چین دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در چنگدو را صادر کرد

در پی تصمیم سه روز پیش واشنگتن مبنی بر تعطیلی کنسولگری چین در شهر هیوستون ایالت تگزاس، پکن نیز امروز جمعه بیست و چهارم ژوئیه در یک اقدام تلافی جویانه دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو استان سیچوآن را صادر کرد. چین پیشتر در واکنش به اقدام آمریکا گفته بود که مقابله به مثل خواهد کرد. 

بر اساس گزارش استفان لاگرد، خبرنگار رادیوی بین المللی فرانسه در پکن، مقامات چین امروز با انتشار بیانیه ای دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را صادر کردند. این شهر که در جنوب غرب چین واقع شده، به دلیل نزدیکی با منطقه تبت و ناحیه خود مختار سین کیانگ از اهمیت استراتژیک ویژه ای برای ایالات متحده  آمریکا برخوردار است.  

وزارت خارجه چین نیز ضمن تایید این خبر تاکید کرده است که دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو «پاسخ ضروری و مشروع» پکن به اقدام «غیر معمول» واشنگتن  است. 

وزارت امور خارجه آمریکا سه روز پیش خواستار تعطیلی کنسولگری چین در شهر هیوستون ایالت تگزاس شد و علت این اقدام را «حفاظت از اطلاعات خصوصی» ایالات متحده اعلام کرد. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پس از انتشار این خبر کنسولگری چین در هیوستون را به جاسوسی نیز متهم کرد.   

با این حال، مقامات وزارت خارجه چین واشنگتن را مسؤل وضعیت کنونی خوانده و گفته اند که پکن خواستار روابط دیپلماتیک پر تنش با ایالات متحده آمریکا نیست. 

مناسبات چین و آمریکا اخیرا بسیار بحرانی شده و تنش ها میان این دوکشور بر سر چندین موضوع کلیدی بالا گرفته است.  مقامات آمریکا، بویژه دونالد ترامپ،  چین را به فعالیت های تجاری غیر منصافانه متهم می‌کنند و بر کالاهای وارداتی از این کشور تعرفه‌های سنگین گمرکی وضع کرده‌اند. علاوه بر این، آمریکا چین را مسئول همه گیری ویروس کرونا می داند و خواستار میلیاردها دلار غرامت است. پکن و واشنگتن بر سر موضوع هنگ کنگ نیز اختلاف نظر دارند. چین یک ماه پیش «قانون امنیتی ملی» هنگ کنگ را تصویب کرد و آمریکا هم در واکنش اعلام کرد که به روابط تجاری ویژه خود با این منطقه نیمه خود مختار پایان می دهد. 

Share: