کارگران کارخانه سامان کاشی بعد از گذشت ۷ سال موفق به گرفتن معوقات خود نشدند

مطالبات کارگران کارخانه سامان کاشی بعد از گذشت ۷ سال همچنان بی‌پاسخ مانده است. این شرکت از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۳ به دلیل مشکلات مالی تعطیل شده است. علت تعطیلی، نداشتن منابع مالی برای تهیه مواد اولیه و عدم حمایت دولت از تولیدات داخلی است.

کارخانه سامان کاشی ۳۵۰ کارگر رسمی و ۱۲۰ کارگر قراردادی با سوابق بالا داشت. عده‌ای از کارگران رسمی با تلاش و هزینه فردی خود موفق شدند بازنشستگی خود را تصویب کنند. بیش از ۱۰۰ تن از آنها حدود ۴۶ ماه مزد عقب‌افتاده طلب دارند. اما کارفرما با ادعای مشکلات مالی از پرداخت آن خودداری می‌کند.۱۲۰ کارگر قراردادی که سابقه ۱۰ تا ۱۵ سال داشتند، با اتمام قرارداد، تعدیل و در نهایت بیکار شدند.

وعده پرداخت مطالبات عقب‌افتاده به کارگران کارخانه سامان کاشی توسط کارفرما

کارفرما در زمان تعطیلی کارخانه وعده پرداخت معوقات کارگران را داد، اما هیچگاه این وعده عملی نشد. نزدیک به ۲۵۰ کارگر کارخانه ۳۰ درصد مطالبات خود را از کارفرما طلبکار هستند که طی ۷ سال گذشته وصول نشده است.

یکی از کارگران کارخانه سامان کاشی روز یکشنبه ۱۷ مردادماه در مصاحبه‌ای به پرداخت نشدن مطالبات کارگران اشاره کرده است. وی می‌گوید: «میانگین سال‌های پایان خدمت هریک از بازنشستگان براساس سوابق کاری حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است. کارفرما به دلیل نداشتن منابع مالی، توان پرداخت کامل این مطالبات را نداشته است.»

وی در ادامه به روند حقوقی برای پرداخت مطالبات خود و ترفند کارفرما اشاره می‌کند. این کارگر ادامه می‌دهد: «بعد از بدقولی کارفرما همه کارگران به صورت مجزا به اداره کار بروجرد شکایت کردند. اداره کار حکم به پرداخت مطالبات کارگران را داد. اما کارفرما به آن تن نداد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد. پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلب‌مان بگیریم. اما کارفرما سریعا با اعلام ورشکستگی مانع وصول مطالبات کارگران شد و در نتیجه پیگیری کارگران تاکنون بی‌نتیجه بوده است.»

بی ارزش شدن ارزش نقدی مطالبات با توجه به تورم افسارگسیخته

با توجه به تورم افسارگسیخته مطالبات عقب‌افتاده کارگران هر روز بی‌ارزش‌تر شده و ارزش نقدی مطالبات روزانه کاهش پیدا می‌کند.

کارفرما، کارگران کارخانه سامان کاشی را مجبور به پرداخت ۴درصد از هزینه بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور کرده است. این درحالی است که طبق قانون تامین اجتماعی مسئولیت پرداخت کامل هزینه بر عهده کارفرما است.

یکی از کارگران به مشکلات مالی برای پرداخت این هزینه اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «دلیل کارفرمای شرکت سامان کاشی این بود که تامین اجتماعی بار مالی هنگفتی را با اجرای این قانون به ما تحمیل کرده و ما توان پرداخت همه هزینه بازنشستگی کارگران زیرمجموعه خود را نداریم.»

هماهنگی مسئولین و کارفرما برای ضایع کردن حقوق کارگران کارخانه سامان کاشی

این کارگر درادامه به هماهنگی مسئولین و کارفرما برای ضایع کردن حقوق و سنوات این کارگران اشاره می‌کند. وی تصریح می‌کند: «در شرایط کنونی آنچه برای من و سایر بازنشستگان این کارخانه حائز اهمیت است دریافت مطالبات معوقه مزدی و سنواتی و هزینه‌هایی است که از جیب پرداخت کرده‌ایم. نه کارفرما و نه مسئولان حامی ما نیستند؛ نه تنها حق و حقوق ما را نمی‌دهند بلکه صدای ما را هم نمی‌شنوند.»

تبدیل کمی اعتراضات کارگران به اعتراضات گسترده در آینده نزدیک

این سرنوشت کارگرانی است که عمر خود را در کارخانه‌ها سپری می‌کنند. اما در انتها حاصلی از زحمات خود برای بازنشستگی ندارند. قوانین ضد کارگری دست کارفرما را برای ضایع کردن حقوق کارگران باز گذاشته است. نمونه آن کارگران کارخانه سامان کاشی است که بایستی خود هزینه بازنشستگی‌شان را بپردازند. اعتراضات کمی کارگران در زمان مناسب تغییر کیفی کرده و به اعتراضات گسترده مردم برای احقاق حقوق از دست رفته‌شان تبدیل می‌شود. هراس سران حکومت از روزی است که بنیان‌های حکومت چپاول و غارت‌شان به دست کارگران و مردم به جان آمده نابود شود.

Share: