در شرایطی که برخی انتظار داشتند در مناقشه اوکراین و روسیه، کشورهای عربی متحد آمریکا در سنگر این کشور بایستند، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد.
تسنیم، از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین از دو هفته قبل، درحالی که برخی کشورها طرفدار موضع روسیه هستند و برخی در سنگر آمریکا که اوکراین را تحریک به درگیری با روسیه کرد، قرار دارند، یکی از مواردی که در رسانه‌ها مورد توجه واقع شد موضع کشورهای متحد آمریکا در سراسر جهان به ویژه غرب آسیا بود.
چرا امارات و عربستان در بحران اوکراین کنار آمریکا نیستند؟
در این بین شاید موضع کشورهای عربی منطقه غرب آسیا همچون امارات و عربستان سعودی که از هم‌پیمانان اصلی واشنگتن در منطقه محسوب می‌شوند، قابل توجه باشد. درحالی که ایالات متحده انتظار داشت این کشورها در مناقشه روسیه و اوکراین، کنار آمریکا باشند و از اقدامات این کشور علیه روسیه حمایت کنند، اما ابوظبی و ریاض و همچنین سایر شیخ‌نشینان خلیج فارس ابتدا سعی کردند خود را بی‌طرف نشان دهند اماً بعداً مشخص شد لحن این طرف‌ها در موضع‌گیری در قبال بحران اوکراین به گونه‌ای است که کارشناسان آن را حمایت از مسکو تعبیر می‌کنند.
در این میان امارات متحده عربی یکی از کشورهایی بود که به همراه چین و هند در رأی‌گیری شورای امنیت برای پیش‌نویس قطعنامه آمریکا که خواستار خروج نیروهای روسیه از اوکراین شد، رأی ممتنع داد.
از طرف دیگر درحالی که به دلیل تحریم‌های اعمال شده از جانب آمریکا علیه روسیه، قیمت نفت در بازار جهانی همچنان سیر صعودی دارد، آمریکا خواستار افزایش تولید نفت عربستان شده اما «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی که درواقع حاکم عربستان محسوب می‌شود طی تماس تلفنی که هفته قبل با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه داشت تأکید کرد که کشورش به توافق اوپک پلاس با روسیه پایبند است و نفت خام را به شکل تدریجی به بازار عرضه خواهد کرد.
در شرایطی که کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند در سایه پیامدهای بحران اوکراین و تحریم‌های آمریکا علیه روسیه ممکن است قیمت هر بشکه نفت حتی به 300 دلار نیز افزایش یابد، تأکید عربستان بر توافق اوپک پلاس می‌تواند یک فاجعه اقتصادی برای اروپا و آمریکا به همراه داشته باشد.
موضع‌گیری بن سلمان علیه بایدن
همچنین محمد بن سلمان که رضایتی از رفتارهای دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» در برابر عربستان و به ویژه شخص بن سلمان ندارد، چند روز قبل در مصاحبه با مجله آمریکایی «آتلانتیک» مواضع بی‌سابقه‌ای در قبال بایدن اتخاذ و اعلام کرد که برایش مهم نیست بایدن او را نادیده بگیرد.