کارگران ایران: دولت صدای ما را نمی‌شنود

مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای به همراه درخواست واکسیناسیون فوری کرونا و تبدیل وضعیت بیشترین آمار اخبار و تجمعات کارگری در یازده روز اخیر بوده است. رسانه‌ای شدن اخبار این مطالبات در حالی است که مقامات دولتی کمترین واکنشی نسبت به آنها از خود نشان نداده‌اند. جدا از اعتصاب سراسری کارگران صنعت نفت و اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه و سایر مراکز کارگری در استان خوزستان؛ چهارده موسسه و مرکز کارگری از جمله آنهایی بوده‌اند که اخبارشان به رسانه‌های ایران راه یافته است.

ادامه کار کارگران در شرایط کرونا

یک عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها در گفتگو با ایلنا، با اشاره به وضعیت بغرنج کارگران در گرمای جنوب و عدم تعطیلی در بحران کرونا می‌گوید: «شایسته بود کارگران کارخانجات صنعتی و شرکت‌های خصوصی هم مشمول تعطیلات ۶ روزه کرونا می‌شدند.» حبیبی خطاب به رئیس جمهور جدید گفته است: «بیش از یک ماه است که کارگران هفت تپه، برای چندمین بار به خاطر واگذاری برخلاف قانون (علی‌رغم محکومیت قضایی) به منظور جلوگیری از حیف و میل بیت المال و برای احیای حقوق مسلم شرعی، قانونی خودشان، دست به اعتراض زده‌اند؛ شایسته بود شما صدای کارگران هفت تپه را می‌شنیدید و به کمک آن‌ها می‌شتافتید.»

کارگران شرکت پاژن

جمعی از کارگران شرکت پاژن واقع در تهران، برای دومین روز متوالی روز سه شنبه ۲۶ مردادماه، مقابل ساختمان این مجتمع، اقدام به تجمع کردند. تجمع این کارگران در اعتراض به معوقات مزدی چندین ماهه و عدم پرداخت حق بیمه آنها صورت گرفته است.

یکی از کارگران می‌گوید: «حق و حقوق‌مان را نمی‌دهند. اینجا هستند کسانی که ۲۰ سال سابقه کار دارند و الان متوجه شده‌اند از سال ۱۳۹۴ فقط یک ماه بیمه‌ پرداخت شده است. من خودم دو سال است که اینجا هستم فکر می‌کنم جمعا ۶ ماه بیمه‌ ما را نریخته‌اند. ۶-۵ ماه هم حقوق‌مان عقب افتاده‌است. الان هم می‌گویند کارگر نمی‌خواهیم و حقوق را هر موقع بخواهیم پرداخت می‌کنیم. دستگاه ورود و خروج کارگران را بسته‌اند و می‌گویند شرایط کار در اینجا همین است، هر کس می‌خواهد بماند هر کس نمی‌خواهد برود»

کارگران قرارداد حجمی شهرداری بندرعباس

کارگران قرارداد حجمی شهرداری بندرعباس که در بخش خدمات و فضای سبز مشغول کار هستند، خواهان تبدیل وضعیت قراردادهای حجمی خود به قرارداد مستقیم هستند. آنها می‌گویند: «چرا در یک مجموعه بزرگ شهری، باید بین کارگران تبعیض وجود داشته باشد. تعدادی رسمی و قراردادی باشند و دستمزدهای بالاتر بگیرند. عده‌ای هم مثل ما به صورت قرارداد حجمی باشند و طرف حساب شرکت‌های پیمانکاری که اهمیتی به پرداخت مطالبات قانونی ما نمی‌دهند. ما نه امنیت شغلی داریم و نه دستمزدمان به اندازه رسمی‌ها و قراردادی‌هاست.»

انتظار خسته کننده برای تبدیل وضعیت قراردادها

ایثارگران شرکتی شرکت مخابرات انتظار دارند قبل از پایان مرداد، کار تبدیل وضعیت آنها به سرانجام برسد. آنها با انتقاد از خلف وعده‌های بسیار، خواستار به سرانجام رسیدن مساله‌ی تبدیل وضعیت قبل از پایان مرداد شدند.

مطالبه ایجاد تشکل مستقل

جمعی از کارگران سیم‌بان پیمانی شرکت توزیع برق کشور خواستار تشکیل نهاد صنفی برای پیگیری مطالبات خود شدند. آنها در تماس خود با ایلنا اعلام کرده‌اند: «حدود ۲ هزار کارگر پیمانکاری در خطوط گرم و سرد شرکت توزیع برق مشغول کار هستیم. به‌دلیل خلاءهای قانونی از تمام حقوق صنفی خود برخوردار نیستیم. شکل‌گیری نهاد صنفی می‌تواند به پیگیری مطالبات صنفی بر زمین مانده ما کمک کند.»

کارگران در ادامه افزودند: «تقویت امنیت شغلی و جانی، جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران سیم‌بان و وصول مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای کارگران و از همه مهم‌تر پیگیری تبدیل وضعیت سیم‌بانان در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است.»

پرداخت تنها یک حقوق پس از ماهها پیگیری

شهرداری رودبار در استان گیلان یک ماه از معوقات مزدی کارگران مجموعه شهری را بعد از ماه‌ها پیگیری آنها پرداخت کرد. کارگران درباره سرنوشت مطالبات خود می‌گویند: «یک ماه از معوقات مزدی ما پرداخت شد. ولی مشخص نیست مربوط به اسفند سال گذشته یا فروردین سال جاری است. با وجود این هنوز ۴ تا ۵ ماه دیگر طلبکاریم.

کارگران شهرداری رودبار علاوه بر دستمزدهای معوق، مزایای مزدی معوق دیگری هم دارند و نگران افزایش مطالبات خود در ماه‌های آینده هستند.

مطالبه واکسیناسیون کرونا

تعطیلی کرونا شامل حال کارگران بسیاری در خطوط به هم فشرده تولید نمی‌شود. این در حالی است که احتمال ابتلا در سوله‌ها یا سالن‌های تولید به شدت بالاست. برخی کارگران ضمن شرح شرایط دشوار و پرخطر خود، خواهان در اولویت قرار گرفتن برای واکسن کرونا شدند.

دو تشکل مستقل بازنشستگان هم در بیانیه‌ای مشترک خطاب به دولت، خواهان اقدامات جدی برای درمان کرونا شده‌اند. بازنشستگان مستقل قزوین و بازنشستگان مستقل آذربایجان در این بیانیه با اشاره به جدی بودن بحران کرونا چند راهکار فوری پیشنهاد کرده‌اند:

انتظار اجرای طبقه‌بندی مشاغل

در حالی که کارگران قرارداد رسمی شهرداری زنجان موفق به دریافت مزد بر مبنای طبقه‌بندی مشاغل شده‌اند؛ ۹۰۰ کارگر خدماتی و فضای سبز هم‌چنان از این قانون بی‌بهره هستند. به گفته آنها، شهرداری بر اساس نامه مدیرکل کار استان موظف است تا مزد طبقه‌بندی مشاغل را به حساب کارگران واریز کند اما تاکنون مبلغی پرداخت نشده است.

تجمع کشاورزان اصفهان مقابل استانداری

جمعی از کشاورزان اصفهانی روز یکشنبه ۲۴ مرداد با درخواست رهاسازی مجدد آب زاینده‌رود مقابل استانداری اصفهان دست به تجمع زدند.

انتقاد از عدم واریز حق بیمه

کارکنان شرکتی مخابرات از عدم واریز حق بیمه درمانی خود خبر داده‌اند. آنها می‌گویند: «در هفته‌های اخیر وقتی به مراکز درمانی مراجعه کردیم، فهمیدیم بیمه ما اعتبار ندارد و برای برخی از ما از فروردین ماه حق بیمه رد نشده است.»

قطعی برق و امنیت شغلی کارگران اشتهارد

به دنبال قطعی مکرر برق، فعالیت شغلی کارگران شاغل در شهرک صنعتی اشتهارد با تهدید مواجه شده است. منابع کارگری در استان البرز می‌گویند: «بیش از ۲۰ هزار کارگر در شهرک صنعتی اشتهارد مشغول کارند که امنیت شغلی برخی از آن‌ها به دلیل قطعی مکرر برق به خطر افتاده است.»

شکایت از تبعیض و بی‌عدالتی

کارکنان شرکتی پایگاه‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت استان قم که تحت مسئولیت ۱۷مرکز خصوصی در مراکز درمانی استان به صورت خرید خدمتی مشغول کارند، خواستار رفع تبعیض در دریافت حقوق و مزایای مزدی نسبت به کارکنان رسمی و قرارداد مستقیم شدند.

خواسته‌ این کارکنان شرکتی با دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافتی ماهانه، رفع تبعیض، اجرای طرح تبدیل وضعیت شغلی؛ حذف شرکت‌های واسطه یا پیمانکار، بهره‌مندی از مزایای مزدی به اندازه رسمی‌ها و افزایش حقوق و مزایاست.

جلوگیری از ورود بازرسان اداره کار آباده به کارخانه پاسارگاد سرام

بازرسان اداره کل کار و رفاه اجتماعی که برای بررسی وضعیت کارگران کارخانه کاشی پاسارگاد سرام قصد ورود به این مجموعه را داشتند با درب بسته مواجه شدند.

دریافتی کمتر از حداقل مزد قانونی

رئیس انجمن صنفی کارگران خباز مشهد می‌گوید: «پس از افزایش دویست تومانی قیمت نان با کارفرمایان وارد مذاکره شدیم تا درباره افزایش مزد به توافق برسیم. شرایط به نحوی پیش‌رفت که ناچار شدیم با کارفرمایان به توافق اجباری تن بدهیم. در نظر داشتیم که در صورت پخت ۷ کیسه و نیم آرد در روز، یک شاطر مبلغ ۲۸۰ هزار تومان مزد دریافت کند. اما در حال حاضر دریافتی روزانه یک شاطر مبلغ ۱۵۰ هزار تومان است. این یعنی کارگران ۱۳۰ هزار تومان کمتر از مبلغ مورد نظر خود دریافت می‌کنند.»

به گفته او کارگران خباز ۲۶ روز در ماه کار می‌کنند و بابت تعداد روزهای کارکرد خود مزد می‌گیرند. اما دریافتی ماهانه آنها کمتر از حداقل دستمزد مصوب کمیته مزد شورای عالی کار و مزایای آن است.

تجمع کارگران کارخانه سیمان سپاهان

کارگران کارخانه سیمان سپاهان دیزیچه واقع در مبارکه اصفهان روز شنبه ۱۶ مردادماه در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و وضعیت بد معیشتی دست از کار کشیده و مقابل فلکه ورودی کارخانه تجمع کردند.

هفت هزار کارگر ساختمانی در چهارمحال و بختیاری در صف بیمه

مسئول کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی در چهارمحال و بختیاری با اعلام اینکه هفت هزار کارگر ساختمانی در استان در نوبت بیمه شغلی هستند، گفته است: «اگر برای این کارگران در حین انجام کار حادثه‌ای رخ دهد، به‌علت نداشتن بیمه خود و خانواده‌هایشان دچار مشکل شدید می‌شوند.»

نورالله نیکبخت در گفت‌وگو با ایسنا بیان اینکه وعده‌های مسئولان برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران ساختمانی در ایام کرونا محقق نشده است، افزود: «در حال حاضر بزرگترین مشکل کارگران ساختمانی بحث بیمه شغلی کارگران جدید است.»

انتظار بازنشستگان کشوری برای پرداخت پاداش پایان خدمت

پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۳۹۹ علی رغم پایان کار دولت دوازدهم پرداخت نشده است. این در حالی است که در استان‌های مختلف، وعده‌هایی برای پرداخت سریعتر این پاداش داده شده است. برای نمونه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس از پرداخت تا پایان مردادماه و در صورت تغییر نکردن رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور خبر داده بود.

تجمع اعتراضی کارکنان سازمان آتش‌نشانی ساوه

جمعی از کارکنان سازمان آتش‌نشانی ساوه، روز یکشنبه ۱۷ مردادماه، با هدف پیگیری مطالبات خود در داخل ساختمان شورای این شهر یک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

آنها از رئیس شورای شهر ساوه، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی و حقوقی‌ و برطرف شدن مشکلات خود شدند.

استان وایر

Share: