامه می‌دهند: «بی‌شرف‌های دروغ‌گو می‌گویند حقوق هم با تاخیر، ولی بروید ایثار کنید و خودتان را با کار بکشید تا ما بیشتر دزدی کنیم؛ قرار است پاداش تلاش و ایثار ما را همانطور که در این شش سال دیدیم، دوباره با اخراج و دستمزد عقب‌افتاده بدهد؛ اما اگر اسدبیگی پررو است ما هم بلد هستیم چگونه روی پرروها را کم کنیم.»

کارگران هفت‌تپه افزودند: «اسدبیگی فاسد و داعشی به چه حقی این دو ماه دستمزد را چند ماه پیش خودش بلوکه کرده است؟ اگر در اطلاعیه آمده‌ است، «طبق عرف سنواتی شرکت» باید بگوییم عرف شرکت است یا عرف مملکت دزدها و سرگردنه‌بگیرها که مزد چند ماه کارگر را بلوکه می کنند؟ عرف شکنجه و آدم‌کشی است نه عرف شرکت، عرف شما اختلاسگران دزد است و نه عرف ما کارگران.»

آنها ادامه می‌دهند:

«سود بانکی این همه پول، چقدر می‌شود و دیرکرد این پول چرا نباید پرداخت بشود؟ دستمزد تیر و مرداد کی پرداخت می‌شود؟ ارباب چه موقع بنده‌نوازی می‌کند تا این دو ماه باقیمانده را طبق عرف سنواتی به رعیت پرداخت کند؟ اما اشتباه فکر کرده‌اید، احمق‌ها شما را با اردنگی بیرون می‌کنیم!»

کارگران در واکنش خود به اطلاعیه روابط عمومی هفت‌تپه افزودند: «حکومتی‌هایی که از این جنایت‌کاران دفاع می‌کنند، خوب است این سند را ببینند، اینها اینکاره نیستند، اینها اختلاسگر و فاسد هستند و با کمک همدستان حکومتی خودشان در حال نابودی شرکت هستند و حقوق را هم که به موقع پرداخت نمی‌کنند و برای شرکت عرف و عادی تلقی می‌کنند.»

کارگران هفت‌تپه نسبت به حضور و غیاب که در اطلاعیه آمده، می‌گویند: «اسدبیگی خیلی بی‌شرمانه، ولی البته بیهوده و احمقانه ما را با سیستم حضور و غیاب تهدید می‌کند؛ این یعنی لطفا اعتصاب را بشکنید، اما اشتباه فکر کرده‌ای، ما برنمی‌گردیم.»

کارگران افزودند: «برگردیم که حساب‌های بانکی اسدبیگی از قبل پْرتر شود؟ تا اسدبیگی بتواند باز هم با دروغ تقویت خط تولید و وارد کردن تجهیزات، میلیون‌ها دلار ارز دولتی بگیرد و به خارج از کشور بفرستد و در قمارخانه‌ها سرمایه‌گذاری کند؟ دستمزدهای ما هم که برایش پول خٌرد است، می‌شود خرج ولخرجی‌هایش در ایران و پول بلیط سفر همسر استاندار به فلان کشور خارجی.»

کارگران در ادامه واکنش خود نسبت به اطلاعیه افزودند:

«شکستن اعتصاب و بازگشت به کار یعنی این که ما دوباره مجوز می‌دهیم به اسدبیگی که شیره وجود ما را بکشد ولی چیزی در کاسه ما نگذارد؛ اما کور خوانده‌اند، نمی‌گذاریم کسی با زندگی ما بازی کند و کاسه کوزه‌هایشان را می‌شکنیم.»

کارگران ادامه می‌دهند: «نه! جنایتکارهای داعشی! ما این عرف را روی سر شما خراب می‌کنیم، اعتصاب و اعتراض ادامه دارد تا شما را با لگد بیرون کنیم؛ تجمع روز شنبه یکم شهریور ماه، جلوی فرمانداری در جواب به عرف جنایتکارانه بخش خصوصی است.»

کارگران رو به همکاران خود می‌گویند: «همین امروز تا اینجای راه را آمدیم، اگر به اعتصاب ادامه ندهیم، دو ماه دیگر برای همین مزد تیر و مرداد، به جای هفتاد روز باید صد و چهل روز اعتصاب کنیم؛ پس تجمع می‌کنیم تا تکلیف اینها را یک‌سره کنیم.»

آنها در خاتمه به خواسته‌های خود اشاره کرده و می‌گویند: «ما پای همه خواسته‌های خود، یعنی گرفتن همه معوقه‌ها، پرداخت کامل بیمه، بازگشت کارگران اخراجی به کارخانه و خلع ید از بخش خصوصی ایستادیم؛ ما چند سال است از یک سوراخ گزیده می‌شویم، اما دیگر انگشت ما در این سوراخ نمی‌رود؛ اسدبیگی فاسد و داعشی باید خلع‌ید بشود، نه فقط اسدبیگی بلکه هیچ بخش خصوصی دیگری حق و لیاقت مالکیت و اداره هفت ‌تپه را ندارد؛ هفت ‌تپه متعلق به کارگر است و کارگران این حق را به دولت منتقل می‌کنند و مالکیت هفت ‌تپه را با نظارت کارگران به عهده بگیرند؛ کارگر حقش را می‌شناسد و بلد است چگونه برای آن بجنگد.»

Share: