چین طالبان را به رسمیت می‌شناسد

-سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه اعلام کرد، این کشور با طالبان و دیگر نیروهای سیاسی در ارتباط باوضعیت جاری افغانستان در ارتباط است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز در پاسخ به این سوال که آیا پکن حاضر است دولت مورد حمایت طالبان را به رسمیت بشناسد، گفت: چین بر مبنای احترام کامل به حاکمیت کشور افغانستان و اراده گروه و دسته‌های سیاسی مختلف این کشور، با طالبان افغانستان و دیگر طرفها ارتباطات و تعامل را حفظ می‌کند و همچنین نقشی سازنده در راستای حمایت از یک توافق سیاسی برای مساله افغانستان ایفا می‌کند.

این سخنگو همچنین به این مساله اشاره کرد که طالبان مکررا تمایلش را برای توسعه روابط خوب با چین از جمله با جلوگیری کردن از استفاده هر گونه نیرویی از خاک افغانستان برای تاثیر گذاشتن بر امور پکن ابراز کرده و همچنین نسبت به مشارکت چین در بازسازی افغانستان جنگ زده ابراز امیدواری کرده است.

این سخنگو علاوه بر آن اظهار امیدواری کرد که این جنبش با دیگر طرفها و گروه‌های نماینده اقلیتهای قومی در افغانستان در راستای تشکیل یک ساختار سیاسی فراگیر با هدف تبدیل شدن به بنیان دستیابی به صلح پایدار در این کشور متحد شود.

s24

Share: