پنس: نشانه‌هایی از ملایم‌شدن موضع ایران در دست داریم

ایالات متحده نشانه‌هایی در دست دارد که حاکی از “ملایم‌شدن” موضع جمهوری اسلامی است، اگر چه بحران در منطقه هنوز رفع نشده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اکنون در صف جمهوری‌خواهان نیز زیر فشار قرار گرفته است.

به گفته مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا سازمان‌های جاسوسی اطلاعاتی در دست دارند که حاوی نشانه‌های تنش‌زدایی در منطقه هستند.

پنس روز چهارشنبه ۱۸ دی (۸ ژانویه) در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز تصریح کرد که طبق اطلاعات سازمان‌های جاسوسی رهبری جمهوری اسلامی شبه‌نظامیان همپیمان خود را فرا خوانده که از حمله به مواضع و اهداف ایالات متحده خودداری کنند.

معاون ریاست جمهوری آمریکا افزود: «ما امیدواریم که این پیام مورد توجه قرار گیرد». او در حالی این سخنان را ابراز می‌کرد که پیش از آن منطقه سبز در بغداد مورد حمله‌ای موشکی قرارگرفته بود.

ارتش آمریکا اعلام کرد که یکی از موشک‌های کاتیوشا در فاصله یکصد متری سفارت ایالات متحده در بغداد فرود آمده، اما خساراتی جانی به بار نیامده است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا ضمن فرا خواندن رهبری جمهوری اسلامی به تنش‌زدایی گفت که ارتش ایالات متحده همچنان هوشیار خواهد بود.

پیش از آن نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از تهدیدات سنگین خود کاسته و گفته بود که از ایالات متحده قصد حمله نظامی به ایران را ندارد.

او در عین حال ایران را به اعمال تحریم‌های تازه تهدید  و بر خواست خود تأکید کرده بود که جمهوری اسلامی باید “از مقاصد هسته‌ای خود چشم بپوشد و به پشتیبانی از تروریسم پایان دهد”.

حمله تلافی‌جویانه سپاه

بامداد روز گذشته (۱۸ دی / ۸ ژانویه) روابط عمومی سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرده که نیروی هوافضای سپاه در یک عملیات تلافی‌جویانه با پرتاب ده‌ها موشک به پایگاه عین‌الاسد در استان انبار که بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق محسوب می‌شود، این پایگاه را “در هم کوبیده” است.

حملات موشکی ایران به پایگاه عین الاسد آمریکا، در واکنش به حمله اخیر پهپادهای آمریکایی صورت گرفت که در پی آن دو خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و چهار پاسدار دیگر سپاه قدس و پنج استقبال‌کننده آنها نزدیک فرودگاه بغداد هدف قرار گرفته و همه سرنشینان، از جمله ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی کشته شده بودند.

طبق اعلام رسمی کسی در پی این حملات موشکی کشته نشد. خبرگزاری رویترز در این ارتباط به نقل از مقام‌های دولتی ایالات متحده و اروپا نوشت که ایران نخواسته است در واکنش به‌کشته‌شدن قاسم سلیمانی به کشتن سربازان آمریکایی اقدام کند.

این خبرگزاری به نقل از سه منبع که “به دستگا‌ه‌های اطلاعاتی نزدیک هستند” گزارش داده بود که ایران سعی کرده است در حمله‌های موشکی خود حداقل خسارت جانی را به‌بار بیاید و به‌ویژه از کشتن سربازان آمریکایی خودداری کند.

ادامه انتقادها از ترامپ

موضوع کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس اما همچنان موضوعی است که جمهوری‌خواهان را به خود مشغول کرده است.

مایک لی، سناتور جمهوری‌خواه دولت ترامپ را متهم کرد که در نشستی محرمانه در کنگره نتوانسته است، مدارک چندانی ارائه کند که با کشتن سلیمانی در حمله‌ای هوایی قصد جلوگیری از حمله‌ای عنقریب از سوی ایران را داشته است.

او با لحنی ناخوشایند افزود، دولت ترامپ از سناتورهای آمریکا خواسته است، “دختران و پسران خوبی باشند، این ماجرا را همراهی کنند و هیچ چیز را علنی زیر سوال نبرند”.

مایک لی دست کم از سناتورهایی است که تا کنون نامش به عنوان منتقد دونالد ترامپ بر سر زبان‌ها نبوده است.

لی همچنین با ابراز گله‌مندی گفت، مایک پمپئو (وزیر خارجه)، جینا هاسپل (رئیس سازمان سیا) و دیگر نمایندگان دولت در نشست خود “یک ساعت وقت صرف کرده، اما اکثر پرسش‌ها را بی‌پاسخ گذاشته‌اند”.

این سناتور جمهوری‌خواه تصریح کرد که بی‌توجهی دولت به مجلس سنا رفتاری “غیرآمریکایی” و “مغایر با قانون اساسی” است.

پیش از آن نیز نانسی پلوسی، از حزب دموکرات و رئیس مجلس نمایندگان و الیزابت وارن، از کاندیداهای احتمالی انتخابات آمریکا، خواستار کاهش تنش با ایران شده بودند. به گفته آنان آمریکا و جهان نمی‌توانند از پس یک جنگ برآیند و مردم آمریکا هم خواهان جنگ با ایران نیستند.

Deutsche Welle

Share: