پیش‌روی ارتش روسیه در شرق اوکراین؛ سیویرودونتسک در آستانه سقوط قرار گرفت 

شرق اوکراین همچنان میدان جنگ های خونین و پیشروری ارتش روسیه است. سیورودونتسک، بزرگ‌ترین شهر منطقه لوهانسک واقع در استان دونباس یکشبه شب زیر آتش سنگین توپخانه ارتش روسیه قرار گرفت. بنابر گزارش های خبرگزاری ها نیروهای روسی وارد این شهر شده اند و جنگ خانه به خانه در سطح شهر جریان دارد. این شهر آخرین شهری است که در منطقه ی دونباس هنوز تحت کنترل نیروهای اوکراینی قرار دارد.

شهر باخموت از جمله دیگر شهرهایی است که توسط ارتش روسیه بمباران می شود.

با ورود نیروهای روسی به شهر سیویرودونتسک در استان لوهانسک؛  خارکف در شمال شرقی این شهر نیز در معرض تهدید قرار گرفته است.

رئیس اداره نظامی منطقه خارکف گفت: نیروهای روسیه حدود 31 درصد از خاک منطقه خارکف را اشغال کرده اند ، اما مدافعان اوکراینی حدود ۵ درصد را آزاد کرده اند. وی گفت: ما هنوز قادر به بازرسی کامل برخی از شهرک های آزاد شده، مین زدایی کامل و شروع بازسازی زیرساخت های حیاتی، با ادامه گلوله باران نیستیم.

تحریم نفتی روسیه؛ رئیس شورای اورپا: توافق کردیم

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت، رهبران اتحادیه اروپا روز دوشنبه با ممنوعیت صادرات نفت روسیه به این اتحادیه موافقت کردند.

میشل در توییتر نوشت: «این بی‌درنگ بیش از دو سوم واردات نفت از روسیه را پوشش می‌دهد و منبع عظیم تأمین مالی ماشین جنگی این کشور را کاهش می‌دهد».

وی افزود، رهبران همچنین موافقت کردند که بزرگترین بانک روسی Sberbank را از سیستم سوئیفت قطع کنند و سه شرکت پخش دولتی دیگر روسیه را ممنوع کنند.

رهبران اروپایی درباره محتواهای نشست فوق العاده ی خود که تا امروز (سه شنبه) طول خواهد کشید گفته بودند توافق جامعی درباره تصمیم‌گیری اتحادیه اروپا در قبال روسیه و تحریم نفت این کشور صورت نخواهد کرد. ناتوانی اتحادیه ی اروپا در تصمیم گیری بلافاصله باعث انتقاد رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی شد که گفت آنها نسبت به مسکو بسیار نرم هستند. ست نخواهد آمد.

به گفته اورسلا ون‌درلاین رئیس کمیسیون اروپا رهبران این قاره درباره تحریم روسیه به توافق‌های کلی رسیده ولی در جزئیات باید تصمیمات سخت‌تری بگیرند که به نظر می‌رسد به آینده موکول شود.

بایدن تحویل سامانه پیشرفته پرتاب راکت به اوکراین را منتفی دانست

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت که تحویل سامانه پیشرفته پرتاب راکت به اوکراین منتفی است. گزارش‌هایی طی روزهای گذشته منتشر شده بود مبنی بر اینکه دولت جو بایدن ارسال سامانه‌های پشرفته و دوربرد پرتاب راکت به اوکراین را در دست بررسی دارد. زلسنکی گفته بود منتظر است در این مورد «خبرهای خوب» بشنود.

شولتز: آلمان به زودی صاحب بزرگترین ارتش متعارف اروپا در چارچوب ناتو خواهد شد

 اولاف شولز صدراعظم آلمان گفت انتظار دارد که صندوق ویژه ۱۰۰ میلیاردی که اکنون توافق شده است، به طور قابل توجهی قدرت نظامی این کشور را تقویت کند. وی به روزنامه های آلمانی گفت: “آلمان به زودی بزرگترین ارتش متعارف اروپا را در چارچوب ناتو خواهد داشت.” به گفته ی وی این امر به طور قابل توجهی امنیت آلمان و متحدانش را تقویت خواهد کرد.

صدراعظم آلمان انتقاد از فقدان حمایت نظامی این کشور از اوکراین در داخل و خارج از کشور را رد کرد. شولتز در این مصاحبه گفت: “ما سلاح تحویل داده ایم و سلاح های بیشتری تحویل خواهیم داد.” وی با اشاره به تامین تسلیحات سنگین اوکراین از سوی آلمان گفت: این سفارشات ادامه دارد.

روسیه صدور گاز به یک شرکت هلندی را متوقف می‌کند

شرکت توزیع گاز «گازترا» در هلند اعلام کرد که شرکت نفت و گاز روسی «گازپروم» از روز سه‌شنبه صدور گاز به این شرکت را متوقف می‌کند. 

بنا به همین گزارش دلیل توقف صدور گاز به هلند عدم موافقت «گازترا» با پرداخت هزینه خرید گاز به روبل است. 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این از کشورهایی که به گفته وی با مسکو «غیردوستانه» برخورد کرده‌اند خواسته بود تا هزینه خرید گاز را به روبل بپردازند. 

تصمیم «گازپروم» به این معنا است که روسیه دو میلیارد متر مکعب گاز را که قرار بود تا ماه اکتبر به هلند صادر کند به این کشور تحویل نخواهد داد. 

ماکرون از کشته شدن یک خبرنگار فرانسوی در اوکراین خبر داد

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه از کشته شدن یک خبرنگار فرانسوی در اوکراین خبر داد. نام این خبرنگار فردریک لوکلرک ایمهوف اعلام شده است.

این خبرنگار برای شبکه خبری «ب اف ام» در فرانسه کار می‌کرد. به گفته رئیس‌جمهوری فرانسه این خبرنگار در حالی که همراه با گروهی از غیرنظامیان در یک دستگاه اتوبوس به سر می‌برد به شدت مجروح شد و جان باخت. 

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به کشته شدن این خبرنگار خواستار انجام «تحقیقی شفاف» درباره این حادثه شد. 

جدایی‌طلبان هوادار روسیه: اعضای گردان آزوف ممکن است به اعدام محکوم شوند

یکی از مسئولان جدایی‌طلب هوادار روسیه در شرق اوکراین روز دوشنبه گفت که اعضای گردان آزوف محاکمه خواهند شد و ممکن است برای آنها حکم اعدام صادر شود. 

این شبه‌نظامیان به مدت چند هفته در مجموعه صنعتی «آزوف ستال» در ماریوپل در برابر ارتش روسیه مقاومت کردند.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین تاکید می‌کنند که از نظر آنها گردان آزوف «یک سازمان تروریستی» است. مقامات روسیه از اعضای گردان آزوف به عنوان «نئونازی» یاد می‌کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.