پرزیدنت جو بایدن قبل از سوار شدن به ایر فورس وان در فرودگاه بین المللی د موین، در د موین آیووا، سه شنبه، ۱۲ آوریل ۲۰۲۲، در مسیر واشنگتن، با رسانه ها صحبت می کند | AP

مقامات پنتاگون روز ۱۵ آوریل میزبان هشت شرکت بزرگ اسلحه سازی در ایالات متحده در نشستی بودند که هدف آن افزایش عرضه تسلیحات به اوکراین اعلام شد.

به گزارش تارنمای «مورنینگ استار» در انگلستان، مقامات گفتند این نشست به آماده سازی برای “جنگ طولانی” با روسیه و “پیشنهادهایی برای تسریع تولید سیستم های موجود و توسعه قابلیت های جدید و مدرن شده” می پردازد. واشنگتن نگران است که چین به ویژه در زمینه تسلیحات “هایفوق صوت” از ایالات متحده آمریکا پیشی گرفته باشد.

کارشناسان پنتاگون  در نوامبر گذشته اعتراف  کردند که از آزمایش یک موشک چینی با سرعت پنج برابر سرعت صوت «گیج» شده‌اند.

بزرگترین غول های تسلیحاتی ایالات متحده شامل لاکهید مارتین، بوئینگ، نورثروپ گرومن، ریتون، جنرال داینامیکس ، L3 Technologies ، هانتینگتون اینگالز، و هانیول اینترنشنال هستند. لاکهید مارتین و ریتون در آستانه تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه با اشاره به تنش بین مسکو و کی یف آن را به عنوان فرصتی که فروش و سود سرمایه گذاران را افزایش می دهد، جنجال برانگیختند.

ارتش ایالات متحده می گوید انتظار دارد “کمک های مرگبار” به کی یف را به میزان ۷۵۰ میلیون دلار دیگر علاوه بر ۱.۷ میلیارد دلار تسلیحاتی که از زمان حمله ی روسیه به اوکراین اختصاص داده شده، افزایش دهد.

دولت اوکراین «سلاح، سلاح، سلاح» را به عنوان درخواست اصلی خود از کشورهای ناتو اعلام کرده و به دنبال مبارزه با ارتش بزرگتر و مجهزتر روسیه است.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی روز پنجشنبه با اشاره به اتهاماتی مبنی بر قتل عام غیرنظامیان توسط نیروهای روسی که مسکو آن را رد می کند، گفت: «ما برای جلوگیری از جنایات بیشتر روسیه به سلاح های سنگین بیشتری نیاز داریم.»

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه رفتار روسیه را «نسل‌کشی» نامید.

پوتین قبل از جنگ با ایجاد تردید در مورد ملیت اوکراین، آن را “اختراع” رهبر انقلابی روسیه ولادیمیر لنین توصیف کرد که اتحاد جماهیر شوروی را که اوکراین یکی از جمهوری های تشکیل دهنده آن بود، تأسیس کرد.

نشست بایدن با نمایندگان غول های تسلیحاتی ایالات متحده، این نگرانی را ایجاد کرده که اوکراین قرار است در دراز مدت به صحنه جنگ نیابتی بین روسیه و ناتو تبدیل شود و محموله های تسلیحاتی جایگزین تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری شود.