چین قدرت اقتصادی اول جهان

 در آمد ناخالص چین از آمریکا جلو زد

 اروپا هم آمریکا را تنها گذاشت

پارلمان آلمان سیاست تحریمی آمریکا علیه چین را رد کرد.

 انگلستان با بهم زدن قرار داد هواوی با شرکت چینی  عصبانیت خود را نشان داد

 خبر گزاری چین اطلاع داد که در آمد ناخالص سالیانه چین از اوایل فصل آینده  از آمریکا پیشی خواهد گرفت و بدین ترتیب چین برای اولین بار مقام اولی اقتصاد جهان را از آن خود کرده است .

 اینهمه با توجه به فشارهای سنگینی است که در جنگ جهانی اول و  دوم  و جنگ هندوچین  در جنوب شرقی آسیا  به این کشور تحمیل شده است . و مجموعه غرب تمام تمرکز خود را بر روی این کشور گذاشته بود و هنوز هم دارد  تا بزعم خود اجازه ندهد این کشور عظیم با سابقه درخشان تاریخی و رشد و پیشرفت بی سابقه که در جهان نمونه ندارد  با جمعیت بیش از یک میلیاردو سیصد میلیونی  چین با وسعت بالای ده ملیون کیلومتر مربع را به یک کشور سوپر مدرن  تا سطح مقام اول دنیا از نظر پیشرفت و تکنیک  و رفاه اجتماعی  نه تنها خود چین را در صدر تمامی کشورهای جهان قرار داده  بلکه بزرگترین کمک و یاری دهند تمامی کشورهای جهان بویژه آسیا ، آفریقا و آمریکای لاتین است.

  و فراتر در زیر ساختهای کشورهای اروپایی نیز کوتاهی نکرده است . همکاری همه جانبه چین با روسیه بعداز فروپاشی  اتحاد شوروی که توسط راستهای افراطی ارتودوکس روسی به کمک غرب  خواهان تلاشی روسیه با وسعت زیاد و با منابع فراوان است و تکه پاره کردن آن  بودند عملا  روسیه را سرپا نگه داشته و تا آنجا پیش رفته است که پیمان همکاری و مودت همه جانبه را در  دستور کار دارند و روسیه از همه فن آوریهای چین و متقابلا بر خوردار است و از همه مهمتر روسیه فشار همه جانبه و خفه کننده غرب را در همه جهان  با پشتیبانی چین دفع کرده و امروزه در حال تدارک همه جانبه برای رفاه اجتماعی در سطح چین است که در این مورد در جهان در مقام اول قرار دارد   در چین یک میلیاردو چهارصد ملیونی  که 50 % آنها را زنان تشکیل میدهند  و با حقوق برابر با مردان  اینک که  بیش هفتصد ملیون نفر در چین شاغل هستند 50% آنها را زنان با حقوق برابر تشکیل میدهند اولین نوع خود در جهان  . چین تنها کشور جهان است که در طول تاریخ از  پیروزی انقلاب در سال 1949 از کمک و همکاری به کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین حتی کشورهای اروپایی کم در آمد مخصوصا اروپای شرقی بعداز فرو پاشی آنها   دریغ نکرده است و بر خلاف کشورهای غربی از انتقال تکنیک های بدست آمده  و موفق این کشور محروم نکرده است .  

چین کشور بزرگ است  با وسعت بیش از ده میلیون کیلومتر مربع  و همسایگان زیادی هم دارد  که سراسر کشور با برنامه های طولانی مدت بتدریخ به مناطق سبز تبدیل شدند حتی صحراهای خشک و شنی گوبی  را نیز  به مناطق جنگلی و کشاورزی  با انتقالّ از مناطق کوه های هیمالایا با تونل ها که بیش از ششصد  تا نهصد کیلومتر طول دارند  و حتی پرورش ماهی تبدیل کردند تا جایی که از فضا هیچ نقطه چین سر کچل نیست و از صحراهای خالی از جمعیت و انواع پرندگان و حیوانانات به وفور دیده میشوند.

چین یکی از پنج کشور عضو و تشکیل دهنده سازمان ملل است و از همان ابتدا مبنی را بر دفاع از کشورهای جهان سوم که اصطلاحابه کشورهای فقیر اطلاق میشد دفاع کرد و تا امروز همه با همه آنها روابط حسنه خوبی دارد و به همه آنها از نظر زیر ساختی  و وامهای بدون بهره و، حتی با فرستادن هزاران تکنیکر برای زیر ساختهای این کشورها  کمک کرده و هنوز هم میکند .  حالا چین در مقام اول پر در آمد ترین و پیشرفته ترین کشور جهان قرار دارد  که   نه تنها از مجموعه کشورهای اروپایی بلکه از آمریکا هم از نظر در آمد ناخلص جهان جلو زده است.

 زمانی که چین شروع با باز سازی خودش  در سال 1949 کرد تنها در زمان استالین از امکانات پیشرفته این کشور بر خورد دار شد ولی بعداز آن و از زمان خروشچف و تیم بی کفایت او  همه روابط با چین قطع شد که خوشبختانه  رهبران جدید  این روند را زیر سئوال بردند و از تیم استالین  و عملکرد وی مخصوصا در جنگ جهانی دوم و پیش و بعداز آن دست آوروهای بیشمار این کشور پیش  و بعداز  از شکست فاشیسم اروپا  و نازیها  و سازه های دوران و پیروزی بر فاشیسم  اوقدردانی و آن بخشهای که تخریب شده بود دوباره باز سازی شدند  

به نقل از «آر ان دی» آلمان، «نوربرت روتگن»، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان و از نامزدهای مطرح ریاست حزب دموکرات مسیحی و صدر اعظمی آینده آلمان تحریم ها علیه چین به دلیل تصویب قانون امنیتی هنگ کنگ را رد کرده و اعلام کرد: چین بسیار بزرگ و از نظر اقتصادی بسیار قوی و از نظری تکنولوژیک خیلی پیشرفته است که تحریم های اتحادیه اروپا بتواند در آن تاثیر بگذارد.

وی همچنین گفت: ما باید با روشی مناسب از ارزش ها و علایق خود دفاع کنیم و در این راستا در عرصه سیاست خارجی هر کشور با کشور دیگر فرق می کند.

این مقام آلمانی تاکید کرد: در برابر روسیه استفاده از قدرت اقتصادی اروپا کارآیی دارد. اما تحریم های اقتصادی علیه پکن تنها به تشدید بیشتر اوضاع می انجامد. وی در این راستا به تشدید مناقشات بین آمریکا و چین بعد از تصویب قطعنامه های واشنگتن علیه پکن اشاره کرد.

روتگن همچنین اروپاییان را به وحدت و انسجام بیشتر دعوت کرده و گفت: حفظ وحدت و انسجام اروپایی در مسائل خارجی آزمون تاریخی واقعی برای اروپا است

انگلستان مطابق معمول  خود را به آمریکا وصل کرد و با توجه به وضعیت اسف بار امریکا و اروپا با بهم زدن قرار داد با هواوی که معتبرترین و پیشرفته ترین ن ارتباطات جهانی است سعی کرد تا پیروزی و برتری عملکرد و دست آوردهای  چین را بقول خودش  به عقب بیاندازد  تازه خسارات سنگینی را تحمل کند . همه ترفنهای ماه های اخیر علیه چین  همین پیشی گرفتن چین از نظر اقتصادی ر با غرب بویژه آمریکاست

مهدی ضمیری  (17.07.2020  )

Share: