کارگران شهرداری ایرانشهر می‌گویند: «کمتر از ۲ روز مانده به عید و سال جدید، شهرداری حقوق ۵ ماه گذشته ما را پرداخت نکرده است. آنها همچنین ۱۴ سال است که عیدی دریافت نکرده‌اند. کارگران در این ۱۴ سال بارها برای این خواسته خود نامه نوشته و اعتراض کرده‌اند؛ اما شهرداری به روی خودش نمی‌آورد. در شهرداری ایرانشهر نزدیک به ۶۵۰ کارگر به‌صورت قرارداد مستقیم مشغول به کار هستند. پس از پیگیری‌های فراوان، شهرداری فقط یک ماه از حقوق‌های عقب‌افتاده را پرداخت کرده است.

به گفته کارگران، در وضعیت نابسامان کنونی اقتصادی تورم و گرانی روزانه و حتی لحظه به لحظه بالا می‌رود. اما پرداخت حقوق چند ماه گذشته دردی از ما دوا نمی‌کند. کارگران می‌گویند هر روز که می‌گذرد، ارزش پول کاهش می‌یابد.

شهرداری و پیمانکاران طرف قرارداد در همدستی با هم کارگران را استثمار می‌کنند. از یک سو با سوءاستفاده از نبود قوانین حمایت از کارگران، دستمزدهای اندک به آنها پرداخت می‌کنند. از طرفی دیگر با دیرکرد در پرداخت، ارزش واقعی پول به‌دلیل بالا رفتن لحظه به لحظه گرانی و تورم از بین می‌رود. در واقع دستمزدی کمتر از آنچه قرار بوده به کارگران پرداخت می‌شود.

درددل همسر یکی از کارگران شهرداری ایرانشهر به وضعیت وخیم معیشتی آنها

چندی پیش همسر یکی کارگران شهرداری ایرانشهر در تشریح درد و مشکل کارگران گفت: «همسرم کار می‌کند اما از دستمزد خبری نیست! در واقع هر چند ماه یکبار حقوق دریافت می‌کند. آن هم به صورت حداقل پایه حقوق است. در شرایط اقتصادی فعلی، با چهار فرزند دختر و پسر که همه هم دانش آموز هستند، چگونه می‌توانیم نیازهای ضروری خانواده‌های خود را تامین کنیم.»

وی با اشاره به مشکلات کارگران در آستانه سال نو، گفت: «با توجه به اینکه در آستانه سال نو قرار داریم، امسال هم همانند سال‌های گذشته، عیدی به ما نمی‌دهند که برای فرزندانم لباس نو و وسایل مورد نیاز دیگر تهیه کنیم و همسرم از ناراحتی این مسائل شب‌ها خواب و قرار ندارد.»