کارکنان شرکتی مخابرات گیلان در اعتراض به تخلفات پیمانکار اصلی این شرکت شکایت خود را در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان ثبت کردند. این کارکنان در چند ماه گذشته، نسبت به عملکردهای شرکت شسکام اعتراض داشته و از مقامات محلی خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده بودند.

 در حال حاضر بیش از ۳۰۰ شکایت در سطح استان از این شرکت به ثبت رسیده و روزانه به تعداد شکایات افزوده می‌شود. این حجم از شکایات در طول ۶ سال گذشته بی‌نظیر و نشان‌دهنده وارد شدن مطالبه‌گری کارکنان، به فاز بالاتر است.

پیش از این جانشین مدیر منطقه شرکت مخابرات گیلان، طی حکمی نائب رئیس، دبیر و مسئول مالی این شرکت را اخراج کرد. آنها اعضای هیات مدیره انجمن صنفی کارگری مخابرات گیلان بودند. کارکنان شرکتی مخابرات گیلان نسبت به اخراج نمایندگان‌شان اعتراض کردند. این کارگران از بیکار شدن چند تن از نمایندگان کارگران پس از پایان قرارداد خود خبر دادند. کارکنان شرکتی مخابرات گیلان در اعتراض به این اقدام و برای مشخص شدن وضعیت قراردادهای خود اعتصاب کردند.

خودداری شرکت شسکام از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

کارکنان شرکتی مخابرات گیلان، ۶۴۰ نفر بوده و تحت قرارداد شرکت شسکام می‌باشند. کارگران پیمانی از تیرماه سال ۱۴۰۰ پیگیر خواسته‌های خود بوده‌اند. خواسته اصلی کارگران اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت مابه‌التفاوت حقوق به آنها است.

شرکت شسکام، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل با نیروهای رده پایین و شغل‌های غیرمرتبط را رد کرده است. به این ترتیب حقوق‌های پایینی به این کارگران تعلق می‌گیرد. آنها همچنین از مزایای شغلی محروم می‌باشند. این مزایا شامل، حق لباس، حق شیفت و تعطیل‌کاری است که تاکنون به کارگران تعلق نگرفته است.

شرکت‌های پیمانکاری بالاتر از قانون

شرکت‌های پیمانکاری چون بختک بر اقتصاد کشور افتاده و در حال خفه کردن این پیکر نیمه‌جان می‌باشند. ماهیت شرکت‌های پیمانکاری برخلاف کار آنها یکی است. این شرکت‌ها تا می‌توانند با قراردادهای موقت به استثمار کارگران ادامه می‌دهند. کارگرانی را هم که در مقابل آنها ایستادگی کنند و خواهان حق‌شان باشند را بسرعت اخراج می‌کنند. این شرکت‌ها یا توسط سپاه پاسداران و‌ آقازاده‌ها تاسیس شده‌اند و یا تحت سلطه آنها می‌باشند. در نتیجه خود را بالاتر از قانون می‌دانند. کارگران و کارکنان شرکت‌های پیمانکاری، خواهان برچیده شدن این شرکت‌ها و انعقاد قرارداد مستقیم با ادارات دولتی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.