پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق کارگران شهرداری رودبار زیتون

کارگران شهرداری رودبار زیتون در استان گیلان از شرایط سخت زندگی خود بدلیل پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق خبر داده‌اند.

کارگران می‌گویند: «در این اوضاع بد اقتصادی و با وجود تهدید کرونا، حقوق ما نزدیک به ۶ماه عقب افتاده است. ما تحت مسئولیت یک پیمانکار فعالیت می‌کنیم و با وجود همه دشواری‌ها مجبور هستیم بدون دریافت حقوق کار کنیم.»

این کارگران از آذر ماه سال ۹۹ حقوق خود را بطور کامل از کارفرما دریافت نکرده‌اند. کارگران افزودند: «برای دریافت حقوق خود بایستی دوندگی کنیم. کارفرما مدعی است منابع مالی ندارد. از طرفی نهادهای دیگر مانند شهرداری و شورای شهر نیز هیچ نظارتی بر اوضاع ندارند. کسی به فکر پرداخت دستمزد عقب‌افتاده کارگران نیست.»

بنابه گفته کارگران شهرداری رودبار زیتون، بخشی از مطالبات عقب‌افتاده آنها در دو مرحله بصورت علی‌الحساب پرداخت شده است. آن هم در دو مرحله که یکبار در آذر ۹۹ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و یکبار در خرداد سال جاری ۵ میلیون پرداخت شده است.

کارگران تصریح کردند: «سخت‌ترین کار را در این شرایط نامناسب انجام می‌دهیم. شورای شهر، شهردار و استانداری بایستی بر شرکت‌های پیمانکاری نظارت داشته باشد. این نهادها باید بودجه خاص برای پرداخت مطالبات مزدی کارگران در نظر بگیرند.»

مشکلات کارگران شهرداری رودبار زیتون در شرایط بحرانی ویروس کرونا

کارگران ضمن اعتراض نسبت به اوضاع نامناسب معیشتی، از بابت تاخیر پرداخت حقوق، نسبت به حق بیمه نیز معترض می‌باشند. بدلیل واریز نشدن حق بیمه با مشکل روبرو هستند

به گفته کارگران، پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه آنها با توجه به شیوع ویروس کرونا، شرایط سختی را بوجود آورده است. این موضوع در سال جاری نگرانی آنها را دو برابر کرده کرده است. در حالیکه بدلیل کرونا بیشتر مردم در خانه هستند و کارشان محدود است، اما کارگران شهرداری به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

بطور خاص کارگران شهرداری رودبار زیتون در گرما یا سرمای سخت مناطق کوهستانی رودبار هر روز سر کار حاضر می‌شوند. اما هیچ محدودیتی برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود.

نداشتن قرارداد کاری تهدیدی برای امنیت شغلی کارگران

کارگران به دیگر مشکلات خود پرداخته و می‌گویند: «از ابتدای سال ۱۴۰۰ قرارداد کاری با ما منعقد نشده است. ضمن این که هیچ سالی نسخه‌ای از قرارداد کاری در اختیار کارگران قرار نمی‌گیرد. این موضوع امنیت شغلی ما را در معرض تهدید قرار می‌دهد. پیش از این نیز بارها کارگران شاهد بوده‌اند که پس از اتمام قرارداد، تعدادی تحت عنوان نیروی مازاد معرفی و بیکار می‌شوند.»

پرداخت نشدن کامل اضافه‌کاری، کار شبانه و جمعه‌کاری‌های اجباری از دیگر مشکلات کارگران شهرداری رودبار زیتون است. علاوه بر این در ماه دو و نیم روز مرخصی استحقاقی دارند که بخوبی نمی‌توانند استفاده کنند. چرا که در بسیاری مواقع حین استفاده از مرخصی به اجبار برای کار فراخوانده می‌شوند.

حذف شرکت‌های پیمانکاری اصلی‌ترین خواسته کارگران شهرداری رودبار زیتون

کارگران در خاتمه تاکید کردند: «حذف قراردادهای خانمان‌سوز پیمانکاری یکی از اصلی‌ترین مطالبات کارگران است. این که سال‌ها بصورت پیمانی در استخدام شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کنیم، اعتراض داریم. ما خواهان تغییر وضعیت استخدامی از پیمانکاری به قرارداد مستقیم هستیم.»

کارگران شهرداری از ترس اخراج توان اعتراض ندارند. آخرین تجمع آنها هفته قبل بوده که نتیجه‌ای نداشت. چرا که کارگران شهرداری رودبار زیتون مانند هزاران کارگر دیگر حامی ندارند و صدای اعتراض‌شان به جایی نمی‌رسد.

Share: