کارگران خط۵ قطار شهری تهران ۴ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند

صبح روز دوشنبه ۳ خرداد ماه ۱۴۰۰، کارگران خط۵ قطار شهری تهران دست از کار کشیده و تجمع کردند.

این کارگران که در بخش حراست و نگهداری پیمانی خط۵ قطار شهری تهران مشغول بکار هستند، ۴ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند. آنها کار در بخش نگهداری و حراست را متوقف نمودند.

بنابه گفته منابع کارگری در خط۵ قطار شهری تهران، کارگران حراست و نگهداری پیمانی خط۵ قطار شهری تهران به کرج در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق دست از کار کشیدند.

کارگران خط۵ قطار شهری تهران می‌گویند: «کارفرمای شرکت پیمانکاری تراورس نسبت به پرداخت مطالبات ما بی‌توجه است. حدود ۲۰۰ کارگر هستیم که بدلیل پرداخت نشدن حقوق‌مان با مشکلات معیشتی روبرو شده‌ایم. درخواست کارگران در تجمع امروز (دوشنبه) سرعت در پرداخت حداقل بخشی از حقوق عقب‌افتاده آنان است.»

کارگران معترض افزودند: «تجمع اعتراضی امروز خود را در حالی برپا کرده‌ایم که قرار بود کارفرما بخشی از مطالبات ما را در هفته جاری پرداخت نماید.»

حضور شرکت‌های پیمانکاری و پایمال شدن حقوق کارگران مترو

یکی از کارگران معترض می‌گفت: «بیش از ۱۷۰ کارگر در خط متروی ۵ تهران به کرج مشغول کار هستیم. از این تعداد ۹۰ کارگر در بخش واحد انتظامات و ۸۰ کارگر نیز در بخش نگهداری خط۵ تهران فعالیت می‌کنند. کارگران تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری مشغول بکار هستند. اما حدود ۴ ماه حقوق و چندین ماه حق بیمه پرداخت نشده از طرف پیمانکار طلبکار هستیم.»

کارگران در خاتمه تصریح کردند: «بخش دیگری از نگرانی ما مربوط به اضافه‌کاری‌ها است. اکثر کارگران ماهانه بیش از ۶۰ تا ۷۰ ساعت اضافه‌کاری انجام می‌دهند. با این وجود کارفرمای شرکت پیمانکاری یک سوم دستمزد اضافه‌کاری را به کارگران پرداخت می‌کند.»

لازم به یادآوری است که کـارگران خط۵ قطـار شهری تهران با شرکت تراورس قرارداد بسته‌اند. طی سال ۹۹ این کارگران اعتراضات شدیدی داشته و شرکت تراورس هر بار وعده‌های توخالی به این کارگران می‌داد.

امروز (دوشنبه) در ادامه همان اعتراضات قبلی، کارگران دست به اعتصاب زده و سر کار حاضر نشدند. شرکت تهدید به اخراج کارگران و عدم بستن قرارداد در شرکت بعدی کرده است.

Share: