کاهش سریع ذخایر ارزی ایران در گزارش نگران کننده مؤسسه دارایی بین‌المللی

خبرگزاری رویترز که امروز چهارشنبه، ۲۵ دی‌ماه ۹۸ منتشر شد،  مؤسسه دارایی بین‌المللی معتقد است که ذخایر ارزی ایران تحت تاثیر تحریم‌ها به‌شدت کاهش یافته و تا اوایل بهار سال آینده به ۷۳ میلیارد دلار کاهش می‌یابد.

مؤسسه دارایی بین‌المللی می‌گوید اگر تحریم‌های آمریکا ادامه یابد، ذخایر ارزی ایران تا دو سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۲۴ به ۲۰ میلیارد دلار خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول در مهرماه امسال میزان ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۷ را نزدیک به ۱۱۶ میلیارد دلار ارزیابی کرد. این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرد که در سال ۲۰۱۹ ذخایر ارزی ایران به ۸۵ میلیارد دلار افت کند.

به گفته مؤسسه دارایی بین‌المللی به احتمال زیاد دونالد ترامپ در سال جاری بار دیگر به ریاست جمهوری انتخاب خواهد شد و احتمال لغو تحریم‌ها علیه ایران بعید به نظر می‌رسد.

این مؤسسه کسری بودجه عمومی دولت در سال ۱۳۹۹ را برابر دو درصد از کل اقتصاد ایران ارزیابی کرده است.

بودجه ایران برای سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان است که ۴۸۴ هزار میلیارد تومان آن به بودجه عمومی دولت اختصاص یافته است.

  • پول آقازاده‌ها در بانک‌های خارجی بیشتر از ذخایر ارزی کشور ؛ اعتراف رئیس سابق بانک مرکزی

صندوق بین‌المللی پول پیشتر کسری بودجه ایران را در سال ۱۳۹۹ همسو با ارزیابی موسسه دارایی بین‌المللی، حدود ۸ درصد از کل اقتصاد ایران (حدود ۳۷ میلیارد دلار) پیش‌بینی کرده بود.

اساس اقتصاد ایران به صادرات نفت متکی است؛ بنابراین کاهش کنونی صادرات روزانه نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه در دوران قبل از تحریم‌ها به حدود ۳۰۰ هزار بشکه، راه نفس اقتصاد ایران را به شدت فشرده است.

مؤسسه دارایی بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده است که در سال جاری میلادی، برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته، کل واردات ایران (۵۸.۷ میلیارد دلار) از کل صادرات نفتی و غیر نفتی آن (حدود ۵۵.۵ میلیارد دلار) بیشتر بشود.

Share: