پنج سندیکای فرانسوی با صدور بیانیه‌ای، خواستار آزادی فعالان صنفی در ایران شدند.

در این بیانیه مشترک با اعلام این که در ایران خواست ایجاد تشکلات سندیکایی مستقل از حکومت یک جرم محسوب می‌شود، آمده است: «”جعفر عظیم‌زاده”، از رهبران “اتحادیه آزاد کارگران ایران” در حال گذراندن محکومیت شش ساله‌اش در زندان بود که در ۱۸ مارچ ۲۰۲۰ [۱۸ اسفند ۱۳۹۸] خبر آزادی او را به اطلاع وی می رسانند. اما به ناگهان او را به زندان رجایی شهر در شهرستان کرج واقع در غرب تهران منتقل کردند که در یک سلول انفرادی زندانی می‌کند. او به خاطر اعتصاب غذاهای متعدد و ابتلا به ویروس کرونا، به شدت تضعیف شده است.»

به گزارش ایران وایر، پنج سندیکای فرانسوی در این بیانیه با اشاره به وضعیت فعالان صنفی معلم و اعضای «کانون نویسندگان ایران» که در زندان به سر می‌برند، نوشته‌اند: «”اسماعیل عبدی” و “محمد حبیبی”، دو معلم سندیکایی در شرایط بی‌نهایت وخیمی در زندان به سر می‌برند. بسیاری از دگراندیشان و افرادی که حکومت از عقایدشان خشنود نیست، در وضعیت مشابهی قرار دارند؛ از جمله سه عضو کانون نویسندگان ایران به نام‌های “بکتاش آبتین”، “رضا خندان” و “کیوان باژن”. آن‌ها با محکومیت‌های سه تا پنج سال زندانی شده‌اند. علت محکومیت آن‌ها، فعالیت در چارچوب اقدامات فرهنگی کانون نویسندگان و سازمان‌دهی یک مراسم بزرگ‌داشت برای “احمد شاملو”، شاعر ایرانی است که در سال ۲۰۰۰ [۱۳۷۹] فوت کرد.»

این پنج سندیکا در ادامه به وضعیت وکلای دادگستری که زندانی شده‌اند، پرداخته و نوشته‌اند: «ن”سرین ستوده”، وکیل دادگستری و مبارز حقوق بشر، محکوم به ۱۲ سال زندان به خاطر وکالت یک زن جوان معترض به حجاب است. او در اعتراض به شرایط زندان، در تاریخ ۱۱ آگوست ۲۰۲۰ [۲۱ مرداد ۱۳۹۹] به اعتصاب غذا دست زد. به دلیل وخامت سلامتی وی، در ۱۹ سپتامبر [۲۹ شهریور ۱۳۹۹] به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در تهران منتقل شد. در ۲۴ سپتامبر [سوم مهرماه جاری]، علی رغم وضعیت سلامت او، وی را دوباره به زندان اوین برگرداندند.»

این سازمان های سندیکایی تراکم جمعیتی زندان‌ها در ایران را به مراتب بیشتر از ظرفیت آن‌ها دانسته و زندان ها را بسیار غیر بهداشتی توصیف کرده و نوشته‌اند: «دسترسی به امکانات درمانی بسیار محدود و حتی به میزان صفر است. این شرایط، محیط مناسبی برای شیوع کرونا ویروس هستند؛ همان‌طور که گزارش جولای ۲۰۲۰ [مرداد ۱۳۹۹] سازمان عفو بین‌الملل از وضعیت وحشتناک زندان‌های ایران پرده برمی دارد.»

این پنج سازمان سندیکایی فرانسوی با اشاره به دلایلی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، خواستار آزادی بدون قید و شرط نسرین ستوده، جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی، محمد حبیبی و کلیه کارگران، اعضای سندیکا‌ها، نویسندگان و زندانیان عقیدتی زندانی شدند. آن‌ها در پایان بیانیه خود، اتخاذ اقدامات لازم به منظور حفاظت همه افراد زندانی در برابر ویروس کرونا و ارایه خدمات درمانی به آن‌ها را درخواست کردند.

این بیانیه به امضای«کنفدراسیون دموکراتیک فرانسوی کار» (س.اف.د.ت)، «کنفدراسیون عمومی کار» (س.ژ. ت)، «کنفدراسیون متحده سندیکایی» (اف.اس.او)، «اتحاد سندیکایی هم‌بستگی» (سولیدر)، «اتحاد ملی سندیکاهای مستقل» (او.ان.اس.آ) رسیده است.

Share: