چرا شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا بالاست؟

یک سوم تمامی موارد شناخته‌شده ابتلا به ویروس کرونا در جهان در آمریکا ثبت ‌شده است‌. رئیس‌ جمهوری آمریکا می‌گوید، ما تست‌های بیشتری انجام می‌دهیم و مبتلایان بیشتری را هم شناسایی کردیم. کارشناسان نظر او را تأیید نمی‌کنند.

در آمریکا شمار افرادی که در پی ابتلا به ویروس جدید کرونا جان خود را از دست داده‌اند، به حدود ۸۰ هزار نفر رسیده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی (ABC) گفت: «آیا می‌دانید كه ما بیش از یك میلیون پرونده پزشکی تشکیل دادیم؟ ما بیش از هر كشور دیگری (شهروندانمان) را تست می‌کنیم. اگر خیلی کم‌تر تست می‌کردیم، موارد کمتری هم ثبت می‌کردیم».

ماجرا اما به این سادگی نیست. استفانی سیلورا، متخصص اپیدمیولوژی از دانشگاه ایالتی مونتكلر در نیوجرسی به شبکه دولتی رادیو و تلویزیون‌های آلمان می‌گوید: «این گفته که ما موارد بیشتری ابتلا به کرونا شناشایی کردیم، چون بیشتر تست می‌كنیم، درست نیست. آمریکا با توجه و نسبت به جمعیت این کشور، بیشتر از سایر کشورها تست انجام نداده است».

آمریکا پس از مشکلاتی که ابتدای پاندمی برای راه‌اندازی آزمایشگاه‌های انجام تست داشت، تا کنون بیش از هشت میلیون تست تشخیص کرونا انجام داده است. این کشور حال روزانه حدود ۳۰۰ هزار نفر دیگر را هم تست می‌کند.

این رقم هرچند از هر کشور دیگری در جهان بیشتر است، اما با توجه کل جمعیت آمریکا رقم بالایی نیست. سیلورا می‌گوید: «در چند کشور دیگر جهان تعداد تست‌ها در هر یک میلیون نفر جمعیت، به مراتب از آمریکا بیشتر بوده است، در کشورهایی مثل آلمان، ایتالیا، اسپانیا و روسیه».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مدعی است که این کشور بیش از مجموع کل کشورهای دیگر جهان، تست کرونا انجام داده است. اما آمار نشان می‌دهد تنها سه کشور یعنی روسیه ، ایتالیا و آلمان روی هم ده میلیون تست انجام داده‌‌اند.

مایکل تنگ، ویروس‌شناس آمریکایی می‌گوید: «حتی اگر در مورد گفته‌های رئیس‌جمهور آمریکا هم چندان سخت‌ن گیریم، باید بپذیریم که شمار بالای تست، کمک چندانی به ارزیابی شیوع ویروس در یک کشور نمی‌کند. مهم زمان انجام تست است».

او توضیح می‌دهد اهمیت زمان وقتی مشخص می‌شود که می‌بینیم کشورهایی مثل کره جنوبی در ابتدای پاندمی تست‌های زیادی انجام دادند و با قرنطینه افراد مبتلا مانع گسترش ویروس شدند.

سیلورا، متخصص اپیدمیولوژی هم معتقد است، مشکل آمریکا در ابتدای پاندمی برای تست‌گیری یکی از دلایلی است که این کشور اکنون نسبت به سایر کشورهای جهان، موارد بسیار بیشتری آلودگی به ویروس جدید کرونا دارد. او معتقد است نه تنها دولت فدرال در واشنگتن بلکه ایالت‌های آمریکا هم خیلی دیر به این پاندمی واکنش نشان دادند.

سیلورا توضیح می‌دهد: «در حالت ایده‌آل، هنگام شیوع پاندمی باید هرچه سریعتر وارد عمل شد و مانع گسترش ویروس در جامعه شد. اما متأسفانه در آمریکا تست ‌و یافتن افراد مبتلا زمانی آغاز شد که اوضاع برای مهار اوضاع خیلی دیر شده بود».

او هم تأکید می‌کند که شمار مطلق تست‌ها اهمیت چندانی ندارد و مهم این است که چند درصد جمعیت یک کشور تست شده‌اند. در آمریکا تا کنون ۵/ ۲ درصد کل جمعیت کشور تست شده‌اند که رقم بالایی نیست.

از آن گذشته هنوز برنامه‌ای قابل اطمینان برای مهار ویروس در تمام کشور وجود ندارد. به عنوان مثال کشتارگاه‌ها و کارخانه‌های بسته‌بندی گوشت در آمریکا همچنان با شیوع گسترده کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند.

حدود پنج هزار نفر از کارکنان کشتارگاه‌ها و بسته‌بندی گوشت در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. دستکم ۲۰ نفر از آنها در پی ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند. ده‌ها کشتارگاه‌ها تعطیل شده و و آنهایی که هنوز فعال هستند به گونه‌ای به مراکز پخش ویروس تبدیل شده‌اند.

مارک پرون، رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان مواد غذایی در ایالات متحدهمی‌گوید: «کارگران ‌ترسیده‌اند و به کارفرمایان اعتماد ندارند». با این حال رئیس‌ جمهوری آمریکا تأکید دارد که کشتارگاه‌ها باید به کارشان ادامه دهند.

استوارت گلدندنینگ، مدیر مالی تایسون، بزرگترین تولیدکننده گوشت در آمریکا می‌گوید کارفرمایان به زمان نیاز دارند تا بتوانند تمام توصیه‌های بهداشتی را اجرا کنند. به گفته او در حال حضار دمای بدن کارگران هنگام ورود به محل کار اندازه‌گیری می‌شود، ماسک صورت، استراحت منظم و فضای بیشتر برای حفظ فاصله از یکدیگر هم در نظر گرفته شده است.

اما واقعیت اینجاست که کارگران برای بسته‌بندی گوشت باید شانه‌به شانه بایستند و سریع کار کنند. آنها ساعتی ۱۵ دلار حقوق می‌گیرند و اغلب بیمه ندارند. در نتیجه اگر بیمار شوند، کمک مالی دریافت نمی‌کنند.

کوین کرامر سناتور جمهوری‌خواه که خود دامدار است، می‌گوید: «اما یک مشکل دیگر هم داریم. ۸۰ درصد گوشت مورد نیاز کشور را چهار شرکت تهیه می‌کنند. در نتیجه رقابت و انگیزه چندانی برای بهبود شرایط وجود ندارد».

Share: