پیگیری حقوقی پرونده‌های مالی ترامپ و معضل تعیین مرزهای قدرت

رسیدگی حقوقی به سه پرونده مالی دونالد ترامپ در حال حاضر در دستور کار دیوان عالی ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این در حالی است که مشاجره بر سر قدرت رئیس‌جمهوری و کنگره تبدیل به یک مشاجره حقوقی در آمریکا شده است.

سه پرونده مالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در حال حاضر از سوی دیوان عالی آمریکا در دست بررسی است. مهم‌ترین آن مربوط به مشاجره حقوقی کنگره با رئیس جمهوری بر سر ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی او می‌شود.

اما مشاجره حقوقی‌ای که هم‌اکنون بر دوش قاضیان دیوان‌ عالی آمریکا سنگینی می‌کند، تنها به مسائل مالی ترامپ محدود نمی‌شود. موضوع افزون بر آن، ناظر بر مرزهای قدرت در آمریکا است. دیوان ‌عالی باید درباره پرسش‌هایی درباره دامنه اختیارات رئیس جمهوری و  کنگره این کشور به پاسخ‌های روشنی برسد.

سایت “تاگس‌شاو” وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۳ مه) با انتشار گزارشی به پرونده‌های مالی دونالد ترامپ پرداخته است.

این پرونده‌ها شامل سه درخواست کنگره در ارتباط با فعالیت‌های مالی ترامپ می‌شود. مهم‌ترین آن‌ها، درخواست کنگره درباره ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی دونالد ترامپ به نمایندگان است. افزون بر آن، درخواست شده که محاسبات سود و زیان برخی از فعالیت‌های مالی ترامپ در اختیار نمایندگان کنگره قرار گیرد.

نمایندگان کنگره همچنین خواستار دسترسی به گزارش‌های مالی شرکت‌های مشاوره مالیاتی رئیس جمهوری آمریکا شده‌اند؛ شرکت‌هایی که برای ترامپ کار می‌کنند. از آن جمله، نمایندگان خواستار مشاهده پرونده‌های مالی مربوطه “دویچه بانک” شده‌اند. بسیاری از وام‌های دریافتی ترامپ و شرکت‌های وابسته به او از طریق “دویچه بانک” تامین و تضمین شده‌اند.

دادگاه‌هایی که تا کنون برگزار شده‌اند در رابطه با هر سه پرونده، علیه ترامپ و وکلای او به علت ممانعت از تحویل مدارک رای داده‌اند. وکلای ترامپ با این استدلال که کنگره حق درخواست چنین اسنادی را ندارد، خواستار ارجاع احکام دادگاه به دیوان عالی کشور شده‌اند.

النا کاگان، قاضی دیوان عالی ایالات متحده آمریکا، خطاب به وکلای ترامپ و درخواست آن‌ها گفته است: «به نظر می‌رسد که آن‌ها از ما انتظار دارند یک وزنه ده تنی بر روی ترازوی بین رئیس جمهوری و کنگره قرار دهیم.»

این مرجع حقوقی با گفتن این جمله بر آن بوده تا به دشواری‌های حقوقی برخاسته از بررسی این پرونده اشاره کند.

سابقه پرونده‌های حقوقی مشابه

کاگان و دیگر قاضیان دیوان ‌عالی آمریکا به پرونده‌های مشابهی در تاریخ سیاسی آمریکا اشاره کرده و گفته‌اند که پیش از این هم دیوان عالی آمریکا پرونده شکایت علیه نیکسون و کلینتون را مورد بررسی قرار داده و از این منظر طرح چنین پرونده‌هایی علیه ترامپ موضوع جدیدی نیست.

خطاب به وکلای دونالد ترامپ گفته شده است که ممانعت آن‌ها از ارائه اسناد و مدارک مورد درخواست کنگره به آنجا می‌کشد که کنگره عملا نتواند نظارتی بر فعالیت و عملکرد رئیس جمهوری داشته باشد.

وکلای ترامپ در پاسخ به این موضوع مدعی شده‌اند که پرونده شکایاتی که علیه نیکسون و کلینتون مطرح شده، با درخواست کنگره از دونالد ترامپ تفاوت می‌کند. وکلای ترامپ گفته‌اند که نمایندگان کنگره تنها می‌توانند خواستار دسترسی به آن دسته از اسناد و مدارکی شوند که برای تصمیم‌گیری در مورد قوانین این کشور الزامی است.

وکلای ترامپ درخواست نمایندگان کنگره در مورد دسترسی به اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ، یا سود و زیان فعالیت‌های اقتصادی و مالی او را عملا اقدامی سیاسی علیه ترامپ می‌دانند. به ادعای وکلای ترامپ، درخواست چنین میزانی از اسناد و مدارک از سوی کنگره تا کنون هرگز سابقه نداشته است.

اکنون دیوان‌عالی آمریکا باید ضمن داوری درباره پرونده‌های حقوقی ناظر بر فعالیت‌های مالی ترامپ، درباره تعیین مرزهای اختیارات رئیس جمهوری و کنگره نیز تصمیم‌گیری کند.

به عنوان نمونه، آیا کنگره اختیار آن را دارد که خواستار دسترسی به گزارش‌های پزشکی یک رئیس جمهور شود؟ انتظار می‌رود که دیوان عالی در ماه ژوئن پیرامون این مشاجره حقوقی داوری کند.

Deutsche Welle

Share: