کارزار اینترنتی ۳هزار تن از رانندگان فعال در شرکت مخابرات ایران

۳هزار راننده فعال در شرکت مخابرات ایران، یک کارزار اینترنتی به صورت آنلاین در دسترس را راه اندازی کردند. این رانندگان به نمایندگی از کلیه رانندگان استیجاری فعال در سایر ادارات، خواستار تبیین و وضع قانونی خود شدند. آنها درخواست دارند که تحت پوشش قانون کار قرار گیرند.

ایلنا(۱۰خرداد۱۴۰۰)، متن این کارزار را که خطاب به قالیبات، رئیس مجلس، تنظیم شده منتشر کرده است. بخش‌هایی از متن نامه بشرح زیر است: «ما جمعی از ۳ هزار راننده فعال شرکت مخابرات ایران، به نیابت از جمیع رانندگان استیجاری فعال در سایر ادارات و نهادها، خواستار تبیین و وضع قانونی هستیم که قشر زحمتکش فوق را از چتر حمایتی قوانین کار بهره‌مند نماید.»

آنها در این کارزار به بخشی از مشکلات خود اشاره کرده‌اند.

عنوان شغلی این رانندگان به صرف اینکه مالک ابزار کارشان (خودرو) هستند عنوان «صنفی» شده است. رانندگان این صنف تمام سرمایه زندگی‌شان را با خرید یک وسیله نقلیه به کار گرفته‌اند. اما علیرغم تحمل تمامی هزینه‌های سرسام‌آور مصرفی و استهلاک و سوخت، دریافتی کمتر از یک کارگر حداقل‌بگیر قانون کار دارند.

نبودن مرجعی برای تعیین اجرت منصفانه

 آنها همچنین از نبود مرجعی برای تعیین اجرت منصفانه در قراردادهای سالانه شکایت داشتند. مشکلات اصلی آنها نبود ساعات کار مشخص، عدم بهره‌مندی از عیدی، پاداش، پایان کار، مرخصی، عائله‌مندی، حق مسکن و بن می‌باشد.

این رانندگان، از نمایندگان مجلس خواستند که قانونی در راستای وضعیت کلیه رانندگان خودروهای استیجاری تصویب کنند. آنها خواستار این هستند که علاوه بر قرارداد اجاره خودرو، یک قرارداد مستقل نیز با رانندگان منعقد شود. این رانندگان خواهان این هستند که به عنوان نیروی انسانی تحت پوشش قانون کار قرار بگیرند.

وبسایت «مخابرات ما» سال گذشته برخی از مشکلات رانندگان خراسان رضوی را منتشر کرده بود. این رانندگان، در دی‌ماه ۹۸ نیز در اعتراض به پایین بودن سطح حقوق درشهرهای مختلف تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

Share: