کارگران ساختمانی فاقد بیمه در فقر و بیکاری و وعده‌های توخالی مسئولان

کارگران ساختمانی فاقد بیمه، در فقر و بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا، از یک سو به دلیل عدم وجود شغل، نزدیک به یک سال است بیکار شده و از سوی دیگر مانع‌تراشی‌های سازمان تامین اجتماعی بر سر راه بیمه کارگران ساختمانی، زندگی را بر آنها و خانواده‌هایشان سخت کرده است.

بخشی از کارگرانی که بیمه شده‌اند، توان پرداخت حق بیمه را ندارند. در همین حال، رئیس کمیسیون اشتغالی مجلس صحبت از افزایش سهمیه بیمه کارگران ساختمانی را کرده است، هر چند به گفته خود او هنوز منبع تامین این افزایش بودجه در ابهام است.

سازمان تامین اجتماعی با این ادعا که منابع مالی لازم برای بیمه همه کارگران ساختمانی فاقد بیمه ندارد، هر سال بخشی از این کارگران را بیمه می‌کند، اما طی سال‌های اخیز از اجرای همین وعده نیز خودداری نموده است.

علی‌اصغر عنابستانی، عضو کمیسیون اجتماعی و رئیس کمیته اشتغال مجلس، روز سه‌شنبه ۱۶ دی ماه ۹۹، گفت: «اشکال در تامین منابع درآمدی بیمه کارگران ساختمانی است.»

بنا به گفته وی، منبع درآمد بیمه کارگران ساختمانی، از محل صدور پروانه‌های ساخت تامین می‌شود. بر این اساس، کارفرما بایستی ۱۵ درصد از کل هزینه‌ها را به حساب تامین اجتماعی واریز نماید تا این مبلغ برای بیمه کارگران ساختمانی هزینه ‌شود.

اما فعالان کارگری و حتی سازمان تامین اجتماعی، با ارائه اسناد و مدارک معتقد، هستند که دریافتی ۱۵ درصدی، کفاف ۸۳۰ هزار بیمه‌پرداز بخش کارگران ساختمانی را نمی‌دهد.

این نماینده مجلس می‌گوید: «شهرداری‌ها مبلغ اصلی پروانه ساخت را به تامین اجتماعی اعلام نمی‌کنند؛ حتی برخی شهرداری‌ها از اعلام صدور پروانه ساخت به تامین اجتماعی خودداری می‌کنند.»

رئیس کمیته اشتغال مجلس، خواستار اصلاح ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی است و آن را تنها راه حل تامین منابع برای بیمه کارگران ساختمانی می‌داند.

به گفته عنابستانی، بدلیل پروسه زمانی تبدیل طرح به قانون، این اصلاحیه و طرح، البته زمان می‌برد.

براساس آمار منتشر شده، یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی در ایران وجود دارد که به همراه خانواده‌هایشان یک جمعیت چند میلیونی را تشکیل می‌دهند.

فعالان صنفی کارگران ساختمانی می‌گویند: «حداقل حدود ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی فاقد بیمه هستند؛ این در حالی است که به دلیل کرونا و رکود اقتصادی، بخش زیادی از کارگران ساختمانی خانه‌نشین شده‌اند. اغلب کارگران بیکار شده، بیمه ندارند و مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی‌شوند.»

نائب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی، معتقد است که بودجه لازم برای بیمه کارگران ساختمانی وجود دارد.

ابوالفضل فتح‌اللهی می‌گوید: «سازمان تامین اجتماعی بودجه لازم برای بیمه کارگران ساختمانی دارد و اگر دولت سه درصد سهم خود را پرداخت و برای بیمه کارگران ساختمانی در نظر بگیرد، بخش زیادی از کارگران ساختمانی از مزایای بیمه بیکاری و تسهیلات آن بهره‌مند می‌شوند.»

اما سازمان تامین اجتماعی، جدا از این که طی سال ۹۹، از بیمه کردن کارگران ساختمانی خودداری کرده، ظلم دیگری که نسبت به کارگران ساختمانی روا داشته این است که، مهلت قطع بیمه کارگرانی که امکان پرداخت حق بیمه را ندارند را از ۶ ماه به ۳ ماه کاهش داده است.

کارگران ساختمانی، طی سالیان برای حق بیمه خود تلاش کرده‌اند، اما اکنون چنان فقیر شده‌اند که حتی توان پرداخت حق بیمه خود را ندارند و کارگران بیکار که توان پرداخت را نداشته باشند، بیمه‌شان قطع خواهد شد و تعدادی که بیمه نیستند، از آن جا که امکان پرداخت حق بیمه را ندارند، از بیمه شدن در تامین اجتماعی منصرف شده‌اند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *