پایین نگه داشتن دستمزد کارگران ایران

واقعیت این است که حتی با سه برابر شدن دستمزد کارگران باز هم سطح زندگی کارگران به یک میزان نرمال نخواهد رسید. افزایش دستمزدهای ناچیز، آنهم بعد از کلی وعده و وعید و با تاخیر فراوان تنها یک تبلیغات نمایشی از سوی مقامات دست‌اندرکار در وزارت کار محسوب می شود و هرگز یک اقدام عملی که بر روی میزان دستمزد و سطح زندگی کارگران تاثیر واقعی جدی داشته باشد انجام نشده است.

بنا به گفته حسن جلالی یکی از فعالان کارگری:‌ «دستمزدها در سال ۹۸ به هیچ‌وجه با افزایش قیمت‌ها تناسبی نداشت و کارگران از این شرایط ناراضی بودند، در سال آینده حتی با سه برابر شدن دستمزدها نیز به وضعیت مناسبی نمی‌رسیم.»

ایلنا : این فعال کارگری در پتروشیمی تندگویان گفت:‌ «با وجود گرانی و تورمی که امسال داشتیم، کارگران واقعاً در تأمین احتیاجات زندگی‌شان با مشکلات زیادی مواجه شدند.»

وی  از اینکه بیشتر مشاغل ماهشهر و تعداد زیادی از کارگران زیرمجموعه پیمانکاری‌ها در این منطقه در سال گذشته حد اقل دستمزد را دریافت می‌کرده اند پرده برداشت.

وی ادامه داد: «دستمزدها به هیچ‌وجه با افزایش قیمت‌ها تناسبی نداشت و کارگران از این شرایط ناراضی هستند.»

این فعال کارگری ادام داد:‌ «نرخ تورم کالاهای مورد نیاز مردم بالا رفته و با وجود هزینه‌های مسکن و تحصیل، سبد معیشت خانوار اخیراً بیش از هشت میلیون تومان توسط کمیته دستمزد کانون عالی شورای کار سراسر کشور تعیین شده است، بنابراین طبعاً دستمزد سال آینده نیز باید هشت میلیون تومان را پوشش دهد.»

حسن جلالی خاطرنشان کرد:‌ «کارفرماها هر بار بهانه می‌آورند که افزایش دستمزدها تورم‌زا خواهد بود. در حالیکه در اصل از این طریق ذهنیت مردم را نسبت به حقوق کارگران بازی می‌دهند. هزاران بهانه بیان می‌شود تا دستمزد کارگران را زیاد نکنند.»

او در ادامه از اینکه ‌ دستمزدها نسبت به قبل عقب‌گرد داشته و خیلی از کالاهای ضروری از سفره کارگران حذف شده است می‌گوید و اینکه خانواده‌های کارگری هیچ فرصت و توان مالی برای تفریحات و کنار هم بودن ندارند.

ناتوانی کارگران در تامین مواد غذایی با افزایش ۵۰درصدی  مواد غذایی

این فعال کارگری پتروشیمی تندگویان تصریح کرد:‌ «امسال قیمت‌های خوراکی‌ها افزایش بیش از ۵۰ درصدی داشته و تورم مسکن بیش از صد درصد بوده است. از این رو اگر دستمزدها حتی سه برابر شود، کارگران در تأمین هزینه‌های زندگی با مشکل رو به رو می‌شوند.»

یاد‌‌آوری می‌شود اکنون با وجود گرانی و تورم سرسام‌‌آور و در حالیکه سبد معاش برای تامین حداقل زندگی یک کارگر از ۸ میلیون تومان عبور کرده، حقوق پایه یک کارگر در ایران  نزدیک به یک پنجم خط فقر ۸ میلیونی و بسیار کمتر از متوسط دستمزدی است که در کشورهای همسایه و حتی بسیاری کشورهای فقیر به کارگر پرداخت می‌شود.

Share: