پرداخت هزینه های درمان برای کارگران غیرممکن است

همه مردم بخصوص کارگران اگر به هر دلیلی به بیمارستان مراجعه داشته باشند بخوبی می‌دانند توان پرداخت هزینه های درمان را نخواهند داشت. اکثریت کارگران در بیمارستان به این نتیجه می‌رسند که هیچ تضمینی برای خدمات بیمه تامین اجتماعی وجود ندارد. ماهانه مبلغ قابل توجهی از حقوق کارگران بابت بیمه و بازنشستگی کسر می‌شود. اما در زمان بیماری و بازنشستگی متوجه می‌شوندکه هیچ تضمینی برای پرداخت هزینه ‌های سنگین درمان وجود ندارد.

نرخ تورم بالا و دستمزدهای ناچیز روزگار سختی را برای کارگران ایجاد کرده است. دستمزد کارگران کفاف تنها ۱۰ روز اول ماه را می‌دهد. کارگران هر روز در قعر خط فقر بیشتر فرو می‌روند.

 شیوع کرونا ثابت کرده که روی بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی نمی‌توان حساب کرد. تامین اجتماعی قرار بود که در روزهای سخت بیماری پشتیبان کارگران باشد. اما واقعیت چیز دیگری شد.

شیوع کرونا و کاهش سطح خدمات درمانی

کاهش سطح خدمات درمانی و بی‌اعتباری دفترچه‌های تامین اجتماعی در دوران کرونا افزایش یافت. بسیاری از کارگران مجبور شدند که برای پرداخت هزینه‌ های کلان درمان قسمتی از زندگی خود را بفروشند.

خدمات بهداشتی و درمانی بخشی از هزینه‌هایی است که بایستی توسط دولت پرداخت شود. اما با انتقال آن به بخش خصوصی عملا پرداخت آن را به دوش کارگران انداخته است. کارگرانی که دستمزد پرداختی کفاف حتی ۱۰ روز اول ماه را هم نمی‌دهد.

تا اوایل دهه ۸۰ هزینه ‌های درمان در تامین اجتماعی ۷۰ به ۳۰ بود. اما در حال حاضر تامین اجتماعی در بهترین حالت فقط ۳۰ درصد هزینه‌ های درمان را پرداخت می‌کند. پرداخت ۷۰ درصد باقی مانده به دوش کارگران است.

ترکیب هیات مدیره در تامین اجتماعی نشان‌دهنده سمت و سوی این سازمان برای سرویس‌دهی به کارگران است. پیش از این هیات مدیره ۹ نفره شامل ۳ نماینده دولت، ۳ نماینده از کارفرما و ۳ نماینده از کارگران بود.

در حال حاضر هیات امنا ۶ نفر نماینده دولت و ۳ نماینده باقی‌مانده بین کارفرمایان و کارگران است.

پرداخت هزینه های درمان برای کارگران غیرممکن است

سوال اصلی از سران حکومت اینجا است که یک کارگر با حداکثر ۴ میلیون تومان چگونه از پس هزینه ‌های سنگین درمان بر‌می‌آید؟

بیمارستان‌های دولتی بدلیل ازدحام پاسخ بسیاری از بیماران را نمی‌دهند. تکلیف کارگران در زمان مراجعه اورژانس به بیمارستان‌های خصوصی چیست؟ بسیاری از بیمارستان‌ها با این عنوان که بیمه به آنها بدهکار است از پذیرش دفترچه تامین اجتماعی خودداری می‌کنند. واقعیت تلخ‌تر اینکه هزینه‌های۶۰ تا۷۰ میلیونی بیمارستان‌های خصوصی اصلا در تصور زندگی یک کارگر با حقوق ۴ میلیون تومانی نمی‌گنجد.

طبق قانون اساسی این حاکمیت تامین هزینه های درمان و بهداشت جامعه بر عهده دولت است. اما دراین سالیان بدلیل چپاول ثروت‌های کارگران و بازنشسته‌ها، سازمان تامین اجتماعی به یک شرکت ورشکسته تبدیل شده است. بهای این چپاول‌ها را کارگران با پرداخت هزینه‌ های کمرشکن درمان می‌دهند. کارگران و بازنشستگان در این سالیان دریافتند که تنها راه نجات از این وضعیت اعتراضات گسترده مانند اعتراضات آبان ۹۸ است. اعتراضاتی که بدرستی بنیان‌های این نظام سراسر از فساد را نشانه گرفته بود.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *