پایان دوران ترامپ و ترامپیسم و پذیرش شکست

ترامپ دستور آغاز رسمی روند انتقال قدرت را صادر کرد

جو بایدن از ظهر روز 20 ژانویه رسما وارد کاخ سفید خواهد شد

ترامپ عصر دوشنبه 23 نوامبر، در توییتر نوشت که نخواسته بیش از این امیلی مورفی، رئیس اداره کل خدمات، جی ‌اس ‌ای، تحت فشار قرار گیرد و به او گفته که مقدمات مرسوم و لازم را آغاز کند. رئیس اداره کل خدمات آمریکا، جی‌ اس ‌ای، در نامه‌ ای رسما جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات شناخته و خبر داده که آماده آغاز روند رسمی انتقال قدرت است. عصر دوشنبه، 23 نوامبر، نخست شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گزارش کرد به نامه ‌ای دست یافته که نشان می ‌دهد اداره کل خدمات، جی ‌اس ‌ای، به تیم انتقالی جو بایدن خبر داده است که آماده آغاز رسمی روند انتقال قدرت به دولت جدید است.

این نخستین گام در دولت آمریکا برای شروع روند انتقال قدرت است که طی دو هفته گذشته جنجال آفرین  شده بود چرا که دولت آقای ترامپ با وجود گذشته دو هفته از مشخص شدن پیروزی جو بایدن در رای ‌گیری سوم نوامبر از ارسال چنین نامه ‌ای از سوی اداره کل خدمات جلوگیری کرده بود.این اختلاف به آنجا رسیده بود که روز دوشنبه، 23 نوامبر، مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در هشداری به رئیس این اداره، از او خواستند از فوت وقت اجتناب کرده و برای ارایه دلایل خود فورا برابر نمایندگان کنگره حاضر شود.

رسانه‌های آمریکا که دقایقی بعد از سیان‌ان صحت این نامه را گزارش کردند از آن به عنوان نخستین نشانه رسمی قبول شکست از سوی آقای ترامپ یاد کردند. هر چند برخلاف رسم معمول در آمریکا، دونالد ترامپ تاکنون به جوبایدن تبریک نگفته و شکست خود در انتخابات را علنا بر زبان نیاورده است. نامهجیاسای به تیم انتقالی جو بایدن اجازه خواهد داد که علاوه بر دسترسی به بودجه‌های دولتی موجود برای تشکیل دولت جدید، با مراجعه و گفتگو با همتایان خود در نهادهای دولتی، خود را آماده تحویل گرفتن دولت کنند.

ستاد انتقالی جو بایدن هم در واکنش به صدور این نامه ضمن تایید وصول آن گفته این گامی مهم برای آغاز تلاش‌ دولت بایدن برای مهار کرونا و دیگر چالش‌هایی است که جامعه آمریکا با آن دست به گریبان است. امیلی مورفی، رئیس این اداره که از منصوبان آقای ترامپ است روز دوشنبه مدعی شد که در دو هفته گذشته برای صادر نکردن این نامه تحت فشار از سوی کاخ‌ سفید و یا هیچ مقام و نهاد دیگری نبوده و تنها منتظر نهایی شدن معیارهای لازم برای صدور آن بوده است. مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن با دموکرات‌هاست خانم مورفی را برای ادای توضیحات در این باره احضار کرده است

همه بر علیه ترامپ نامه و سخنان ترامپ، روز دوشنبه، 23 نوامبر، در حالی منتشر شده که تلاش‌های ترامپ برای برگرداندن نتایج شما رش آرا در چند ایالت کلیدی، همچنان با بن‌ بست روبرو می‌ شود. عصر دوشنبه، کمیسیون قانونی انتخابات در میشیگان، نتیجه رای گیری سوم نوامبر در این ایالت را تایید کرد. تایید نتیجه انتخابات در میشیگان به جنجالی بزرگ بدل شده بود و حتی آقای ترامپ هفته گذشته با دعوت از نمایندگان مجالس ایالتی میشیگان، شخصا تلاش کرده بود که جمهوری ‌خواهان میشیگان را ترغیب به نادیده گرفتن نتایج شمارش آرا کند و خود را برنده انتخابات در این ایالت بداند. در همین حال، فشارها از سوی چهره‌های جمهوری‌ خواه برای پذیرش شکست از سوی دونالد ترامپ طی چند روز گذشته و همزمان با تایید نتایج انتخابات در دست کم 15 ایالت این کشور، افزایش یافته بود.

کریس کریستی، یکی از چهره‌های عمده حامی دونالد ترامپ، از او خواسته است که تلاش‌هایش برای رد کردن شکستش در مقابل جو بایدن را متوقف کند و نتیجه را بپذیرد. آقای کریستی فرماندار سابق نیوجرسی بوده و در این چهار سال حامی دونالد ترامپ بوده است. او از جمله یکی از کسانی بود که برای آمادگی آقای ترامپ در مناظره با آقای بایدن، با او تمرین می‌ کرد او در گفت‌وگو با برنامه هفتگی شبکه تلویزیونی ای ‌بی ‌سی آمریکا گفته است که رفتار گروه وکلای دونالد ترامپ، مایه شرم کشور است.

ظهر دوشنبه دفتر جوبایدن چند عضو کابینه خود را معرفی کرد. بنابر این اطلاعیه، آنتونیبلینکن،بهعنوانوزیرخارجهجدید و جکسالیوان،مشاورامنیتملیجوبایدن خواهد شد. هر دو نفر از مقام‌های ارشد وزارت خارجه جان کری در دوره باراک اوباما هستند که در گفتگوهای منجر به توافق هسته‌ای با ایران هم نقش داشتند.

جو بایدن که با برآ ورد کسب 306 رای الکتورال در برابر 232 رای کسب شده از سوی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا در حال آماده کردن تیم خود است روز دوشنبه، 23 نوامبر، در بیانیه‌ ای که همزمان با انتشار اعضای انتخاب شده برای کابینه منتشر کرد گفت: من به تیمی نیاز دارم که از همان روز اول به من کمک کنند تا دوباره جایگاه آمریکا در صحنه جهانی را تثبیت کنم و بتوانند جهان را برای مقابله با بزرگترین چالش‌های روبرو متحد کنند. تیمی که بتواندافزایش امنیت، بهروزی و پاسداشت ارزش‌های ما را فراهم کند.  از همان شعارهای همیشگی عملا غیر قابل اجرا

الخاندرومایورکاس به عنوان وزیر امنیت داخلی معرفی شده است. وبسایت رئیس جمهوری منتخب در توضیح سابقه آقای کایورکاس نوشته: “در صورت کسب رای اعتماد از سنا، اون نخستین لاتین‌تبار و مهاجری خواهد بود که به عنوان وزیر امنیت داخلی آمریکا برگزیده می‌شود.

لینداتوماسگرینفیلد، سفیر آتی آمریکا در سازمان ملل متحد خواهد بود. خانم گرینفیلد که یک آفریقایی‌تبار است، از دیپلمات‌های کهنه کار وزارت خارجه و سفیر سابق این کشور در بسیاری از کشورهای آفریقایی چون کنیا و گامبیا بوده و همچنین در سفارت آمریکا در پاکستان و سوئیس هم مستقر بوده است.

یکی دیگر از اعضای کابینه که جو بایدن روز دوشنبه آن را معرفی کرده است آوریلهینساست که در صورت تایید نخستین زن تاریخ آمریکا که مقام مدیریت سازمان اطلاعات ملی خواهد شد.

او در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که جو بایدن هم به عنوان معاونش در کاخ سفید حضور داشت، مشاور ارشد اطلاعاتی اوباما بود و نخستین زنی است که به عنوان معاونت سازمان سیا رسیده بود. از میان 6 عضو کابینه دولت جدید آمریکا تاکنون 2 زن به سمت‌های کلیدی سفیر سازمان ملل متحد و مدیر سازمان اطلاعات ملی انتخاب شده‌اند. یک آفریقایی ‌تبار در میان آنهاست و یک مهاجر متولد کوبا هم وزیر آتی وزارت امنیت داخلی معرفی شده است. که بنظر میرسد بایدن در صدد بازی سازی رئابط دوطرفه با کوبا باشد .

بایدن در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت ورود به کاخ ‌سفید متنوع ‌ترین کابینه تاریخ آمریکا را معرفی خواهد کرد. علاوه بر کابینه از میان 16 مقام ارشد نهاد ریاست ‌جمهوری که تاکنون رسما معرفی شده‌اند زنان با 10 عضو در برابر 6 مرد، اکثریت دارند. خانم یلین در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رئیسخزانه‌داریبود اما دونالد ترامپ بر خلاف سنت مرسوم از انتساب او برای دوره چهارساله دوم امتناع کرد.

جنت یلین، نخستین زن وزیر دارایی آمریکا شد

بنابر گزارش رسانه‌های آمریکایی، جو بایدن، رئیس‌ جمهور منتخب آمریکا، بنا دارد جنت یلین، رئیس سابق بانک مرکزی را به عنوان وزیر دارایی کابینه خود معرفی کند. در صورت تایید صلاحیت خانم یلین در مجلس سنا، او نخستین زن در تاریخ آمریکا خواهد بود که وزیر دارایی و خزانه‌داری آمریکا خواهد شد. خانم یلین که 74 سال دارد اقتصادان برجسته ای است که در دوره ریاست جمهوری اوباما-بایدن رئیس بانک مرکزی آمریکا شد و پیش از آن هم در دهه 90 مشاور اقتصادی بیل کلینتون بود. از خانم یلین به عنوان یک چهره کلیدی در پایان دادن به رکود اقتصادی سال 2007 یاد می‌شود او همچنین رئیس خزانه‌ داری آمریکا بوده و آن ‌طور که گزارش شده تمرکزش بر بررسی چگونگی تاثیر سیاست‌های بانکی بر زندگی کارگران و همچنین مصائب اقتصادی ناشی از افزایش فاصله طبقاتی است. با این اوصاف قائله ترامپ و تیم راست گرای افراطی بشدت مذهبی و قدرت طلب جام زهر را بالا کشید و با خسارات و آسیب های باور نکردنی اوضاع آمریکا را به این روز انداخت که دیگر برایش اعتبار و حیثیی باقی نمانده است .

ضمیری برلن (25.11.2020)

Share: