کارگران سیم بان خط گرم در شرکت توزیع برق خواستار حذف پیمانکاران شدند

به گفته منابع کارگری در شرکت توزیع برق کشور، حدود ۲ هزار کارگر در شرکت توزیع برق کشور بعنوان کارگران سیم بان فعالیت می‌کنند. آنان در خطوط گرم و سرد زیر نظر پیمانکاران مختلف مشغول کار هستند. نیمی از این کارگران که در خط گرم فعالیت می‌کنند در این سالیان بخشی از مطالبات مزدی آنها توسط پیمانکاران چپاول می‌شود.

به گفته این کارگران، از حداقل‌های مزدی و امنیت جانی محروم هستند. پیمانکار تامین نیرو نیز در مقام کارفرما به هیچ یک از تعهدات مزدی خود در قبال کارگران سیم بان گرم عمل نکرده است.

خواسته اصلی کارگران سیم بان خطوط گرم حذف پیمانکاران

کارگران خاطرنشان می‌کنند: «سالیان است خروج پیمانکاران تامین نیرو از شرکت توزیع برق را پیگیری می‌کنیم. اما تاکنون مسئولان هیچ تصمیم جدی برای حذف پیمانکار و نوع قرارداد کارگران نگرفته‌اند. موضوعی که روزانه نگرانی کارگران را بیشتر می‌کند.»

به گفته کارگران، پیمانکار و شرکت‌های واسطه‌ای هیچ نقشی در انجام تعمیر و نگهداری شبکه‌های برق ندارند. در عمل همه امور اجرایی و آموزشی با شرکت توزیع برق است. کارگرانی که تحت مسئولیت شرکت‌های واسطه‌ای در شرکت توزیع برق بعنوان سیم بان خطوط گرم فعالیت می‌کنند، امنیت جانی ندارند. آنها هر لحظه امکان مرگ تهدیدشان می‌کند.

کارگران می‌گویند: «هر چند وقت یکبار شاهد مرگ همکاران خود در نقاط مختلف کشور هستیم. آخرین آن در ۳۱ خرداد ماه بود که یکی از کارگران سیم بان در منطقه عسلویه بنام سیدعلی موسوی جان باخت. همواره شاهد مرگ چندین سیم بان در نقاط مختلف کشور هستیم. غم‌انگیزترین آن اردیبهشت ماه سال جاری بود که همزمان ۶ سیم بان در مناطق سیل‌زده کرمان جان خود را از دست دادند.»

کارگران افزودند: «پیمانکار تامین نیرو تنها یک اسم است. متاسفانه مسئولیت جانی و معیشتی کارگران را بعهده نمی‌گیرند. حرفه سیم بانی بعنوان شغلی مهم و حساس از حدود ۲۰ سال پیش در حال انجام است. کارگران سیم بان خطوط گرم بدون قطع برق با تخصص و مهارت کار خود را انجام می‌دهند.»

کارگران تصریح می‌کنند: «شرکت توزیع برق می‌تواند پیمانکاران تامین نیرو را حذف نماید. ما کارگران انتظار داریم منابع مالی که هر ماه با وجود پیمانکاران از دریافتی ماهانه ما کسر می‌شود به کارگران بازگردد. در غیر اینصورت شرکت توزیع برق می‌تواند همه این منابع مالی بدست آمده را صرف مشکلات زیربنایی خطوط برق نماید.»

به گفته کارگران، بدلیل نبود نظارت بر عملکرد پیمانکار، از بسیاری مزایای قانونی محروم هستند. هم اکنون نیز یک ماه حقوق آنها به تاخیر افتاده است و عیدی سال گذشته را نیز کامل دریافت نکرده‌اند.  

کارگران سیم بان بر حضور نمایندگان صنفی کارگران تاکید می‌کنند. آنها می‌گویند: «نبود نمایندگان کارگری ضربات جبران‌ناپذیری متوجه کارگران کرده است. حضور نمایندگان منتخب کارگران جلوی خیلی از مشکلات را خواهد گرفت.»

کارگران در خاتمه گفتند: «سالیان است در شرایط بسیار سخت در فصل گرم و سرد سال با حداقل مزد فعالیت می‌کنند. اما دریافتی ما کفاف معیشت خانواده‌هایمان را نمی‌کند.»

Share: