ایران روزهای چهارشنبه و پنجشنبه که مصادف با چهلمین روز درگذشت مهسا امینی، و نیکا شاکرمی بود را پشت سر گذاشته است. روز چهارشنبه روز قیام ملی در بسیاری از نقاط کشور بود و مردم با گسترش اعتراضات خود نشان دادند که دادخواه خون مهسا (ژینا) باقی مانده اند. دیروز با یک قیام گسترده در مهاباد و بزرگداشت نیکا شاکرمی در مزار او در خرم آباد آغاز شد و تا شب شعله های اعتراض در بسیاری از شهرهای ایران یک بار دیگر زبانه کشید. در بیشتر از بیست شهر کشور اعتراضات و درگیری با سرکوبگران روی داد. در بهبهان دامنه ی اعتراضات تا صبح جمعه ادامه یافت. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت و کمپین صنعت گران نفت و گاز از آغاز اعتصاب در واحدها و مراکز نفت و گاز با هدف پشتیبانی و همراهی با جنبش انقلابی در ایران خبر دادند. در زاهدان روحانیون سنی به حمایت از مولوی عبدالحمید گرد آمده اند و حکومت از بیم اعتراضات گسترده تر دو تن از فرمانده ان سرکوب خونین ۸ مهر را برکنار کرده است. انبوه واحدهای سپاه و نظامی به شهر گسیل شده اند.

گزارش های زنده ی سی و دومین روز اعتراضات سراسری در ایران را در ادامه می خوانید:

زاهدان: تظاهرات مردمی با شعار مرگ بر خامنه ای آغاز شده است. نیروهای سرکوبگر به سوی مردم تیراندازی می کنند و می خواهند تظاهرات مسالمت آمیز آن ها را به خشونت بکشند.

سراوان: به سوی معترضان تیراندازی کرده و گاز اشک آور پرتاب کرده اند.

آغاز اعتراضات در زاهدان با شعار «مرگ بر خامنه ای» – 6 آبان 1401

آغاز اعتراضات در زاهدان با شعار «مرگ بر خامنه ای»

زاهدان: حکومت نیروهای خود را همراه با سلاح های سنگین به سوی مسجد مکی، محل نمازگران این شهر روانه کرده است.

ظرفیت مصلای مکی زاهدان تکمیل شده و انبوه مردم در خیابان ها به چشم می خورند.
نخستین تصاویر بیانگر شروع اعتراضات در زاهدان با شعار «مرگ بر خامنه ای» است.

زاهدان، حرکت نيروهای سرکوب با سلاح سنگين به سوی مسجد مکی – جمعه 6 آبان

زاهدان، حرکت نیروهای سرکوب با سلاح سنگین به سوی مسجد مکی

مهاباد: مردم همچنان جان باختگان راه آزادی را به خاک می سپارند. صبح جمعه پیکر کبری شیخه که به ضرب گلوله ی نیروهای سرکوب گر کشته شد به خاک سپرده شد. جمعیت انبوهی در مراسم خاکسپاری او شرکت کردند.

بر پایه ی گزارش های تازه تر تظاهرات در شهر مهاباد آغاز شده است.

راهپيمايی مردم به سوی قبرستان مهاباد برای خاکسپاری کبری شيخه که روز گذشته توسط ماموران امنيتی به قتل رسيد – 6 آبان 1401

سومین راهپمایی مردم مهاباد به سوی قبرستان شهر

بهبهان: اعتراضات در شهر بهبهان تا بامداد روز جمعه ادامه دادشته است. گزارش ویدئویی می گوید بسیاری از خیابان های شهر در دست جوانان انقلابی است.

بهبهان، تظاهرات شبانه تا بامداد روز جمعه ادامه يافته است. 6 آبان 1401

تظاهرات در بهبهبان تا بامداد جمعه ادامه یافته است

تهران: جوانان انقلابی پایگاه سپاه پاسداران در خیابان پیروزی را با کوکتل مولوتوف آتش زده اند.

جوانان انقلابی پايگاه سپاه در خيابان پيروزی تهران را آتش زدند.

جان باختگان جنبش انقلابی مردم ایران

مهرشادشهیدینژاد دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی هتل امیرکبیر اراک، روز چهارشنبه ۴ آبان در اراک با باتوم مورد ضرب قرار گرفته و بر اثر ضربات وارده به سر کشته شد

فرشته احمدی ۳۲ ساله، اهل سردشت و ساکن مهاباد، شامگاه روز پنجشنبه ۲۷ اکتبر۲۰۲۲ در پی تجمعات اعتراضی در این شهر بر اثر شلیک مسقیم نیروهای امنیتی کشتە شد

امروز پیکر مائدهجوانفر ۲۸ ساله، پرستار بیمارستان رشت به خاک سپرده شد. او در اعتراضات روز چهارشنبه به دست نیروهای امنیتی کشته شد. خانواده‌ او تحت فشارهای حکومتی برای تحویل گرفتن جنازه او پذیرفته‌اند که علت مرگش را تصادف اعلام کنند. مراسم خاکسپاری او تحت نظر نیروهای امنیتی برگزار شده است.

سازمانعفوبین‌المللدر واکنش به تداوم کشتار معترضان توسط ماموران امنیتی و نیروهای سرکوب رژیم جمهوری اسلامی در ایران، از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد خواست جلسه‌ای فوری درباره ایران تشکیل دهد. هبا مرایف، مدیر امور خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل شامگاه پنج‌شنبه ۵ آبان در واکنش به ادامه کشتار خودسرانه معترضان ایرانی و کشته شدن دست‌کم هشت نفر که از شب چهارشنبه تا روز پنج‌شنبه به‌ ضرب گلوله نیروهای امنیتی ایران در حداقل چهار استان ایران کشته شده‌اند خواستار انعقاد جلسه فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران شد. (مشروح خبر در ستون خبرهای اخبار روز منتشر شده است).

بازداشت ها

سهیلمحمدی ۲۲ ساله، دانشجوی کارشناسی کامپیوتر دانشگاه ازاد رشت، روز چهارشنبه ۴آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

رقیهبیگدلی از فعالین مدنی و حقوق زنان و از زندانیان سیاسی سابق پس از چندین بار احضار تلفنی، روز گذشته پنج‌شنبه ۴ آبان‌ماه ۱۴۰۱، به پلیس امنیت تهران مراجعه کرده و همانجا بدون هیچ توضیح و تفهیم اتهامی بازداشت شده و به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

ضحیعبدی دانشجوی ترم آخر داروسازی دانشگاه علومپزشکی اصفهان در تاریخ ۴آبان بخاطر کمک به یک معترض زخمی در دانشگاه و بردن و مداوا کردن او در بیمارستان خانواده(محل کارش) توسط نیرو های لباس شخصی دستگیر شده و هنوز از او خبری به خانواده اش نرسیده است.

بیش از سه روز از بازداشت و ضرب و شتم خانم صفاملکی، معلم محبوب مردم به دست افراد بی هویت لباس شخصی، در بندر انزلی می‌گذرد و تاکنون هیچ خبری از ایشان و محل نگهداری وی اعلام نشده است.

سایر گزارش ها

اعتراضات دانشجویی به خوابگاه ها کشیده شده و شبانه نیز برگزار می شود. در خوابگاهدختراندانشکدهکشاورزیومنابعطبیعیدانشگاهتهران، دانشجویان ساکن خوابگاه۲۲گولاندانشگاهعلومپزشکیکردستان، دانشجویان ساکن خوابگاهدخترانهسلامتدانشگاهعلامهطباطبایی، دانشجویان ساکن خوابگاهورامینیدانشگاهعلامهطباطبایی، اعتراضات ضد حکومتی روی داده است.

شورایسازماندهیکارگراننفت همراه با «صنعتگراننفتوگاز» کارگران بخش نفت و گاز را به اعتصاب سراسری از روز شنبه دعوت کرده است. در فراخوان این شورا آمده است: شورای سازماندهی تمامی همکاران شاغل در مراکز نفتی و وابسته به نفت از جمله همه کارگران قراردادی و پیمانی و رسمی و همکاران شاغل در بخش عملیاتی و فنی و ستادی و رانددگان سوخت رسانی و همه و همه را به پیوستن به این اعتصاب سراسری فرا میخوانند. بدین ترتیب ما کارگران نفت شاغل در مراکز نفتی نیز همصدا با مردم و با فریاد زن، زندگی آزادی از هفتم آبانماه دست به اعتصاب خواهیم زد. یک تاکید فوری ما آزادی دستگیر شدگان اخیر و همکاران بازداشتی و تمام زندانیان سیاسی است و با تمام قدرت فریاد میزنیم: “زندانی سیاسی آزاد باید گردد”. (مشروح این خبر در گزارش های خبری اخبار روز منتشر شده است).

شریه بریتانیاییاکسپرس در گزارشی اختصاصی در مورد اعتراضات در ایران گفته است که «براساس اطلاعات دریافتی» بخشی از فرودگاه تهران برای خروج سریع اعضای خانواده‌های مقامات اختصاص یافته و «هر روز تا پنج پرواز چارتر افرادی را از ایران به خارج منتقل می‌کند.»
اکسپرس به نقل از منابعی که از آنها نام نبرده، می‌نویسد که بخش وی‌آی‌پی فرودگاه تهران به خروج این افراد اختصاص یافته و ماموران جدیدی به جای ماموران عادی در آنها به کار گمارده شده‌اند.
به نوشته این نشریه، تلفن همراه بعضی از ماموران فرودگاه هنگام کار از آنها گرفته می‌شود ظاهرا به این منظور که نتوانند از وضعیت فرودگاه عکس بگیرند.
در این گزارش آمده است که این وضعیت از حدود دو هفته پیش آغاز شده و تمامی دستورالعمل‌های امنیتی فرودگاه تغییر یافته است و گاه افرادی به سرعت و بدون اجرای تدابیر رایج امنیتی به هواپیماها انتقال می‌یابند.
اکسپرس می‌نویسد که مقامات ایرانی در صدد دریافت گذرنامه‌های کانادا، سوییس و بریتانیا خواهند بود.
این نشریه یادآور می‌شود که روز سه‌شنبه، باب استوارت، نماینده مجلس عوام، در نشست مجلس گفت که شنیده است خانواده‌‌های رهبران ایران به دنبال دشورای سازماندهی تمامی همکاران شاغل در مراکز نفتی و وابسته به نفت از جمله همه کارگران قراردادی و پیمانی و رسمی و همکاران شاغل در بخش عملیاتی و فنی و ستادی و رانددگان سوخت رسانی و همه و همه را به پیوستن به این اعتصاب سراسری فرا میخوانند. بدین ترتیب ما کارگران نفت شاغل در مراکز نفتی نیز همصدا با مردم و با فریاد زن، زندگی آزادی از هفتم آبانماه دست به اعتصاب خواهیم زد. یک تاکید فوری ما آزادی دستگیر شدگان اخیر و همکاران بازداشتی و تمام زندانیان سیاسی است و با تمام قدرت فریاد میزنیم “زندانی سیاسی آزاد باید گردد”.ریافت پاسپورت بریتانیایی هستند و ممکن است به دنبال تبدیل لندن به پناهگاهی امن در جریان تحولات جاری در ایران باشند.