مقامات آمریکایی نگرانند که چین قبلاً تصمیم گرفته است در درگیری اوکراین به روسیه کمک اقتصادی بفرستد
تلویزیون های هنگ کنگ آخرین اخبار حمله روسیه به اوکراین را پخش می کنند. مقامات آمریکایی از ارسال پهپادهای مسلح چین به روسیه بیم دارند. عکس: وینسنت یو/AP
اخبار روز: مقامات آمریکایی نگرانند چین قبلاً تصمیم گرفته باشد در طول جنگ با اوکراین به روسیه کمک اقتصادی و مالی ارائه کند و در فکر ارسال تجهیزات نظامی مانند هواپیماهای بدون سرنشین مسلح باشد.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در یک نشست هفت ساعته در رم با همتای چینی خود، یانگ جیچی، پرونده مواضع ایالات متحده علیه تهاجم روسیه را مطرح کرد و خاطرنشان کرد که مسکو در حین آماده شدن برای تهاجم، تظاهر به دیپلماسی می کرد. او همچنین گفت ارتش روسیه به وضوح نشانه هایی از ضعف نشان می دهد.
به گزارش گاردین، هیأت آمریکایی در رم انتظار مذاکره با دیپلمات های چینی را نداشت و آنها را به عنوان پیام رسان به پکن تلفب می کرد.
یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: «این یک جلسه هفت ساعته فشرده بود که منعکس کننده وضعیت لحظه و همچنین تعهد ما به حفظ خطوط ارتباطی باز بود». این نشست در مورد مذاکره درباره موضوعاتی با نتیجه ی معین نبود، بلکه در مورد تبادل نظر صادقانه و مستقیم بود.»
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا این مذاکرات موفقیت آمیز بوده است، پاسخ داد: “فکر می کنم این بستگی به تعریف شما از موفقیت دارد، اما ما معتقدیم که باز نگه داشتن خطوط ارتباطی بین ایالات متحده و چین، به ویژه در زمینه هایی که با آنها اختلاف نظر داریم، مهم است.”
با این حال، آمریکایی ها وقتی نشست رم را ترک کردند، بدبین بودند که دولت چین نظر خود را در مورد حمایت از مسکو تغییر دهد.
نکته کلیدی در اینجا این است که چین را وادار به محاسبه مجدد و ارزیابی مجدد کنیم. ما هیچ نشانه ای از این ارزیابی مجدد نمی بینیم. «آنها قبلاً تصمیم گرفته اند که حمایت اقتصادی و مالی (به روسیه) ارائه کنند و امروز بر آن تأکید کردند. واقعاً سؤال این است که آیا آنها فراتر خواهند رفت.»
بنابه اظهارات مقامات آمریکایی، در صدر لیست خرید نظامی روسیه از چین، پهپادهای مسلح و انواع مهمات هستند، اما هرگونه انتقال نظامی ساده نخواهد بود.
این مقام گفت: “هر دو طرف درک می کنند که سیستم های مشترکی ندارند و این امر باعث مشکل می شود.”
سی ان ان گزارش داده است که ارتش روسیه همچنین خواستار بسته های جیره غذایی است و بر حل مشکلات لجستیکی شدید خود در درگیری طولانی تر و سخت تر از آنچه که پیش بینی می کرد، تاکید می گذارد.
مقام های آمریکایی می گویند روسیه در مواجهه با تحریم های ویرانگر اعمال شده توسط ایالات متحده و متحدانش از زمان تهاجم ۲۴ فوریه، به کمک های اقتصادی و مالی نیاز دارد. این کشور در خطر ناتوانی در پرداخت بدهی خود قرار دارد، روسیه با دو پرداخت سود در روز چهارشنبه مواجه است، هرچند هنوز یک مهلت ۳۰ روزه خواهد داشت.
مسکو قادر به دسترسی به تقریباً تمام ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز خارجی خود نیست، اما همچنان بخشی از این ذخایر را به یوان در اختیار دارد، بنابراین پکن می‌تواند برای ارائه کمک فوری وارد عمل شود.
گاردین می افزاید: در واشنگتن نسبت به احتمال دور کردن چین از با روسیه بدبینی وجود دارد، عمدتاً به این دلیل که این نزدیکی از بالا هدایت می شود.
این واقعاً پروژه شی جین پینگ است. این مقام آمریکایی گفت: او کاملاً و اساساً پشت مشارکت نزدیکتر با روسیه است. در رده های پایین تر، شک و تردید بیشتری وجود دارد، اما شی و پوتین بر سر دیدگاه مشترک خود هم فکر و مصمم به پایان دادن به دوره سلطه جهانی ایالات متحده هستند.
در ادامه ی این گزارش آمده است: اگر چین از روسیه در رویارویی با غرب حمایت کند، دولت بایدن تمرکز خود را بر متقاعد کردن متحدانش، به ویژه در اروپا، برای تجدید نظر در روابط خود با پکن معطوف خواهد کرد. سالیوان قرار است روز سه شنبه برای گفتگو با دولت فرانسه به پاریس برود.
این مقام آمریکایی گفت: «ایالات متحده معتقد است که نکته کلیدی، فرآیند دقیق گفت‌وگو و گفتگو با اروپا درباره سیاست‌ها و اولویت‌های جهانی چین است. به گفته ی وی: اساساً، هدف ما این است که به آرامی با چین درگیر شویم و اروپایی‌ها همیشه بدانند در حال انجام چه کاری هستیم، اما وقتی مشخص شد که چین در جهت دیگری حرکت می‌کند، طور دیگری خواهد شد.