چین ۳۰ میلیون دلار دیگر به سازمان بهداشت جهانی کمک کرد

در حالی که آمریکا و برخی دیگر از کشورها نظیر استرالیا از شیوه مدیریت سازمان بهداشت جهانی در زمینه مبارزه با شیوع ویروس کرونا در جهان انتقاد کرده‌اند، چین اعلام کرد که ۳۰ میلیون دلار دیگر به این سازمان کمک خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین، روز پنج‌شنبه چهارم اردیبهشت، در صفحه توییتر خود نوشت: «در این برهه حیاتی، کمک کردن به سازمان بهداشت جهانی، حمایت از چندجانبه‌گرایی و همبستگی جهانی است.»

او ادامه داد که کمک چین به سازمان بهداشت جهانی با هدف حمایت از مبارزه جهانی علیه شیوع ویروس کرونا، به ویژه در زمینه تقویت زیرساخت‌های بهداشتی در کشورهای در حال توسعه است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اضافه کرد که این کشور پیشتر در روز یازدهم ماه مارس، ۲۰میلیون دلار به سازمان بهداشت جهانی کمک کرده است. 

کمک دوباره چین به این سازمان در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، به تازگی سازمان جهانی بهداشت را به «چین-محور» بودن متهم کرد و از قطع تامین مالی این سازمان از سوی واشنگتن خبر داد. 

آمریکا پیش از این بزرگترین تامین‌کننده مالی سازمان بهداشت جهانی به شمار می‌رفت.

پس از انتقاد اخیر ترامپ از سازمان بهداشت جهانی، استرالیا خواستار تحقیق مستقل درباره عملکرد این سازمان شده، اما فرانسه با این تحقیق در شرایط کنونی مخالفت کرده است.

Share: