کابینه لبنان در آستانه سقوط

پس از وقوع انفحارهای مهیب و مرگ‌آور سه‌شنبه گذشته در بیروت و نیز اعمال خشونت گسترده پلیس علیه تظاهرکنندگان پس از این انفجارها‌، دولت لبنان بیش از پیش زیر فشار قرار گرفته است.

روز دوشنبه ۲۰ مرداد پس از آنکه ماری کلاود نجم وزیر دادگستری و غاضی وزنی، وزیر دارایی لبنان استعفا دادند گزارش‌هایی از گفت‌وگوی حسن دیاب نخست‌وزیر لبنان با رئیس جمهور منتشر شدند که موضوع آن کناره‌گیری خود نخست‌وزیر عنوان می‌شود. دیاب از وزرا خواسته بود که در مورد استعفاء تا جلسه امروز بعداز ظهر دولت دست نگهدارند.

به گزارش دویچه وله، دیاب پیش‌تر به منظور آرام کردن فضای اعتراضات مردمی و یافتن راه‌حلی برای خروج از این بحران، به کابینه‌اش پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را داده بود.

روز یک‌شنبه منال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانی و دمیانوس قطار، وزیر محیط زیست لبنان از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند. با افزایش تعداد استعفاها، دولت هرچه بیشتر تضعیف شده و در خطر انحلال قرار می‌گیرد.

بسیاری از مردم لبنان، ناکارایی و بی‌مسئولیتی دولت را در انفجارهای سه‌شنبه گذشته بیروت مقصر می‌دانند. در اثر این انفجارها ۱۶ نفر کشته و بیش از شش هزار تن زخمی و صدها هزار تن بی‌خانمان شده‌اند. علت انفجارها انبار نیترات آمونیومی اعلام شد که از سالها پیش در بندر بیروت بوده و دولت کاری برای تخلیه آن انجام نداده است.

تحقیقات برای کشف علت دقیق این انفجارها همچنان ادامه دارد.

Share: