کارگران خباز، کارگران فراموش شده، با سفره‌های خالی

ثابت ماندن دستمزد کارگران خباز، برغم افزایش روزانه همه مایحتاج زندگی، یکی از چالش‌های مهم کارگران نانوایی‌ها است. در حالی که نرخ افسارگسیخته تورم، به روند صعودی خود ادامه می‌دهد، گرانی سرسام‌آور مواد پایه معیشتی، مشکلات متعدد خانواده‌های کارگری را بیشتر و بیشتر می‌کند.

فعالان صنفی کارگرانی که در نانوایی‌های کشور مشغول به کار هستند می‌گویند که، این گروه شغلی از تصمیمات شورایعالی کار محروم هستند. برخلاف گروه‌های کارگری دیگر که افزایش دستمزد را، هرچند ناکافی، سالیانه تجربه می‌کنند، کارگران نانوایی‌ها، تنها هرچند سال یکبار، با افزایش قیمت نان، شاهد بیشتر شدن مزد خود هستند. در شرایط وخیم اقتصادی فعلی، کارگران خباز، اگرچه افزایش دستمزد را مطالبه می‌کنند اما درهمان حال، خواهان ثابت ماندن قیمت نان هستند.

علی یزدانی، رئیس انجمن صنفی کارگران خباز اصفهان، در ارتباط با افزایش دستمزد کارگران خباز گفت: «افزایش دستمزد کارگران خباز کل کشور منوط به گران شدن قیمت نان است. عواملی متعددی مثل قیمت آرد و مخمر در قیمت نان تاثیرگذار هستند که دولت با پرداخت یارانه سعی در کنترل قیمت نان دارد. دستمزد کارگران نیز در قیمت نان تاثیر دارد اما دولت هیچ یارانه‌ای برای این مولفه درنظر نگرفته و توجهی به این موضوع مهم نمی‌کند. بی‌توجهی دولت به این مساله مهم سبب شده که مشکلات معیشتی فراوانی در زندگی کارگران خباز وجود داشته باشد.»

یزدانی ادامه داد:

«مشکل افزایش دستمزد، موضوعی قدیمی است و به سال‌های اخیر مربوط نمی‌شود. مدیریت در سطح کلان کشور، نه تنها به دستمزد کارگران نانوایی‌ها توجه نمی‌کند، بلکه دریافتی تمام کارگران کشور نیز هیچ اهمیتی برای دولتمردان ندارد. در پایان هر سال، شورایعالی کار جلساتی درباره افزایش دستمزد کارگران برگزار می‌کند و پس از کش و قوس‌های فروان، مبلغی به عنوان دستمزد اعلام می‌شود. کـارگران خبـاز از تصمیمات این شورا محروم هستند و باید چشم انتظار افزایش قیمت نان باشند.»

این فعال کارگری، تصریح کرد: «رشد نرخ تورم در کشور سرسام‌آور و بی‌سابقه است. در این شرایط، دریافتی کارگران باید به صورت ماهیانه اضافه شود اما چند سالی می‌شود که کـارگران خبـاز افزایش دستمزد را تجربه نکرده‌اند.»

علی یزدانی در تشریح محروم بودن کارگران خباز از تصمیمات شورایعالی کار گفت: «در سال گذشته، دستمزد کارگران حدود ۲۶ درصد افزایش یافت اما طبق روال همیشه کارگران خباز از این تصمیم محروم بودند. این گروه کارگری نیز مثل کارگران دیگر، افزایش نرخ تورم را با تمام وجود احساس می‌کنند اما بیشتر شدن دستمزد را تجربه نمی‌کنند. آیا روال فعلی افزایش دستمزد کارگران خباز منصفانه است؟ آیا در حق این گروه شغلی اجحاف نمی‌شود؟ چرا کارگران خباز باید با دستمزد ناچیز کار کنند و در تامین معیشت خود با مشکلاتی روبرو شوند؟»

وی در ادامه توضیح داد: «نان کالایی اساسی است و باید قیمتی ثابت داشته باشد. افزایش قیمت نان آثار منفی فراوانی به همراه دارد. مسئولان کشور نسبت به ضرورت ارزان بودن نان غافل هستند و به همین دلیل افزایش دستمزد کـارگران خبـاز را منوط به افزایش قیمت نان می‌دانند. ارزان بودن نرخ نان، حق همه افراد جامعه است. ما نسبت به کم بودن دستمزد کـارگران خبـاز گله‌مند هستیم و از نامهربانی گله می‌کنیم.»

به گفته یزدانی، کارگران شاغل در نانوایی‌های کشور، تنها با مشکلات مزدی روبرو نیستند. او اضاف کرد:

«ما کـارگران خباز مثل همیشه فراموش شده‌ایم و از سهام عدالت نیز محروم هستیم. این در شرایطی است که گروه‌های کارگری دیگر از سهام عدالت برخوردار شدند. ما اعضای انجمن صنفی، اسامی کـارگران خبـاز را به اداره کل دارایی استان اصفهان تحویل دادیم. اگرچه چشم‌انتظار اقداماتی بودیم اما هیچ عملی از سوی این سازمان سرنزد.»

موضوع دستمزد کارگران نانوایی‌های کشور، بارها در شورای عالی کار طرح شده‌است، همچنین این موضوع توسط فعالین این گروه کارگری، مستقیمأ به وزیر کار گزارش شده‌است اما طی سال‌های اخیر هیچ اقدامی برای سامان دادن افزایش دستمزد کارگران، مستقل از قیمت نان، صورت نکرفته است.

Share: