پایین‌ترین نرخ دستمزد در ایران به نسبت نرخ دستمزد درسایر کشورهای دنیا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان از پایین بودن دستمزدها در ایران استقبال کرده و آن‌را باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی دانسته است؛ نرخ دستمزد در کشور ایران پایین‌ترین نرخ دستمزد در دنیا و یک‌سوم پایین‌ترین نرخ دستمزد در کشورهای آفریقایی است که باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده است.

محسن نیرومند هم‌چنین نسبت به نرخ بالای بیکاری در جوانان تحصیل‌کرده هشدار داده و «فرهنگ» و «بی‌هدف بودن خانواده‌ها» را دلیل چنین وضعیتی دانسته است.

طرح چنین صحبت‌هایی از جانب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در تضاد با شرح وظایف او قرار می‌گیرد و شاهدی‌ست بر عملکرد جانبدارانه دولت در حمایت از کارفرمایان؛ امری که بارها مورد انتقاد فعالان کارگری قرار گرفته است.

از جمله وظایف وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌توان به «حفظ و صیانت از نیروی کار»، «سیاستگذاری و برنامه‌ریزی به منظور تامین حداقل زندگی برای آحاد جامعه»، «انسجام بخشی و پیگیری سیاست‌های کلان رفاهی به مظور توسعه عدالت اجتماعی و اقتصادی» اشاره کرد.

شایان یادآوری است که شماری از کارگران صنعت نفت روز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه، اعتراضات خود نسبت به سطح پایین دستمزدشان را رسانه‌ای کردند. اعتراض کارگران پیمانکاری صنعت نفت به هدف افزایش سطح نرخ دستمزدها ، اجرای قانون کار یکسان ـ مزد یکسان بوده است.

همچنین روز پنجشنبه ۲۹ فرودین ۱۳۹۸، کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه‌ای به پایین بودن نرخ دستمزد معلمان آزاد و شرایط معیشتی آنها اعتراض کرد. کانون صنفی معلمان اعلام کرد که بیشتر این معلمان حقوقی حتی کمتر از حداقل مصوب را دریافت می‌کنند.

در بخشی از بیانیه کانون صنفی معلمان آمده است که امنیت شغلی پایین و دستمزد ناکافی این معلمان، پیامد سیاست ارزان سازی نیروی کار است که دستکم در سه دهه گذشته توسط دولت‌های مختلف دنبال شده است.

Share: