24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

پرداخت این هزینه‌ها برای قشر کارگر راحت نیست

شهریور که از راه می‌رسد زنگ خرید لوازم التحریر و وسایل مربوط به مدرسه هم به صدا در می‌آید. خریدی که طی سال‌های گذشته به یکی از معضلات خانواده‌ها تبدیل شده است.

 شهریور که از راه می‌رسد زنگ خرید لوازم التحریر و وسایل مربوط به مدرسه هم به صدا در می‌آید. خریدی که طی سال‌های گذشته به یکی از معضلات خانواده‌ها تبدیل شده است. 

گرانی لوازم التحریر فشار مضاعفی است که مردم باید برای به مدرسه فرستادن فرزندانشان در کنار پرداخت شهریه‌ها تحمل کنند. حالا دیگر کم کم مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ غرفه‌ای را به لوازم التحریر اختصاص می‌دهند‌اما مساله اینجاست که این ملزومات مدرسه برای هر خانواده چقدر تمام می‌شود. البته همه‌چیز به این بستگی دارد که در خانه شما چند بچه محصل حضور داشته باشند.

در چه مدرسه‌ای آنها را ثبت نام کرده باشید و اصلا در کدام محله در حال زندگی باشید. بچه‌هایی که مدارس غیر انتفاعی می‌روند هزینه لوازم التحریرشان بیشتر از بچه‌هایی است که مدرسه دولتی می‌روند. بالاخره آنها مجبورند از لوازمی کمی لوکس‌تر استفاده کنند. اما برای خرید کیف و دفتر و کتاب مدرسه برای یک دانش‌آموز کلاس ششمی که از قضا در مدرسه دولتی هم درس می‌خواند بیش از ۲ میلیون تومان لازم است.

وقتی قرار باشد برای خرید یک دفترچه صد برگ مبلغی بین ۵۶ هزار تا ۶۵ هزار تومان پرداخت شود دیگر معلوم است خرید یک مجموعه کامل چقدر هزینه بر می‌دارد. نگاهی به قیمت کیف‌های مدرسه هم نشان می‌دهد که حداقل پرداختی برای یک کیف بیش از ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود و البته قیمت‌ها تا جایی که جا دارند بالا می‌روند و با توجه به بودجه در نظر گرفته شده برای هر دانش‌آموز از طرف خانواده خرید کیف می‌تواند از ۳۰۰ هزار تومان شروع شود و به ۵ میلیون تومان هم برسد.

البته هنوز رییس اتحادیه نوشت افزار از افزایش قیمت در سال جدید حرفی به میان نیاورده است. اما با توجه به نرخ تورم می‌توان حدس زد که این وسایل هم بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت خواهند داشت، همان اتفاقی که سال گذشته هم رخ داد. 

   هر چه دیرتر بخریم گران‌تر می‌شود

مینو مادر دو فرزند دانش‌آموز است و در این باره به «تعادل» می‌گوید: هر چه دیرتر اقدام به خرید 

لوازم التحریر کنیم قیمت‌ها هم افزایش پیدا می‌کند. در واقع وقتی تب مدرسه رفتن بالا می‌رود افزایش قیمت نوشت افزار هم بیشتر می‌شود. او معتقد است برای خرید نوشت افزار و دیگر وسایل مدرسه دانش‌آموزانش سال گذشته بیش از ۵ میلیون تومان هزینه کرده و امسال هم با توجه به تورم قطعا این مبلغ بیشتر هم می‌شود. مینو می‌گوید: اگر قرار باشد یک کیف با دوام برای فرزندانم بخرم که یک سال تحصیلی را با آن سر کنند باید حداقل مبلغی بین ۱ میلیون تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنم. دفترچه صد برگ بیش از ۶۰ هزار تومان قیمت دارد و خودکار و مداد و بقیه لوازم هم قیمت‌های متفاوتی دارند. 

این مادر دانش‌آموزان در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: برخی مدارس اعلام می‌کنند که از خرید دفترچه‌های لوکس و فانتزی برای فرزندانتان خودداری کنید اما مساله اینجاست که خرید دفترچه‌های معمولی هم چندان ارزان نیست.

   بازگشایی مدارس با طعم گرانی

هنوز مدت زیادی از تب و تاب ثبت نام مدارس نگذشته و خانواده‌ها از پرداخت شهریه‌های میلیون خلاص نشده‌اند که حالا باید راهی بازار شوند و تدارک وسایل مورد نیاز برای تحصیل فرزندانشان را ببینند. همه‌چیز به تعداد فرزندان دانش‌آموز هر خانواده بستگی دارد. البته توان مالی والدین نیز مساله مهمی است ما در بسیاری از موارد آنها مجبور هستند هر طور شده برای حفظ آبروی فرزندانشان این وسایل را تهیه کنند. 

علی بخشی در این باره به «تعادل» می‌گوید: زمان قدیم ما یک کیف را چند سال پشت سر هم به مدرسه می‌بردیم اما الان بچه‌ها زیر بار این چیزها نمی‌روند. هر سال باید کیف نو برایشان بخریم البته کیفیت اجناس هم طوری شده که دیگر ماندگاری زیادی ندارند اما بچه‌ها هم دیگر با قناعت زندگی نمی‌کنند. آنها به دوستانشان نگاه می‌کنند و نمی‌خواهند چیزی از آنها کم داشته باشند. 

او می‌افزاید: من دو دختر دانش‌آموز دارم یکی در کلاس پنجم تحصیل می‌کند و دیگری در کلاس دهم هر سال هزینه مدرسه رفتن آنها بیشتر و بیشتر می‌شود. برای من که کارگر ساده هستم و حقوق چندانی دریافت نمی‌کنم و با اینکه دو شیفت متوالی کار می‌کنم عایدی‌ام زیر ۲۰ میلیون تومان است پرداخت این هزینه‌ها کار ساده‌ای نیست. از طرف دیگر هم نمی‌توانم از فرزندانم توقع داشته باشم بی‌خیال حداقل‌هایی که لازم دارند بشوند. مساله اینجاست که مسوولان هر سال وعده کاهش هزینه‌های تحصیلی را می‌دهند اما در واقعیت اتفاق دیگری رقم می‌خورد و این خانواده‌ها هستند که زیر بار این فشارها از پا در می‌آیند. حالا دیگر بازگشایی مدارس هم برای ما با طعم گرانی همراه است و خوشحالی در کار نیست. 

   افزایش قیمت کاغذ  و گرانی دفتر و کتاب مدرسه

خسرو نقیب‌زاده، کارشناس اقتصادی در این باره به «تعادل» می‌گوید: چند سالی می‌شود که سیر صعودی قیمت کاغذ تاثیر مستقیم در گرانی دفتر و کتاب مدرسه گذاشته است. حالا دیگر شما برای خرید دفترچه‌های مشق فرزندانتان هم با چند نوع کاغذ سر و کار دارید. دفترهایی که جنس کاغذشان مرغوب نیست. دفترهایی که ترکیبی است و دفترهایی با جنس مرغوب که البته قیمت هر کدام با دیگری تفاوت فاحشی دارد. متاسفانه وقتی ما از جمعیت فقیر ۲۸ میلیونی صحبت می‌کنیم می‌توانیم حدس بزنیم که شرایط خانواده‌ها برای تهیه  نوشت افزار و وسایل مورد نیاز فرزندانشان چگونه است. 

مساله اینجاست که مسوولان از عدم افزایش یا افزایش ۱۰ یا ۲۰ درصدی لوازم التحریر حرف می‌زنند اما وقتی راهی بازار می‌شویم و می‌خواهیم خرید کنیم در برخی مواقع با افزایش ۱۰۰ درصدی هم مواجه می‌شویم. متاسفانه هیچ نظارت درستی هم در این باره وجود ندارد.  او می‌افزاید: حالا دیگر چند سالی است که زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد و ماجرای خرید لوازم مدرسه هم از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از خانواده‌ها با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند و بسیاری از بچه‌ها به دلیل عدم توانایی برای تهیه همین لوازم پیش پا افتاده روزهای اولیه سال تحصیلی را به جای اینکه با شادی روانه مدرسه شوند سر درگریبان و ناراحت هستند.  این کارشناس اقتصادی می‌گوید: متاسفانه در بحث لوازم مدرسه هم به جایی رسیده‌ایم که برخی از فروشگاه‌ها فروش قسطی می‌گذارند و در برخی از سایت‌های خرید هم این جمله دیده می‌شود که «الان بخر و بعد حساب کن» در حالی که سابقه نداشته خرید لوازم مدرسه اینقدر افزایش قیمت داشته باشد که خانواده‌ها مجبور باشند برای خرید قسطی آن اقدام کنند. 

   بررسی قیمت‌ها

برای اینکه بیشتر بدانیم برای خرید لوازم التحریر مدرسه چقدر باید هزینه کنید می‌توانید اینجا قیمت‌ها را بررسی کنید. 

  قیمت دفترچه ۱۰۰ برگ، از ۵۶ هزار تومان تا ۶۹ هزار تومان البته قیمت دفترهای فانتزی به بیش از ۱۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.

  قیمت دفترچه‌های ۶۰ برگ از ۴۰ هزار تومان به بالا

  قیمت دفترچه یادداشت ۳۷ هزار تومان به بالا

  قیمت کیف مدرسه از ۲۸۴ هزار تومان شروع می‌شود و با توجه به مدل و کیفیت و … به بالای ۲میلیون تومان می‌رسد.

  قیمت خودکار و مداد از ۱۵ هزار تومان آغاز می‌شود و به بیش از ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد و این درحالی است که برای خرید یک مداد رنگی ۱۲ رنگ باید بیش از ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کنید.

این قیمت‌ها هنوز افزایش نیافته‌اند

پیروز فرهادی، یکی از فروشندگان لوازم‌التحریر به «تعادل» می‌گوید: این قیمت‌ها هنوز افزایش پیدا نکرده‌اند در واقع قیمت‌های سال قبل هستند و هر چه به روز بازگشایی مدارس نزدیک‌تر شویم قیمت‌ها هم تغییر محسوسی پیدا می‌کنند. بالاخره فروشندگان لوازم‌التحریر همین یک ماه را می‌توانند درست کار کنند و بار یک سال پیش رو را ببندند. البته قرار نیست گرانفروشی کنیم اما وقتی کاغذ گران است وقتی اجاره‌بهای مغازه هر سال افزایش چشمگیری دارد ما هم مجبوریم چرخ زندگی خود را بچرخانیم. 

او می‌افزاید: تازه از ۱۰ یا ۱۵ روز دیگر خرید مدارس شروع می‌شود و خانواده‌ها راهی بازار می‌شوند و آن زمان قیمت‌های جدید هم از راه می‌رسند. متاسفانه هر سال شاهد کاهش قدرت خرید مردم در این زمینه هستیم. خانواده‌هایی را می‌بینیم که نمی‌توانند وسایل مورد دلخواه فرزندان خود را تهیه کنند. بچه‌هایی که با چشم‌های اشک آلود از مغازه بیرون می‌روند و صورت برافروخته و خسته پدر و مادرهایی که توان خرید همین چند قلم کالا را هم ندارند. ما هر روز فقر را به شکل تازه‌ای تجربه می‌کنیم و حالا هم تجربه فقر برای خرید لوازم‌التحریر شروع می‌شود.

Tadel