کارگران واحد نگهداری راه‌آهن آذربایجان در انتظار همسان‌سازی حقوق

کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن، در مورد تبعیض حاکم میان کارگران واحد نگهداری راه‌آهن آذربایجان می‌گویند: تبعیض، تفاوت و نابرابری از لحاظ دستمزد، حقوق و مزایا و امنیت شغلی میان کارگران امور «نگهداری خط» با سایر واحدهای راه‌آهن (مانند کشش، ناوگان، حمل و نقل، سیر و حرکت و تاسیسات) وجود دارد و از این لحاظ‌ حقوق کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن، بسیار پایین‌تر از سایر واحدهای راه‌آهن است. یعنی به دلیل اینکه درآمد این کارگران از محل طرح‌های عمرانی است، هر زمان که دولت کسری بودجه دارد، به بودجه طرح‌های عمرانی دست‌درازی می‌کند. کارگران نگهداری خط راه‌آهن معمولا معوقه حقوق و بیمه نیز دارند.

این کارگران، درباره اعتراض‌های اخیر کارگران خط آذربایجان و مطالبه‌های آن‌ها اضافه می‌کنند: کارگران راه‌آهن آذربایجان تا دیروز به اعتراض صنفی خود ادامه دادند و علاوه بر اینکه با پیمانکار مشکل دارند، خواسته‌شان از راه‌آهن کل کشور، تعدیل وضعیت است که مانند سایر واحدهای راه‌آهن که اخیرا واحد تاسیسات و واحد علائم ارتباط حقوق‌شان همسان‌سازی شده است، کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن نیز از این مزایا بهره ببرند. خواسته اصلی کارگران، بحث تجمیع و همسان‌سازی است.

کارگران واحد نگهداری راه‌آهن آذربایجان، در انتها با طرح سؤالی،‌ بر مطالبات خود تأکید می‌کنند. آنها می‌گویند: سعید رسولی، مدیرعامل راه‌آهن، نیز در اردیبهشت ۹۸ نامه‌ای به معاون نیروی انسانی خود ارسال کرده و دستور داده بود که تا پایان خرداد ۹۹، پرسنل تجمیع شوند اما چرا تا امروز پس از گذشت ۹ ماه، هنوز این امر اجرایی نشده است و تبعیض و نابرابری همچنان وجود دارد؟ ما از بسیاری مراجع ازجمله دادستان شهرها و نمایندگان مجلس پیگیر این موضوع هستیم اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *