پرداخت نشدن ۹ ماه حقوق کارگران معدن آق دربند سرخس

جمعی از کارگران معدن آق دربند سرخس از پرداخت نشدن ۹ ماه حقوق‌شان در این معدن خبر دادند.

کارگران در رابطه با حقوق عقب‌افتاده خود می‌گویند: «پس از وقوع انفجار در روز چهارشنبه ۵ شهریور ماه ۹۹ و جان باختن دو تن از همکاران‌مان به دلیل نبود امکانات ایمنی لازم در محل کار، پیمانکار یک ماه از دستمزدهای ما را پرداخت کرد و دادستان نیز وعده پیگیری داد؛ اما تاکنون علاوه بر عدم پرداخت دستمزدهای معوقه، هیچ اقدامی جهت ایمن‌سازی معدن انجام نداده‌اند.»

پس از ماجرای انفجار معدن آق‌دربند، حیدر جهانی، دادستان عمومی سرخس به روزنامه صبح طوس تاکید کرده بود: «یک ماه از حقوق عقب‌افتاده کارگران پرداخت شد و مدیریت معدن نیز تعهد پرداخت ۲ ماه دیگر از حقوق معوق را داده است؛ اما در مجموع کارگران این معدن ۵ ماه از سال ۹۶ و ۴ ماه از سال ۹۹ حقوق معوقه طلب دارند.»

بنا به گفته کارگران، پس از وعده دادستان عمومی سرخس دیگر حقوقی به کارگران پرداخت نشده است و تنها همان یک ماه بود که پرداخت شد، در حالی که قرار بود دو ماه دیگر از حقوق معوقه پرداخت شود.

لازم به یادآوری است که ۳۰ درصد از سهام این شرکت مربوط به آستان قدس رضوی می‌باشد و ۷۰ درصد آن به بخش خصوصی تعلق دارد.

با وجود ثروتی که آستان قدس رضوی دارد و ۳۰ درصد از سهام این شرکت را نیز به نام خود کرده است، اما کارگران معدن آق دربند سرخس که در شرایط سخت و خطرناکی که هر لحظه برایشان تهدید است، ۹ ماه حقوق پرداخت نشده دارند.

ضمن این که تیم مدیریت معدن نیز خود مدعی است که یک ماه حقوق پرداخت شده کارگران نیز از ۳۰ درصد سهم آستان قدس رضوی صورت گرفته است، آن هم پس از انفجار معدن در روز چهارشنبه ۵ شهریور ماه و جان باختن دو کارگر این معدن که موضوع مطالبات کارگران مجددا مطرح شد.

معدن زغال‌سنگ آق ‌دربند، با مساحت ۴۰ کیلومتر مربع، دارای ذخیره اکتشافی ۱۲ میلیون تن زغال‌سنگ کک‌شو و حرارتی است. این معدن همچنین دارای تولید سالانه ۲۰ هزار تن زغال‌سنگ است و در حال حاضر ۱۰۲ کارگر در این معدن مشغول به کار هستند.

آق دربند که تنها واحد معدنی تولید کننده کک در خراسان رضوی به شمار می‌آید، علاوه بر اکتشاف و استخراج، دارای واحدهای زغال‌شویی و کک‌پزی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است که سالانه حدود هشت هزار تن کک تولید می‌کند.

معدن آق‌دربند در کنار روستایی به همین نام در شهرستان سرخس و در ۱۴۱ کیلومتری شمال شرق مشهد واقع است؛ تاریخ اولین بهره‌برداری از این معدن به سال ۱۳۲۴ برمی‌گردد.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه ۹۹، کارگران معدن آق دره سرخس در اعتراض به ۹ ماه حقوق پرداخت نشده خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

Share: