pastedGraphic.png

خشک شدن چشمه کوهرنگ نتیجه تسلط مافیای آب بر کشور است. بحران آب پیش از آن که نتیجه خشکسالی باشد بدلیل اعمال قدرت این مافیا می‌باشد

خشک شدن چشمه کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری زنگ خطر برای مردم این استان را به صدا درآورد. پیش از این چشمه کوهرنگ آب شرب ۵ شهر و ۳۴ روستا را تامین می‌کرد. آب این چشمه، توسط لوله انتقال آب به شهرکرد می‌رسد. اما در حال حاضر این چشمه خشک و سد شهرستان کوهرنگ نیز در آستانه خالی شدن است. گفته می‌شود، پیش از این ۱۰ درصد کل آب ایران از این منطقه تامین می‌شد. یکی از علت‌‌های خشک شدن چشمه کوهرنگ، حفر تونل کوهرنگ ۳ می‌باشد. حفر این تونل باعث خشک شدن کل چشمه‌های آب از این مناطق شده است.

در۳ دهه گذشته ایران درگیر مشکل کم آبی و خشکسالی بوده است. طبق آمار رسمی نزدیک به ۳۰۰ شهر و ۸ هزار روستا در سال گذشته با تنش آبی مواجه بوده‌اند. در حال حاضر میزان برداشت از حوضه‌ها ۴ برابر ورودی آن است.

بحران آب و فرونشست دشت‌های ایران

pastedGraphic_1.png

استان سیستان و بلوچستان فقیرترین استان از نظر منابع آبی است. در حال حاضر استان‌های یزد، فارس،تهران، اصفهان، خوزستان، همدان، کرمان، مازندران و خراسان رضوی وضعیت نامناسبی دارند. بحران آب باعث فرونشست زمین بخصوص در مناطق مرکزی شده است. از ۶۰۰ دشت ایران، نزدیک به ۵۰۰ دشت با پدیده فرونشست زمین مواجه هستند. برداشت بی‌رویه آب شیرین از این دشت‌ها علت اصلی فرونشست زمین است. با خشک شدن چشمه کوهرنگ باید منتظر شروع فرونشست زمین در این منطقه نیز باشیم.

بحران امنیتی بدلیل بی‌آبی

متخصصان آب و محیط زیست راهکارهایی برای بحران کم‌آبی ارائه کرده‌اند. اما علت اصلی این بحران را بایستی در نحوه مدیریت آب در کشور جستجو کرد.

بی‌آبی در کشور در حال تبدیل شدن به یک بحران امنیتی است. گسترش یک باره اعتراضات در تابستان ۱۴۰۰، نشان داد همه شهرهای کشور در این موضوع درگیر هستند.

کابینه رئیسی تحت تسلط مافیای آب تنها، اجرا کننده طرح‌های آنها می‌باشد. حمایت جدی رئیسی از سدسازی‌ها و شروع عجولانه طرح‌هایی که به علت اعتراضات مردم متوقف شد، دلیلی بر این مدعا است.

در حال حاضر مافیای آب در همه نقاط کشور تلاش می‌کند تا پروژه‌های خود را نهایی کند. به این ترتیب مشخص شد، بحران گسترده آب در کشور بیش از آن که نتیجه خشکسالی باشد، ناشی از اعمال قدرت مافیای آب در کشور است. بحران آب مانند آتشفشان ملتهبی است، که هر آن امکان فوران دارد.