چین: رژيم ایران «وادار» به کاهش تعهدات برجامی شد

سخنگوی وزارت خارجه چین می‌گوید رژيم ایران «وادار» به کاهش تعهدات برجامی خود شد و «ماجراجویی» اخیر آمریکا هنجارهای اساسی روابط بین‌المللی را نقض کرده است.

اشاره چین به کشته شدن اخیر قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران با پهپادهای آمریکایی در بغداد است که در پی آن رژيم ایران روز یکشنبه اعلام کرد به تمام تعهدات عملیاتی برجام پایان می‌دهد.

با این‌حال، روسیه همزمان با اظهارات گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد، تصمیم جدید رژيم ایران به معنی قدم گذاشتن در نقطه غیرقابل بازگشت در توافق هسته‌ای نیست.

شونگ می‌گوید راه‌حل نظامی وجود ندارد و سیاست فشار حداکثری نیز جواب نمی‌دهد: «سیاست اعمال قدرت، غیرمعمول و ناپایدار است».

وی نیز گفته است رژيم ایران خویشتن‌داری کرده و برجام را نقض نکرده، با این‌حال، دیگر اعضای باقی‌مانده برجام، شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان بارها گفته‌اند احتمالاً گزینه «مکانیسم ماشه» را در قبال تصمیم‌های ایران فعال کنند که به معنی بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، دوشنبه اعلام کرد که اقدام اخیر رژيم ایران در رابطه با برجام می‌تواند پایان توافق هسته‌ای باشد.

Share: