پاسخ کارگران شهرداری کوت عبدالله به ادعاهای شهردار

پس از چند روز تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله، تعدادی از کارگران که نمایندگان آنان بودند دستگیر شدند. این دستگیری‌ها بدنبال اعتراض کارگران نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات‌شان صورت گرفت.

شهردار کوت عبدالله در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود: «مساله درگیری شخصی بوده است. کارگران می‌خواهند کار کنند، اما عده‌ای از لیدرها دنبال داستان و ماجرا هستند. این لیدرها مانع کار کارگران شده و با کارگران درگیر شدند. بنابراین مقام قضایی وارد شده و حکم بازداشت آنها را صادر نمود.»

کارگران شهرداری کوت عبدالله از پاسخ شهردار که به نمایندگان آنها این‌گونه تهمت زده است، معترض هستند. آنها مواردی را در پاسخ به ادعاهای شهردار بصورت لیست مطرح کرده‌اند.

این موارد عبارتند از:

۱ـ اگر برای کارگران مشکل ایجاد شده است، این مشکل از ندادن حقوق و مزایا است نه چیزی دیگر!

۲ـ حقوق‌های سال ۹۹ برج ۹ و۱۰ پرداخت نشده و برج ۱۱ و ۱۲ و عیدی و سنوات نیز کامل پرداخت نشده است. در سال جدید هم برج ۱ و۲ بصورت علی‌الحساب پرداخت کردند که اصلا کافی نیست.

۳ـ وقتی اداره کار حقوق سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد، چطور یک شهردار یا پیمانکار نمی‌داند چقدر است. خود کارگران لیست حقوق جدید را از اداره کار گرفتند و به پیمانکار تحویل دادند. چطور شهردار اعلام می‌کند «اشل حقوقی جدید اعلام نشده است». مگر ما تحت پوشش قانون کار نیستیم؟ حقوق و مزایای مزدی ما را ادارات کار مشخص کرده‌اند.

۴ـ آقای شهردار اگر می‌گویید نیروی مازاد است، چرا در دوره شما باز هم استخدام جدید داشته‌ایم؟

۵ـ کارگران بلاتکلیف که می‌گویید چندین سال است که سابقه دارند. حداقل حقوق را هم دریافت می‌کنند و دارای پست کاری و سمت هستند.

۶- آقای شهردار محترم اعتراض ماه قبل ما فقط ۴ روز بوده است. آن هم بدلیل نداشتن پول برای تامین مخارج ماه مبارک رمضان. چطور ادعا می‌کنید کارگران ۱۵ روز سر کار نبوده‌اند؟

۷ـ شما ادعا کرده‌اید پرداخت عیدی و سنوات برعهده پیمانکار قبلی است، چرا پیمانکار را معرفی نمی‌کنید. چرا به عنوان کارفرمای مادر، مسئولیتی بر گردن نمی‌گیرید؟ حقوق‌ها را به موقع بپردازید، بیمه‌ها را به موقع رد کنید. آن وقت اگر کارگران معترض شدند، بگویید مشکل دارند و دنبال داستان هستند!

۹ـ  یک سوال در ذهن ما کارگران شهرداری کوت عبدالله بی‌پاسخ مانده است. آیا وقتی که پیمانکار کارش تمام شد، نباید با کارگران تسویه حساب کند؟ کجا و کدام قانون گفته پیمانکار ترک کار کند. در حالی که کارگران ۲ ماه کامل حقوق همراه با عیدی و سنوات طلب داشته باشند؟ مگر شهردار از پیمانکار وثیقه نگرفته، مگر مسئولیت تضامنی در کار نیست؟

Share: