چه کسانی به ترامپ و چه کسانی به بایدن رای می‌دهند؟

همه می‌پرسند آمریکایی‌ها به چه کسی رای می‌دهند، اما باید گفت سخن از کدام آمریکایی ‌در میان است: سفیدپوستان، سیاهپوستان، یا زنان؟ در انتخابات پیشین اینان چه کسی را برگزیدند و این بار به چه کسی رای می‌دهند؟

رای‌دهندگان سفیدپوست بدون مدرک دانشگاهی به پیروزی ترامپ در سال ۲۰۱۶ کمک شایانی کردند. آیا جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها می‌تواند این بار رای آنها را بدست آورد یا اینکه دونالد ترامپ برای دومین بار رئیس جمهوری آمریکا خواهد شد؟ترامپ هنوز پایگاه خود را میان رای‌دهندگان سنتی همچنان حفظ کرده است. اما این به تنهایی کافی نیست و او مجبور است برای پیروزی آرا طیف وسیع‌تری از گروه‌های آمریکایی را جذب کند.غلبه بایدن یا رقیبش ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به رفتار رای‌دهندگان گروه‌های مختلف بستگی دارد.

رای دهندگان زن حومه شهرها

زنان سفیدپوست حومه شهرها تا حدی مسئول ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در سال ۲۰۱۶ بودند. بر اساس مطالعه “مرکز تحقیقات پیو” (Pew Research Center) چهل و هفت درصد از زنان سفیدپوست در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای دادند و تنها ۴۵ درصد هیلاری کلینتون را انتخاب کردند.اکثر رای‌دهندگان زن حومه شهرها در گذشته به جمهوری‌خواهان رای می‌دادند اما شرایط اکنون تغییر کرده است.

طبق نظرسنجی “واشنگتن پست”، ۶۲ درصد از زنان حومه شهرها این بار می‌خواهند به جو بایدن رای دهند و برخلاف این زنان ۵۴ درصد مردان به ترامپ رای خواهند داد.اگر بخواهیم در مقایسه با دوره پیشین انتخابات نتیجه بگیریم این بار ۱۹ درصد زنان رای‌دهنده در حومه شهرها بیشتر به بایدن رای می‌دهند.کارشناسان، از جمله سلیندا لیک از حزب دموکرات، دلیل اصلی فاصله‌گرفتن زنان رای‌دهنده حومه شهرها از جمهوری‌خواهان را ترامپ می‌دانند. لیک به شبکه خبری “فوکس کوم” گفته است که زنان سبک زندگی ترامپ را نمی‌پسندند. آنها فکر می‌کنند که ترامپ تفرقه‌افکن است. این زنان از هرج و مرج متنفرند و ثبات می‌خواهند.

رای دهندگان سیاه‌پوست

امسال سیاه‌پوستان آمریکایی بیشتر از هر زمان دیگری به شرکت در انتخابات مشتاق شده‌اند. ۳۰ میلیون نفر از آنان حق شرکت در انتخابات را دارند و بیش از یک سوم آنها در ۹ ایالت: آریزونا، فلوریدا، جورجیا، آیووا، میشیگان، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا و ویسکانسن زندگی می‌کنند. آرا آنها می‌تواند برای نتیجه انتخابات آتی حیاتی باشد. ترامپ در سال ۲۰۱۶ در همه این ایالت‌ها در رقابتی بسیار سخت پیروز شده بود.سیاه‌پوستان می‌توانند این بار تغییراتی را در نتیجه انتخابات ایجاد کنند، زیرا اکثریت آنها جو بایدن را ترجیح می‌دهند و اغلب آنان به صورت پستی رای داده‌اند.به دلیل وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا، شمار بیشتر شهروندان آمریکایی از امکان تحویل آرای پیش از موعد خود، چه از طریق پست و چه تحویل شخصی، استفاده کرده‌اند. شمار این افراد دو روز مانده به انتخابات به ۹۰ میلیون نفر رسیده است.در این میان سیاه پوستان به ویژه در ایالت‌هایی مانند کارولینای شمالی و جورجیا بیشتر از طریق پستی رای داده‌اند و این دسته از رای دهندگان بیشتر بایدن را ترجیح داده‌اند اگرچه تمایل زیادی هم به او نداشتند.

زنان سفیدپوست بدون مدرک دانشگاهی

۶۲ درصد زنان سفیدپوست فاقد تحصیلات عالی در سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ و کمتر از یک سوم به هیلاری کلینتون رای داده بودند. اما اکثر مردان سفیدپوست بدون مدرک دانشگاهی هنوز از ترامپ حمایت می‌کنند.اما طبق یک نظرسنجی که اوایل اکتبر انجام گرفته ۴۷ درصد این زنان به بایدن و تنها ۵۰ درصد به ترامپ رای خواهند داد. این عده از زنان مجموعا ۲۰ درصد از رای‌دهندگان آمریکایی را تشکیل می‌دهند. اگر صحت این نظرسنجی‌ها ثابت شود پیروزی برای ترامپ دشوار خواهد بود.

لاتین‌تبارها

لاتین‌تبارها یعنی شهروندان آمریکایی که از کشورهای آمریکای لاتین به این کشور مهاجرت کردند و بیشتر به “لاتینو” شهرت دارند احتمالاً امسال برای نخستین‌بار بزرگ‌ترین گروه رای دهندگان غیر سفیدپوست را تشکیل می‌دهند. به ویژه در ایالت‌های فلوریدا و آریزونا آرا آنان تعیین کننده خواهد بود.لاتین‌تبارها گروهی بسیار متنوع هستند و ناهمگونی در ترجیحات سیاسی آنها نیز منعکس شده است. نظرسنجی سال ۲۰۱۸ مرکز تحقیقات پیو نشان داده است که ۶۵ درصد رای‌دهندگان با ریشه پورتوریکویی و ۵۹ درصد مکزیکی‌تبارها به دموکرات‌ها تمایل داشتند در حالی که ۵۷ درصد کوبایی‌ها به جمهوری‌خواهان. طبق آخرین نظرسنجی پیو بایدن در میان لاتین‌تبارها کلا ۳۴ درصد بیشتر از ترامپ رای دارد. در سال ۲۰۱۶ کلینتون ۳۸ درصد از رقیب خود ترامپ میان لاتین‌تبارها بیشتر رای داشته است.این موضوع هم مهم است که لاتین‌تبارها در مقایسه با سایر گروه‌های رای‌دهنده آمریکایی رقبت کم‌تری برای حضور در انتخابات و رای‌دهی نشان می‌دهند.

 بازنشستگان به چه کسی رای می‌دهند؟

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بیش از یک چهارم کل رای‌دهندگان بالای ۶۵ سال داشتند. در دوره پیش اکثریت افراد سن بالا به دونالد ترامپ رای دادند. ۵۳ درصد بازنشستگان ترامپ و ۴۴ درصد کلینتون را برگزیدند.اما نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهند که اکثر این بازنشستگان به ترامپ پشت کردند.مطابق این نظرسنجی‌ها اکثر افراد بالای ۶۵ سال اکنون به بایدن رای می‌دهند. بسیاری از آنان از سیاست ترامپ برای مقابله با کرونا که به ویژه برای افراد مسن خطرناک است ناراضی هستند.

مسیحیان انجیلی

چهار سال پیش ۷۷ درصد رای‌دهندگان مسیحیان انجیلی به ترامپ رای دادند. ترامپ این بار هم  محبوب انجیلی‌هاست. ۷۲ درصد رای‌دهندگان مسیحیان انجیلی سفیدپوست این بار هم به ترامپ رای خواهند داد.اینجیلی‌ها از انتخاب امی کنی برت، حقوق‌دان محافظه‌کار به عنوان یکی از قاضیان حاضر در ترکیب دیوان عالی آمریکا استقبال کردند. امی برت مخالف سقط جنین است و این آن چیزی است که انجیلی‌ها می‌خواهند.

مردان سفیدپوست

مردان سفیدپوست به ویژه آنهایی که مدرک دانشگاهی ندارند یکی از عوامل اصلی پیروزی ترامپ در انتخابات در سال ۲۰۱۶ بودند. طبق ارزیابی مرکز تحقیقات پیو ترامپ در انتخابات پیشین ۳۰ درصد بیشتر از کلینتون میان این گروه رای آورد.مردان سفیدپوست بیش از یک سوم رای دهندگان را تشکیل می‌دهند. اما در میان سفیدپوستانی که مدرک دانشگاهی دارند نیز دونالد ترامپ در دوره پیشین ۵۰ درصد رای آورده است. بر اساس نظرسنجی‌ها تمایل این گروه از رای‌دهندگان به ترامپ مثل چهار سال پیش نیست. در آخرین نظرسنجی پیو، ترامپ تنها با ۱۲ درصد از بایدن پیشی گرفته ولی در میان افراد بدون مدرک دانشگاهی ۲۶ درصد از بایدن جلوتر است. از نظر ترامپ این نتیجه خوبی است.طبق گفته پیو بایدن در میان مردان سفیدپوست با مدرک دانشگاهی ۲۱ درصد از ترامپ پیشی گرفته است. کلینتون هم در چهار سال پیش ۱۷ درصد جلوتر بود.

 رای دهندگان جوان

تا به حال جوانان به طور سنتی کم‌تر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند. امسال اما قضیه متفاوت خواهد بود. یک نظرسنجی دانشگاه هاروارد که هشت روز پیش منتشر شد نشان می‌دهد که علاقه جوانان به رای‌دادن از ۱۸ درصد به ۲۹ درصد رشد کرده و ۶۳ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی گفتند که “قطعا رأی خواهند داد”. چهار سال پیش این رقم ۴۹ درصد بوده است.در آخرین نظرسنجی هاروارد ۶۳ درصد رای‌دهندگان جوان میان ۱۸ تا ۲۹ سال گفتند که به بایدن رای خواهند داد و تنها ۲۵ درصد به ترامپ رای می‌دهند.

دویچه وله

Share: