بازنشستگان کشوری روز گذشته به صورت ناقص واریز شد. به گفته رئیس صندوق بازنشستگی، حقوق فروردین‌ماه بازنشستگان به صورت علی‌الحساب واریز شده است. وی وعده داد، افزایش مستمری‌ها در اردیبهشت‌ماه به روز رسانی شود.

بنا بر اعلام صندوق بازنشستگی مستمری فروردین‌ماه ۱۴۰۱ بازنشستگان تا پایان روز چهارشنبه ۳۱ فروردین‌ماه واریز می‌شود. اما زمان پرداخت علی‌الحساب مستمری فروردین‌ماه مشخص نشده است. این درحالی است که میزان افزایش مستمری سال ۱۴۰۱ پیش از این مشخص و توسط هیات دولت تصویب شده بود.

صندوق بازنشستگی کشوری دلیل عدم افزایش حقوق بازنشستگان را نامشخص بودن منابع مالی این افزایش‌ها اعلام کرد. آنها وعده دادند، این افزایش در اردیبهشت‌ماه انجام شده و مابه تفاوت حقوق فروردین هم در اردیبهشت پرداخت می‌شود.

مطابق قانون بودجه در سال ۱۴۰۱ مستمری کارمندان بازنشسته به شرط این که از ۵ میلیون تومان کمتر نباشد بایستی ۱۰ درصد افزایش یابد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی در رابطه با پرداخت حقوق بازنشستگان می‌گوید:

«دولت هنوز افزایش حقوق مصوب در قانون بودجه ۱۴۰۱ امسال را ابلاغ نکرده است. به همین دلیل حقوق فروردین‌ماه بازنشستگان به صورت علی‌الحساب و بر مبنای سال گذشته محاسبه و پرداخت می شود و امیدواریم با ابلاغ دولت، احکام براساس افزایش‌های جدید در اردیبهشت‌ماه صادر و افزایش فروردین‌ماه نیز در آن زمان پرداخت شود.»

صندوق بازشستگی کشوری از مهم‌ترین صندوق‌های بیمه اجتماعی کشور است. این صندوق متعلق به کارمندان بازنشسته کشوری و خانواده‌های آنها می‌باشد. در سال ۱۴۰۰ تعداد حقوق‌بگیران این صندوق ۱.۵ میلیون نفر اعلام شد. قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از اصلی‌ترین مطالبات عموم مستمری‌بگیران و بازنشستگان است. این قانون به ترمیم حقوق بازنشستگان و افزایش قدرت خرید آنها اشاره دارد. هر چند این افزایش با رشد تورم و افزایش قیمت‌ها به سرعت ناپدید خواهد شد.

افزایش حقوق بازنشستگان یک خواسته مبرم آنها می‌باشد. سران حکومت با سرقت سرمایه‌های بازنشستگان در صندوق‌های بازنشستگی آنها را به زیر خط فقر کشانده‌اند. در حالی که بایستی این صندوق‌ها مستقل از دولت و تنها در کنترل هیئت مدیره منتخب آنها باشد. به این ترتیب، بازنشستگان مانند سایر اقشار مردم ایران قربانی سیاست‌های غارتگرانه حاکمیت می‌باشند.