پیش‌بینی کوتاه‌مدت بازارها از میزان احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا

بازارهای مالی جهان، از نفت و طلا گرفته تا سهام، واکنشی سریع به حمله‌های موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی نشان دادند. رفتاری صعودی و نزولی که در طول چند ساعت رخ داد و متاثر از برآورد آنها از میزان احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا بود.

قیمت جهانی نفت ۱۲ ساعت پس از حملات موشکی تلافی‌جویانه ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق، بیش از ۲ دلار و ۶۰ سنت کاهش یافت. بهای هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال، بامداد روز چهارشنبه و تحت تاثیر نگرانی ایجاد شده از تشدید درگیری نظامی میان ایران و آمریکا با جهش ۳.۴۸ دلاری تا ۷۱ دلار و ۷۵ سنت صعود کرد. این نرخ سپس سیر نزولی پرشتابی به خود گرفت و تا صبح روز چهارشنبه به ۶۸ دلار و ۵۰ سنت رسید.

این در حالی بود که قیمت پایانی معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی نفت ۶۸ دلار و ۲۷ سنت بود.

در بازار جهانی طلا نیز جهش شبانه قیمت موجب شد تا نرخ هر اونس طلا از هزار و ۵۷۵ دلار به هزار و ۶۱۱ دلار برسد. این صعود که نرخ جهانی طلا را به بالاترین حد از فوریه ۲۰۱۳ تاکنون رساند، ظرف ۱۰ ساعت خنثی شد، به طوری که صبح روز چهارشنبه بهای هر اونس طلا به هزار و ۵۷۹ دلار رسید.

برخی کارشناسان معتقدند امتناع آمریکا از واکنش سریع به حمله بامداد چهارشنبه و تاکید محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بر امتناع این کشور از آغاز جنگ با ایالات متحده موجب شده است تا آرامش نسبی به بازارهای نفت و طلا باز گردد.

Share: