پایان عملیات احداث نورداستریم ۲، نارضائی خاموش آمریکا و نگرانی شدید اوکراین

کار احداث خط لوله گاز ۱۲۰۰ کیلومتری نوراستریم ۲ در اعماق دریای بالتیک روز جمعه ۱۰ سپتامبر/ ۱۹ شهریور به پایان رسید

شرکت گازپروم روسیه بامداد امروز، جمعه ۱۰ سپتامبر/ ۱۹ شهریور اعلام کرد که کار احداث خط لوله گاز ۱۲۰۰ کیلومتری نوراستریم ۲ در اعماق دریای بالتیک  به اتمام رسیده و روسیه می‌تواند در صورت امضای آلمان از ماه اکتبر امسال صدور گاز به اروپا را از این طریق آغاز کند.

بهره برداری از خط لوله نورداستریم تنها به امضای دولت آلمان نیاز دارد، در حالی که روز ۲۶ سپتامبر امسال با برگزاری انتخابات پارلمانی، عمر قانونی دولت آنگلا مرکل که مدافع سرسخت نورداستریم است، به پایان می‌رسد. البته پیش بینی می‌شود که تشکیل دولت آینده آلمان به خاطر این که نیازمند ائتلاف سه حزب خواهد بود، تا پایان سال جاری طول بکشد. در این صورت، مرکل فرصت خواهد داشت که شاهد بهره برداری از پروژه‌ای باشد که گازپروم روسیه و پنج کنسرن نفت و گاز اروپا نزدیک به ده میلیارد دلار روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند. نیمی از سهام این خط لوله متعلق به گازپروم و بقیه متعلق به ۵ شرکت بزرگ نفتی اروپا است.

آمریکا و اوکراین در شمار مخالفان جدی بهره برداری از نورداستریم ۲ هستند. گاز روسیه در حال حاضر تنها از خط لوله اوکراین می‌گذرد و این کشور کوچک، با اقتصاد به شدت ضعیف خود سخت نیازمند درآمدهای ترانزیت گاز روسیه است. به همین دلیل، دولت اوکراین در روز ۲۳ اوت/اول شهریور امسال،  سیاستمداران بلندپایه ۴۰ کشور و اتحادیه اروپا را به شرکت در نشستی با عنوان «پلاتفرم کریمه» دعوت کرد.

پلاتفرم کریمه که وزیران اقتصاد آلمان و آمریکا نیز در آن حضور داشتند، بیش از آن که به موضوع اشغال و الحاق شبه جزیره کریمه بپردازد، محل بحث خط لوله نورداستریم ۲ بود. در این نشست، دیدگاه‌های متفاوت و متضادی درباره این پروژه تاریخی مطرح شد که برخی با دیدگاه آمریکا و برخی دیگر با دیدگاه آلمان هماهنگی داشت.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *